Pewnie nie będę osamotniony w tym, że ekran początkowy – podczas logowania po SSH – na każdym serwerze personalizuje, m.in. poprzez dodanie komunikatów wyświetlanych w trakcie logowania (po podaniu nazwy użytkownika) i po zalogowaniu. O ile ten pierwszy wykorzystuje głównie jako przypominajkę dla logującego się użytkownika, to drugi – po zalogowaniu – zazwyczaj wykorzystuje by dodać „grafikę” z nazwą serwera, z którym się połączyłem. Niby nieistotny drobiazg, ale kilka razy dzięki temu zauważyłem, że połączyłem się z innym serwerem niż chciałem (zwłaszcza, gdy ma ich się całkiem pokaźną liczbę).
Komunikaty podczas logowania po SSH do systemu Linux
Temat wisiał sobie spokojnie w Trello, i pewnie by tak sobie jeszcze powisiał, gdyby nie TomoS, który jednym ze swoich komentarzy w pewnym sensie go wywołał. Wprawdzie nie pytał jak dodać tego typu komunikat (baner), ale… uznałem, że skoro temat się pojawił, to o nim napiszę, i będzie jedna cegiełka w Trello mniej wisiała… ;-)
Najczęściej – jak już wspomniałem w pierwszym akapicie – korzystam z 2 typów komunikatów:
- Komunikat po podaniu nazwy użytkownika, ale przed podaniem hasła (plik issue.net)
- Komunikat wyświetlany po prawidłowym zalogowaniu (plik motb)
W pierwszym przypadku (komunikat w trakcie logowania) zaczynamy od edycji pliku issue.net (właściwie to może to być dowolny, utworzony przez nas plik, ale przyjęło się, że jest to issue.net, lub ew plik issue, bez „.net”):
sudo nano /etc/issue.net
By zawartość tego pliku (lub innego) się wyświetlała, musimy jeszcze w pliku konfiguracyjnym SSH:
/etc/ssh/sshd_config
ustawić parametr „banner”, w którym wskażemy lokalizacje pliku, z którego zostanie wyświetlona treść:
Banner /etc/issue.net
Raczej unikałbym tu stosowania polskich znaków, bo nie zawsze/nie wszystkie będą się prawidłowo wyświetlać. Oczywiście niezbędny będzie też restart usługi SSH:
sudo /etc/init.d/ssh restart
Jeśli chodzi o komunikat wyświetlany po zalogowaniu to sprawa jest jeszcze prostsza, bo wystarczy treść, która ma się pojawiać wprowadzić w pliku:
sudo nano /etc/motd
W obu przypadkach raczej unikałbym polskich znaków w treściach, bo czasem zamiast niektórych znaków mogą pojawiać się krzaczki…
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
- Przykładowy kalkulator wyceny usługi druku 3D, czyli nie tylko materiał się liczy - 1970-01-01
- Home Assistant 2024.10, czyli nowa karta „nagłówek” i niedziałający TTS w ramach usługi Google Cloud - 1970-01-01
To ja mam pytanie z tych „Pimp My SHH”
1a) Jak dodać kolory do SSH – jak dobrze pamiętam w Mydevil te komunikaty pojawiały się lokorowe
1b) Jak dodać „kolorowe” komendy w ssh.
1c) Na kilku ujęciach z YT spotkałem się z tym, iż osoby miały bardziej „korowy” i poukładany „znak zachęty”. W pierwszej linijce było chyba kim (lub czym tz, którym serwerem) jestem oraz gdzie w strukturze plików jestem, a w drugiej był cały wiersz na komendę itp.
Dać palec, to zaraz chcą rękę… ;-)
Kolorami w SSH można zarządzać bezpośrednio w programie, którego wykorzystujemy do połączenia (np. PuTTY) lub modyfikując konsolę. To drugie nie jest specjalnie skomplikowane do zrobienia, ale by to opisać/wytłumaczyć szczegółowo, to musiałbym artykuł napisać, i to dłuższy niż ten. Może kiedyś… Ale wpisz w wyszukiwarce coś w stylu „linux terminal colors” – na pewno będzie sporo wyników.
Jeśli chodzi o znak zachęty (prompt) to możesz modyfikować za pomocą specjalnych zmiennych PS1-4. Na stałe zrobisz to edytując – w Debianie – plik „/etc/bash.bashrc” (zmiana globalna) lub „.bashrc” w katalogu domowym użytkownika (zmiana lokalna, dla danego użytkownika). Tutaj masz kilka zmiennych do wyboru, możesz też korzystać z kolorów… ;-)