Jakiś czas temu po internecie rozeszła się wieść, że Google będzie blokować dostęp do swoich usług (np. Google Play) dla niecertyfikowanych urządzeń, oczywiście ze względu na bezpieczeństwo użytkowników. I choć nie kwestionuje również troski i o to, to jednak Google na Androidzie zarabia m.in. poprzez certyfikację urządzeń. Ale tym razem okazali się na tyle wspaniałomyślni (w końcu na prowizjach z reklam w aplikacjach, i ogólnie z Google Play też zarabiają, i to nie mało), że jeśli już trafi się nam urządzenie z taką blokadą (lub blokada trafi w nasze urządzenie) to mamy wyjście awaryjne…

Rejestracja urządzenia z systemem Android

Ale nie o powody blokady chodzi, bo tak naprawdę jeśli kogoś dosięgnie ten problem, to są one najmniej istotne. Ważne, że Android bez dostępu m.in. do Google Play to tak trochę… No niby można, ale nie dość, że mocno podcina to Androidowi skrzydła, to jeszcze sprowadza (dodatkowe) niebezpieczeństwo na użytkownika, który po aplikacje będzie sięgał (jeszcze częściej) do nie do końca pewnych źródeł.

Być może też i dlatego – przynajmniej na razie – gdy trafimy na takie urządzenie, możemy w pewnym sensie samodzielnie je certyfikować, przynajmniej dla naszego konta:

Producenci urządzeń współpracują z Google, dzięki czemu mogą otrzymywać certyfikaty potwierdzające, że urządzenia z Androidem i zainstalowanymi aplikacjami Google są bezpieczne i prawidłowo obsługują aplikacje. Aby uzyskać certyfikat, urządzenie musi pomyślnie przejść testy zgodności z Androidem. Jeśli na urządzeniu z Androidem nie możesz dodać konta Google, to być może oprogramowanie urządzenia nie przeszło pomyślnie tych testów lub producent nie przesłał ich wyników do zatwierdzenia przez Google. Takie urządzenie nie jest certyfikowane i może nie być bezpieczne.

Jeśli jesteś użytkownikiem, który na swoim urządzeniu chce korzystać z niestandardowych ROM-ów, zarejestruj urządzenie, przesyłając identyfikator Androida w Google Services Framework (to nie jest Settings.Secure.ANDROID_ID ani SSAID).

Operacja jest relatywnie prosta, bo wymaga tylko podłączenia telefonu (z aktywnym trybem debugowania) do komputera i skorzystanie z polecenia/programu ADB (dostępnego np. w oficjalnej paczce prosto od Google):

adb root
adb shell 'sqlite3 /data/data/com.google.android.gsf/databases/gservices.db "select * from main where name = \"android_id\";"'

Tak uzyskany kod wystarczy wprowadzić na stronie „rejestracja urządzenia”. Od tego momentu urządzenie będzie traktowane jako certyfikowane, a więc będzie można korzystać z usług Google (np. Google Play).

Na koniec raczej nieistotna uwaga – przynajmniej dla przeciętnego użytkownika telefonów: w ten sposób możemy przypisać (i niejako certyfikować) do 100 urządzeń a naszym koncie. Więc jeśli np. nie zamówiliście akurat kontenera z niecertyfikowanymi telefonami, to ta restrykcja powinna być dla Was niezauważalna… ;-)

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk