W ostatnich dniach dość głośno o nowym pomyśle Meta (Facebook), by wdrożyć do usług generatywną sztuczną inteligencję (GenAI). Niby wszystko OK, bo teraz AI w takiej czy innej formie, właściwie wszędzie się pojawia. Nawet tam, gdzie nie ma to sensu, a jest głównie w celach marketingowych robione. Jednak z Meta najwidoczniej nie chcą być jak inni, i zamiast dać użytkownikom narzędzia do pracy z AI, to swojej AI dadzą… użytkowników. A konkretnie ich dane, zachowania…

Sprzeciw wobec wykorzystywania informacji o Tobie na potrzeby SI na platformach Meta

Można więc powiedzieć, że sprawdza się tu stara zasada, że jeśli coś jest za darmo, to Ty jesteś produktem i oprócz „standardowego” przetwarzania Twoich danych np. na Facebooku, będziesz „karmą” dla ich AI:

Planujemy wprowadzenie naszych funkcji sztucznej inteligencji w usługach Meta w Twoim regionie. Sztuczna inteligencja w usługach Meta to nasza kolekcja funkcji i doświadczeń generatywnej sztucznej inteligencji, takich jak Meta Al i narzędzia kreatywne SI, wraz z modelami, które je obsługują.

Co to oznacza dla Ciebie

Aby umożliwić Ci korzystanie z tych funkcji, będziemy się teraz opierać na podstawie prawnej zwanej prawnie uzasadnionymi interesami w zakresie wykorzystywania Twoich danych do opracowywania i ulepszania SI w usługach Meta. Oznacza to. że masz prawo do sprzeciwu wobec sposobu wykorzystywania Twoich danych do tydi celów. Jeżeli sprzeciw zostanie uznany, będzie obowiązywał również w przyszłości.

Aktualizujemy nasze Zasady ochrony prywatności w celu odzwierciedlenia tych zmian. Aktualizacje będą obowiązywały od 26 czerwca 2024.

Ale pewnie z obawy przed jakimiś karami, Meta daje Ci wybór, a właściwie prawo, do wyrażenia sprzeciwu:

Masz prawo zgłosić sprzeciw wobec wykorzystywania przez Meta informacji udostępnianych przez Ciebie w naszych produktach i usługach do tworzenia i ulepszania sztucznej inteligencji Meta. Aby skorzystać z tego prawa, możesz przesłać ten formularz.

W tym celu należy skorzystać z odpowiedniego formularza, na odpowiedniej stronie:

Moje ulubione pytanie z tego formularza, to:

W jaki sposób takie przetwarzanie wpływa na Ciebie?

No cóż, można się tu rozpisywać, niczym w liście motywacyjnym, a można „polecieć po bandzie”, co też sam zrobiłem i wpisałem tam kilka odpowiednich „słów kluczowych”:

Lęk, obawa, stres, dyskomfort, niechęć, sprzeciw…

Co zadziałało, bo po chwili dostałem na e-mail informację, że mój wniosek został rozpatrzony pozytywnie:

Rozpatrzyliśmy Twój wniosek i uwzględnimy Twój sprzeciw. Oznacza to, że Twój wniosek zostanie zrealizowany w przyszłości.

Niezależnie od tego, co faktycznie myślę o tym. Po prostu wysłałem, bo mogłem i chciałem… ;-)

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk