Wi-Fi znajdziesz już niemal w każdym domu, restauracji i pensjonacie, jednak jakość i szybkość połączenia, często pozostawia wiele do życzenia. Jaki router Wi-Fi wybrać do domu, by cieszyć się szybkim internetem? Podpowiadamy!
Spis treści w artykule [rozwiń]
Router z systemem Mesh
Router Wi-Fi nadaje połączenie za pomocą widocznych, przyłączonych do niego anten, dzięki którym rozprowadza łączność bezprzewodowo oraz równomiernie w każdym kierunku. Dlatego od ułożenia urządzenia zależy, czy zasięg, a także szybkość łącza, będą takie same w każdym z pomieszczeń. Aby uzyskać idealną jakość internetu, sprzęt powinien stać w samym centrum domu. Co zaś, jeśli nie jest to możliwe?
Wtedy z pomocą przychodzi router z systemem Mesh, dzięki któremu twoja sieć będzie najlepszej jakości zawsze, niezależnie od tego, jak daleko od routera się znajdujesz. Jak działa? Mesh to instalacja, w skład której wchodzą stacja bazowa oraz umiejscowione w różnych pomieszczeniach satelity (inne routery). Urządzenie automatycznie łączy się z najmniej obciążoną siecią, dlatego ty zawsze korzystasz z tej najszybszej. Rozwiązanie to sprawdzi się zwłaszcza w dużych lub piętrowych domach oraz firmach.
Wydajny router do gier
Każdy gracz wie, jak ważne jest dobre połączenie internetowe podczas rozgrywki – bez zakłóceń, rozłączeń czy wolnego czasu reakcji. To właśnie dla gamerów powstały designerskie routery gamingowe, które nie tylko pasują designem do reszty sprzętów przeznaczonych dla graczy, ale też sprawią, że rozgrywka będzie płynna.
Routery gamingowe mają funkcję przyśpieszenia rozgrywki (włącza się wtedy lepszy przesył danych). Urządzenie tego typu jest też w stanie skrócić trasę sygnału serwera do gry oraz niwelować lagi, czyli zacinanie się gry podczas rozgrywki online.
Router Wi-Fi z dużym zasięgiem
Jeśli mieszkasz w piętrowym domu, musisz mieć router z dużym zasięgiem. W tym przypadku najistotniejszą rolę pełnią antenki wystające z urządzenia, bo to między innymi dzięki nim sygnał dociera do wszystkich pomieszczeń w budynku.
Anteny widoczne (bądź te ukryte) odpowiedzialne są za rozprowadzenia pasm, czyli częstotliwości. To dzięki nim sygnał radzi sobie z przedostawaniem się np. przez ściany pokoju. Najlepszym wyborem będą urządzenia, które obsługują 2,4 GHz oraz 5 GHz, ponieważ zapewniają wysoką przepustowość, co z kolei wpływa na siłę zasięgu. Duży wybór produktów znajdziesz na stronie: https://www.empik.com/elektronika/urzadzenia-sieciowe/routery,36211201,s.
Szybki router Wi-Fi
Internet ma wiele do zaoferowania, dlatego dobrze, kiedy strony ładują się szybko i bez zakłóceń w transferze danych. Prędkość oferowana przez router ma w tym przypadku znaczenie, ponieważ im jest wyższa, tym szybciej można przeglądać swoje ulubione strony internetowe czy pobierać pliki. Sprzęt, który charakteryzuje się wyższą prędkością poradzi sobie też lepiej z pasmem 5 GHz.
Zwróć więc uwagę na liczbę Mbps w danych urządzenia. Podawane są zazwyczaj dwa parametry, które określają prędkość przewodową oraz bezprzewodową danego routera. Najlepszy będzie sprzęt oferujący prędkość 600 + 1300 Mbps.
Router z kartą sim
Router z kartą sim to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą transmitować internet mobilny. Samo urządzenie działaniem nie różni się od tego standardowego. Odmienny jest tylko rodzaj przekazu – zamiast światłowodu czy standardowego gniazdka telefonicznego, urządzenie wykorzystuje kartę SIM.
A ja tam HP T620 Plus :P
Że komputer jako router? Można, ale to raczej nie dla wszystkich rozwiązanie. Choć rozważam, czy zamiast kolejnego routera nie lepiej np. Raspberry Pi z czymś w stylu OpenWRT, dzięki czemu przynajmniej będę miał aktualizacje oprogramowania „routera”. Bo z aktualizacją oprogramowania routerów jest chyba jeszcze gorzej niż z aktualizacją telefonów na Androidzie, a jest to sprzęt dość krytyczny dla bezpieczeństwa.
Ja postanowiłem w coś bardziej „egotycznego”, czyli pfSense :P A co trzeba się czegoś nauczyć sensownego.
Kiedyś o tym coś tam czytałem/oglądałem, bo projekt wydaje się całkiem spoko. Minusem dla mnie – jeśli dobrze kojarzę i nic się nie zmieniło – jest brak wersji pod ARM, a jeśli bym coś takiego u siebie stawiał, to właśnie na ARM/Pi.
Dokładnie, nie wspiera i raczej nie będzie wspierał ARM/Pi w najbliższym czasie. Z dość prostego powodu, to działa na FreeBSD o czym boleśnie się przekonałem próbując odpalić kartę sieciową od Sun.
Ale mi właśnie o to chodzi, by mieć coś w czym mogę sobie wsadzić swoją kartę sieciową. Nie ważne czy to będzie 1x/2x/4x 1G. Niestety tu w Pi jest problem i wszystkie powszechne rozwiązania zakładały eth + eth via usb.
Do tego miałem na oku, płytkę z ARM (nie Pi) z 2.5B eth, która akceptowała head z kolejnymi 4x 2.5B eth.