Od kiedy korzystam z kontrolera DJI RC (RM330), miałem w nim ustawiony język polski. Było to o tyle bezpieczne, że aplikacja DJI Fly i tak uruchamiała się po angielsku, bo po prostu nie było na tym kontrolerze wersji z polskim językiem. Jednak po ostatnich zmianach (oderwanie aktualizacji aplikacji DJI Fly na kontrolerach z rodziny DJI RC od aktualizacji oprogramowania systemowego) i aktualizacjach, w tym już niezależnej aktualizacji DJI Fly, ze zgrozą zauważyłem, że aplikacja DJI Fly uruchamia się w jeżyku polskim. A przynajmniej czymś, co ma go przypominać…

Aplikacja DJI Fly na kontrolerze DJI RC po polsku

Oczywiście w takiej sytuacji, gdy w DJI Fly na DJI RC pojawił się język polski (choć to bardziej „polskawy”), a język aplikacji w Androidzie niestety cały czas jeszcze jest powiązany z językiem systemu i nie można zazwyczaj zmienić go niezależnie, nie zostało mi nic innego, jak zmienić język całego kontrolera na angielski, dzięki czemu i język aplikacji DJI Fly wrócił do „oryginalnego” (cudzysłów, bo oryginalny to pewnie chiński).

Nieprzypadkowo, gdy w różnych miejscach pojawiało się pytanie, czy w DJI RC można ustawić język polski, odpowiadałem, że na szczęście nie. Na szczęście, bo poziom tłumaczenia, czy też liczba różnej maści skrótów sprawia, że miejscami ciężko połapać się, co do faktycznego znaczenia danego tekstu. Jak ktoś nie zna angielskiego, to pomoże słownik. W przypadku dziwnych tłumaczeń i różnych, równie dziwnych skrótów, już żaden słownik nie pomoże.

Przykładowe ustawienia po angielsku:

I te same po… hm… polsku:

Zresztą same tłumaczenia nie tylko są dziwne, nie tylko często tworzone są dziwne skrótowce, czy mamy ucięte wyrazy, ale też tłumaczenie jest niekompletne, więc i tak bez angielskiego się nie obejdzie:

Ale mam świadomość, że nie do każdego trafiają racjonalne argumenty, w tym choćby ten, że przy napisach angielskich pomoże słownik, a przy „polskawych” nic nie pomoże i jest grupa osób, która co chwilę pyta, jak ustawić język polski w kontrolerze DJI RC lub DJI RC2.

Tak więc, jak już wspomniałem, język aplikacji, w tym aplikacji DJI Fly, zainstalowanej na kontrolerach DJI RC, która służy do sterowania dronami DJI, zależy od języka systemu operacyjnego (Androida). Więc by ustawić język polski a aplikacji DJI Fly, należy ustawić język polski dla całego kontrolera:

Działa to, jak w standardowym telefonie z Androidem, a więc palcem od góry do dołu ekranu rozwijamy belkę, a następnie ekran z podstawowymi ustawieniami. Klikamy ikonę ustawień i przechodzimy do „system”, następnie „languages & input”, dalej „languages”. Jeśli w tym miejscu jest „język polski”, to za pomocą kresek po prawej stronie przenosimy go na górę, nad „english”. Jeśli nie ma na liście języka polskiego, to dodajemy go za pomocą „add a language” i na koniec przeciągamy na górę.

W tym momencie język kontrolera powinien przełączyć się na polski, tak samo, jak aplikacja DJI Fly (jeśli tak się nie stanie, upewnij się, że masz zainstalowane wszystkie aktualizacje).

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk