Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (na dobry początek)

Pod koniec 2018 roku pisałem o Site Kit by Google, czyli wtyczce od Google do WordPressa, która ma pozwolić na (lepszą/natywną) integrację usług od Google (m.in. Analytics, AdSense, PageSpeed Insights i Search Console) z naszą stroną internetową. Wtyczki w finalnej wersji jeszcze nie ma, ale zainteresowani mogą ją już przetestować, bo wczoraj pojawiła się deweloperksa (nawet jeszcze nie) beta…

Site Kit by Google developer preview

Od razu trzeba zaznaczyć, że skoro to nawet nie “zwykła beta”, a deweloperska, to raczej do zastosowania w środowisku testowym. Choć moje krótkie testy wykazały, że jeśli już jakiś komponent działa, to działa dość dobrze, aczkolwiek zdarzają się różne błędy (np. przy autoryzacji poszczególnych usług) i konflikty. Dlatego na razie zdecydowanie potraktowałbym to jako ciekawostkę, by sprawdzić, w którą stronę projekt się rozwija, i jak wygląda rzeczywistość w konfrontacji z zapowiedziami… ;-)

Wtyczkę Site Kit można pobrać jako gotowe archiwum w formacie ZIP (do dodania bezpośrednio w WordPressie) lub klonując projekt z serwisu GitHub. Nie wiem jak z mechanizmami aktualizacji, więc chyba lepiej zdecydować się na wariant drugi, choć jeśli ma to być krotki test, to gotowe archiwum wydaje się prostszym rozwiązaniem.

Wtyczka Google Site Kit ukazała się już w wersji finalnej, i można ją pobrać bezpośrednio z repozytorium WordPressa…

Po instalacji i uruchomieniu czeka nas proces autoryzacji – może się wydawać skomplikowany, bo co chwilę trzeba autoryzować poszczególne elementy, ale konfigurator dość dobrze przez ten proces przeprowadza:

W tym momencie teoretycznie możemy cieszyć się dostępem do danych z połączonych usług Google wprost z panelu zarządzania WordPressem. Teoretycznie, bo zdarzają się komunikaty o błędach związanych np. z autoryzacją.

Warto też zerknąć do ustawień, gdzie można sprawdzić listę autoryzowanych (podłączonych) usług, oraz tych, które można dodać:

Patrząc na zakres obsługiwanych usług Google (Analytics, Search Console, Tag Manager, AdSense, Optimize i PageSpeed Insights) trzymam kciuki za rozwój tej wtyczki, bo wszystko wskazuje na to, że za jakiś czas, wszystkie te usługi będzie można połączyć ze stroną na WordPressie za pomocą jednej, oficjalnej wtyczki.

Mam świadomość, że to (nawet nie) beta deweloperska, więc z pewnego rodzaju zrozumieniem przyjmuje problemy/błędy, na które trafiłem. Mam jednak nadzieję, że zostaną szybko naprawione, a i sam proces autoryzacji i konfiguracji usługi zostanie trochę usprawniony, tak, by poradziły sobie z nim również osoby mniej zaawansowane (choć wykorzystanie Google Cloud Platform i OAuth sprawia, że… ;-)).

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Tworzysz stronę internetową i potrzebujesz pomocy?
Patryk
Tworzysz stronę internetową i potrzebujesz pomocy?