Nie lubię SPAMu, nie lubię SPAMerów, i zawsze gdy/jak mogę staram się ich tępić. Wczoraj, przeglądając folder SPAM na jednym z kont trafiłem na… SPAM z ofertą – w moim odczuciu – SPAMerów, który… trafił do – nomen omen – SPAMu.

SPAM-biznes na CEIDG

Jakiś czas temu opublikowałem krótki felieton (albo coś w tym stylu), w którym przedstawiłem kilka swoich przemyśleń na temat tego, jak to się dzieje, że dane osób prowadzących działalność gospodarczą ciągle trafiają do baz różnych SPAMerów. Oczywiście najlepszym dawcą tego typu danych jest… rejestr CEIDG. Zresztą łatwo to sprawdzić – wystarczy ustawić w CEIDG jakiś „alternatywny adres e-mail”, a już po „krótkiej chwili” zaczną na niego spływać pierwsze niezamówione informacje handlowe, czyli właśnie SPAM.

I tak ostatnio – jak już wspomniałem – katalog ze SPAMem zasilił SPAM pewnej firmy, co „posiada kompletną bazę firm wpisanych w rejestrze CEIDG” (danych kontaktowych nie ukrywam, są dostępne m.in. na ich stronie):

Baza klientów dla Państwa firmy

Dzień dobry,
jeżeli szukają Państwo dodatkowych klientów zapraszam do zapoznania się z wyszukiwarką firm Leadbase.pl. Jest to kompletna kopia bazy CEIDG z możliwością pobierania dowolnej ilości wpisów.

Wszystkie wpisy zawierają dane rejestrowe firm oraz adresy. Znaczna ilość posiada zweryfikowane adresy e-mail, które mogą posłużyć do wysłania ofert.
W przypadku większych zamówień oferujemy atrakcyjne rabaty.

I tak w SPAMie, który słusznie trafił do SPAMu, bo jest niezamówioną informacją handlową p. Dariusz Stępniak proponuje mi skorzystanie z ich – w moim odczuciu – SPAM-oferty, dzięki której będę mógł – jak mi się wydaje – zaSPAMować inne osoby, których dane zostały „zassane z CEIDG”.

Na stronie oczywiście mamy pełny przegląd oferty:

  • Wszystkie firmy w Polsce – Posiadamy kompletną bazę firm wpisanych w rejestrze CEIDG. Oprócz aktywnych podmiotów posiadamy informacje o setkach tysięcy zamkniętych i zawieszonych firm.
  • Łatwe wyszukiwanie i pobieranie – Mogą Państwo w łatwy sposób wyszukiwać firmy według wielu kryteriów – m.in. lokalizacji działalności i klasyfikacji PKD. Wygenerowana baza dostępna jest do pobrania po zalogowaniu.
  • Dane adresowe i kontaktowe – Wszystkie wpisy zawierają dane adresowe firm, NIP oraz REGON. W zależności od dostępności udostępniamy również dane kontaktowe takie jak adres e-mail lub telefon.
  • Automatyczne aktualizacje – Baza danych jest codziennie uzupełniana o nowe wpisy. Oprócz nowych podmiotów aktualizujemy również dane istniejących – ich statusy oraz dane kontaktowe.
  • Weryfikowane adresy e-mail – Wszystkie adresy e-mail weryfikowane są pod kątem ich poprawności. W przypadku wykrycia niepoprawnych adresów są one usuwane i nie są liczone w znalezionych rekordach.
  • Atrakcyjne ceny – Oferujemy atrakcyjne ceny – 5 gr netto za wpis zawierający adres e-mail oraz 2 gr netto za wpis bez dostępnego adresu. W przypadku większych ilości oferujemy wysokie rabaty.

Cennik również nie wydaje się specjalnie wygórowany, zwłaszcza jak za tak szerokie spektrum rekordów i danych. No bo czymże jest np. 50 zł za możliwość zaSPAMowania 1000 przedsiębiorców z wybranej branży? Co tam, że jest to niezgodne z prawem, i grozi za to m.in. spora grzywna, jak jest to właściwie martwe prawo. Chyba, że trafimy na kogoś zawziętego, z odrobiną wolnego czasu…

Zresztą sam p. Dariusz Stępniak występuje w CEIDG – ciekawe, czy jego dane również można kupić za 5 groszy, i czy ucieszyłby się z kilku(set) niezamówionych informacji handlowych:

SPAM a prawo… martwe prawo

Bo co z tego, że polskie prawo chroni teoretycznie nas przed SPAMem, czyli niezamówionymi informacjami handlowymi (ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną).

Co z tego, że zakaz dotyczy nie tylko odbiorców będących osobami fizycznymi (w tym prowadzącymi działalność gospodarczą), ale i osób prawnych. Co z tego, że obejmuje każde przesyłanie niezamówionej informacji handlowej, czyli praktycznie każdej poczty o charakterze komercyjnym. Co z tego, że teoretycznie legalne wysyłanie tego typu wiadomości możliwe jest tylko wtedy, gdy odbiorca wyrazi zgodę, a „zgoda ta nie może być domniemana lub dorozumiana”.

Co z tego, skoro cały czas każdy z nas dostaje pełno SPAMu, na każdym kroku można też natknąć się na SPAM firm oferujące wierne kopie rejestru CEIDG (dochodzi przetwarzanie danych osobowych).

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk