Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (bezpłatna lekcja)

Wczoraj pisałem o tym, że Newsletter Webinsider.pl został wzbogacony o opcjonalne powiadomienia o nowych artykułach. Napisałem też, że – przynajmniej na razie – podstawowym rozwiązaniem odpowiedzialnym za wysyłkę takich powiadomień odpowiedzialny będzie serwis MailerLite. Przy tej okazji zaczynamy też większą promocję naszego Newslettera, oraz jego integrację z innymi elementami. Teraz do Newslettera możecie zapisać się nie tylko korzystając z dedykowanych formularzy (np. na tej stronie), ale również podczas wysyłania wiadomości za pomocą formularza kontaktowego. Oczywiście jest to rozwiązanie opcjonalne.

Integracja Contact Form 7 z MailerLite

Udostępnienie możliwości zapisywania się do Newslettera Webinsider.pl bezpośrednio z formularza kontaktowego zbiegło się w czasie ze zmianą wtyczki, która za obsługę formularza odpowiada. Jeszcze rano była to wtyczka NinjaForm, obecnie wróciłem do Contact Form 7. Tak naprawdę nie ma tu jakiś istotnych powodów, bo NF swoje zadanie realizowała bardzo dobrze, ale… CF7 jest w pełni bezpłatnym rozwiązaniem, a więc jest większa szansa, że ewentualne nowości będą pojawiać się dla wszystkich, a nie tylko płatnych subskrybentów.

Do tego z CF7 cały czas zdarza mi się korzystać na innych stronach, i tylko na Webinsider.pl eksperymentowałem z NinjaForm.

Free Plugin Declaration: Contact Form 7 is Free

The current trend is selling WordPress plugins and themes. Even if their license is compliant with GPL, wouldn’t it be difficult for developers to learn from them? This trend could weaken the WordPress community over time.

I don’t like to follow this trend. Now I’d like to repeat, I will keep publishing Contact Form 7 as a free plugin forever.

Zapewne docelowo na potrzeby integracji formularza kontaktowego stworzonego z wykorzystaniem wtyczki Contact Form 7 z platformą MailerLite napiszę jakieś własne rozwiązanie, by całość zintegrować również z platformą Mautic, ale przynajmniej na razie postanowiłem skorzystać z gotowego rozwiązania, czyli wtyczki Contact Form 7 Connector, która – jak wynika z testów – sprawdza się w tym całkiem dobrze. Musiałem tylko mały trik z dodatkowym polem w profilu użytkownika zastosować, by obsłużyć opcję opcjonalnego zapisywania się na powiadomienia o nowych wpisach…

Jeśli chcecie sprawdzić usługę MailerLite, to możecie założyć bezpłatne konto – do 1000 subskrybentów (adresów e-mail) bezpłatnie dostępne są wszystkie opcje, w tym nielimitowane wiadomości. Przy większych bazach niestety zaczynają się już opłaty, ale jeśli założycie konto np. z tego linku otrzymacie 20 $ na start.

Obsługa wtyczki jest banalna – w jej ustawieniach, w zakładce “MailerLite” podajemy klucz API pozyskany z konta MailerLite. W tym momencie w ustawieniach formularza w Contact Form 7 możemy już skorzystać z dodatkowej zakładki, w której definiujemy elementy do synchronizacji (zapis do newslettera, do konkretnej grupy):

Wybieramy API, definiujemy pary (CF7 -> MailerLite) dla pola “name” (opcjonalnie) i “email” (wymagane), oraz wybieramy grupę lub grupy, do których ma zostać przypisany użytkownik. W moim wypadku dodałem jeszcze “checkbox” o nazwie “newsletter”, zaznaczenie którego oznacza chęć zapisania się do newslettera (bo jest taka możliwość, a nie obowiązek), oraz dodatkowe pole własne, które odpowiada za zapisanie użytkownika również do powiadomień o najnowszych artykułach (tu wkracza automatyzacja w MailerLite, która na podstawie zawartości tego pola dokonuje ewentualnego przypisania do odpowiedniej grupy).

Odpowiedni fragment formularza kontaktowego wygląda np. tak:

Wsparłem się tutaj jeszcze wtyczką Conditional Fields for Contact Form 7, która dodatkowe informacje (m.in. zapis również na powiadomienia o najnowszych artykułach)wyświetla tylko, gdyy zostanie zaznaczona opcja zapisania się na newsletter.

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (na dobry początek)
Patryk
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (na dobry początek)