Raz na jakiś czas staram się podsuwać Wam ciekawe narzędzia, i dlatego dziś będzie o krypcie phpSysInfo, dzięki któremu możecie monitorować swój komputer/serwer.

Od razu dodam, że nie jest to program (skrypt), który znajduje się na mojej liście obowiązkowej, to jednak czasem – w konkretnych sytuacjach – zdarza mi się z niego korzystać, a dodatkowo znam przynajmniej kilka osób, dla których jest to jedno z podstawowych narządzi monitorujących stan serwera/VPSa.

phpSysInfo, czyli garść przydatnych informacji o serwerze

Dzięki skryptowi phpSysInfo możecie sprawdzić najważniejsze parametry związane z pracą serwera, a wszystko to podane w dość przystępnej formule strony internetowej:

phpsysinfo01

Instalacja i (podstawowa) konfiguracja

Instalacja sprowadza się do pobrania plików ze strony projektu i skopiowania ich do (sub)katalogu z którego wyświetlacie strony internetowe (możecie skorzystać w tym celu również z GITa).

W systemie Debian możecie też skorzystać z automatycznej instalacji:

sudo apt-get install phpsysinfo

W tym przypadku wszystkie niezbędne pliki skryptu trafią do katalogu:

/usr/share/phpsysinfo

Konfigurację możecie zmienić edytując plik konfiguracyjny – bezpośrednio:

sudo nano /etc/phpsysinfo/config.php

Lub korzystając z linku/dowiązania symbolicznego:

/usr/share/phpsysinfo/config.php

Ew. gdy kopiowaliście skrypt ręcznie, to edytujecie plik „config.php” w głównym katalogu skryptu.

Aktualnie w repozytoriach systemu Debian Jessie skrypt phpSySInfo występuje w wersji 3.0.x, natomiast na platformie GitHub jest już w wersji 3.2.x, i jak słusznie zauważył Tomek w swoim komentarzu – w/od tej wersji konfiguracja odbywa się przez plik phpsysinfo.ini (który możecie utworzyć z pliku phpsysinfo.txt.new).

Na potrzeby tego „suplementu” pobrałem wersję z GitHuba – i wygląda na to, że reszta elementów związanych z konfiguracją pozostał bez zmian w porwaniu z wersją aktualnie dostępną w systemie Debian Jessie.

Większość modyfikacji jest wyjaśniona dość dobrze w tym pliku, niezbędne minimum zmian jakie ja wprowadzam to zmiana języka i wyświetlanie listy procesów:

define('PSI_PLUGINS', 'PS');
define('PSI_DEFAULT_LANG', 'pl');

Dostęp z przeglądarki

Jeśli kopiowaliście pliki ręcznie, to prawdopodobnie od razu umieściliście je w odpowiednim (pod)katalogu, tak by były dostępne z poziomu przeglądarki internetowej, np.:

/var/www/public_html/phpsysinfo

Jeśli korzystaliście z instalatora (Debian) możecie skorzystać z dowiązania symbolicznego (linku):

sudo ln -s /usr/share/phpsysinfo /var/www/public_html/phpsysinfo

Alternatywna metoda to edycja vHosta wybranej domeny, i dodanie wpisów takich jak w przypadku phpMyAdmin, z tym, że oczywiście zmieniacie ścieżki do plików i adres pod którym skrypt będzie widoczny.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej