Podczas prac nad jednym z projektów, pojawił się pomysł zastosowania w ramach interfejsu użytkownika ikon Font Awesome, czyli niby nic nadzwyczajnego, bo często korzystam z tych ikon. Jednak szybko okazało się, że bezpłatne ikony w katalogu nie wystarczą, bo większość, która miałaby sens w przypadku tej webaplikacji jest dostępna tylko w wersji płatnej. A że akurat nikt z nas wersji płatnej Font Awesome nie posiada, na potrzeby projektu zakupić dostęp jeszcze za wcześnie, bo nie wiadomo, czy po weryfikacji faktycznie zostaną te ikony, to trzeba było wymyślić coś tymczasowego, na potrzeby wstępnego wdrożenia testowego. I jak się okazało, było to bardzo łatwe, wręcz banalne…

Bezpłatny dostęp do płatnych ikon Font Awesome

No bo skoro w katalogu ikon Font Awesome wyświetlają się nie tylko bezpłatne ikony, ale i te dostępne w ramach płatnego pakietu (pro), to znaczy, że odpowiednie pliki ikon muszę być wczytywane na stronie. I choć pewnie mogli jakoś pokombinować i się (choć trochę) zabezpieczyć, to tego nie zrobili, i by na stronie dodać bezpłatnie obsługę płatnych ikon Font Awesome, wystarczy z nagłówka ich strony (sekcja „head”) do nagłówka swojej strony skopiować 4 linijki kodu (pomijam tu kwestie licencji):

<link rel="stylesheet" href="https://site-assets.fontawesome.com/releases/v6.4.2/css/all.css" >
<link rel="stylesheet" href="https://site-assets.fontawesome.com/releases/v6.4.2/css/sharp-solid.css">
<link rel="stylesheet" href="https://site-assets.fontawesome.com/releases/v6.4.2/css/sharp-regular.css">
<link rel="stylesheet" href="https://site-assets.fontawesome.com/releases/v6.4.2/css/sharp-light.css">

I to wystarczy, by m.in. HTMLowe kody również płatnych ikon z ich katalogu zadziałały na naszej stornie.

Oczywiście jest to rozwiązanie, którego nie polecam stosować w publicznych projektach. Nie tylko dlatego, że może to być sprzeczne z ich licencją, ale też nie ma pewności, czy któregoś dnia czegoś nie zmienią i cały interfejs się posypie (choć przed tym też można się dość łatwo zabezpieczyć, np. pobierając pliki na serwer). Natomiast na potrzeby szybkiego i bezpłatnego testu, czy płatne ikony Font Awesome się u nas sprawdzą, czemu nie… ;-)

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej