Raz na jakiś czas staram się podsuwać Wam ciekawe narzędzia, i dlatego dziś będzie o krypcie phpSysInfo, dzięki któremu możecie monitorować swój komputer/serwer.
Od razu dodam, że nie jest to program (skrypt), który znajduje się na mojej liście obowiązkowej, to jednak czasem – w konkretnych sytuacjach – zdarza mi się z niego korzystać, a dodatkowo znam przynajmniej kilka osób, dla których jest to jedno z podstawowych narządzi monitorujących stan serwera/VPSa.
Spis treści w artykule
phpSysInfo, czyli garść przydatnych informacji o serwerze
Dzięki skryptowi phpSysInfo możecie sprawdzić najważniejsze parametry związane z pracą serwera, a wszystko to podane w dość przystępnej formule strony internetowej:
Instalacja i (podstawowa) konfiguracja
Instalacja sprowadza się do pobrania plików ze strony projektu i skopiowania ich do (sub)katalogu z którego wyświetlacie strony internetowe (możecie skorzystać w tym celu również z GITa).
W systemie Debian możecie też skorzystać z automatycznej instalacji:
sudo apt-get install phpsysinfo
W tym przypadku wszystkie niezbędne pliki skryptu trafią do katalogu:
/usr/share/phpsysinfo
Konfigurację możecie zmienić edytując plik konfiguracyjny – bezpośrednio:
sudo nano /etc/phpsysinfo/config.php
Lub korzystając z linku/dowiązania symbolicznego:
/usr/share/phpsysinfo/config.php
Ew. gdy kopiowaliście skrypt ręcznie, to edytujecie plik „config.php” w głównym katalogu skryptu.
Aktualnie w repozytoriach systemu Debian Jessie skrypt phpSySInfo występuje w wersji 3.0.x, natomiast na platformie GitHub jest już w wersji 3.2.x, i jak słusznie zauważył Tomek w swoim komentarzu – w/od tej wersji konfiguracja odbywa się przez plik phpsysinfo.ini (który możecie utworzyć z pliku phpsysinfo.txt.new).
Na potrzeby tego „suplementu” pobrałem wersję z GitHuba – i wygląda na to, że reszta elementów związanych z konfiguracją pozostał bez zmian w porwaniu z wersją aktualnie dostępną w systemie Debian Jessie.
Większość modyfikacji jest wyjaśniona dość dobrze w tym pliku, niezbędne minimum zmian jakie ja wprowadzam to zmiana języka i wyświetlanie listy procesów:
define('PSI_PLUGINS', 'PS');
define('PSI_DEFAULT_LANG', 'pl');
Dostęp z przeglądarki
Jeśli kopiowaliście pliki ręcznie, to prawdopodobnie od razu umieściliście je w odpowiednim (pod)katalogu, tak by były dostępne z poziomu przeglądarki internetowej, np.:
/var/www/public_html/phpsysinfo
Jeśli korzystaliście z instalatora (Debian) możecie skorzystać z dowiązania symbolicznego (linku):
sudo ln -s /usr/share/phpsysinfo /var/www/public_html/phpsysinfo
Alternatywna metoda to edycja vHosta wybranej domeny, i dodanie wpisów takich jak w przypadku phpMyAdmin, z tym, że oczywiście zmieniacie ścieżki do plików i adres pod którym skrypt będzie widoczny.
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
- Przykładowy kalkulator wyceny usługi druku 3D, czyli nie tylko materiał się liczy - 1970-01-01
- Home Assistant 2024.10, czyli nowa karta „nagłówek” i niedziałający TTS w ramach usługi Google Cloud - 1970-01-01
Hej,
Mała uwaga dla tych którzy będą korzystać z instalacji pobranej z GIT’a. Konfiguracja w wersji tam dostępnej (3.2.x) nie odbywa się poprzez plik config.php tylko poprzez plik phpsysinfo.ini.
Pozdrawiam
Tomek
Dzięki za info, dodałem informacje do wpisu.
Sam raczej rzadko kiedy (naprawdę bardzo rzadko kiedy) korzystam z tego skryptu, i do tej pory gdy potrzebowałem – to szybko z repozytoriów Debiana, i nawet nie zauważyłem, że na GitHubie aż taką modyfikację wprowadzili (w Debianie pewnie dopiero w kolejnej dużej aktualizacji będzie ;-)).
Również pozdrawiam, Patryk