Nie tylko ze względu na cieszącą się relatywnie sporą popularnością serię o poczcie e-mail we własnej domenie, dostaje często zapytania dotyczące migracji poczty nie tylko między usługodawcami (np. hostingu), ale i różnymi usługami. Czasem jest to zadanie, które można wykonać bezpośrednio na plikach poczty (ryzykowne, pracochłonne, ale możliwe ;-)), innym razem – zwłaszcza w przypadku poczty jako usługi SaaS – jest to niemożliwe, i z pomocą przychodzą różne narzędzia pomagające przeprowadzić tego typu operację.

Oprogramowanie i usługa imapsync od Gilles Lamiral

Do moich ulubionych narzędzi tego typu należy chyba imapsync od Gilles Lamiral. Jest to narzędzie płatne (choć jest też wersja dostępna na GitHubie, ale raczej do wglądu…), ale często można je spotkać już zainstalowane na różnych hostingach. Zresztą, jeśli ktoś siedzi „w branży” to 60 € (opłata za licencję) zwróci się właściwie po jednym większym zleceniu migracji poczty.

W ramach licencji dostajemy:

  • Plik wykonywalny dla Windowsa (x86)
  • Plik wykonywalny dla systemu Mac OS X
  • Kod źródłowy w Perlu
  • Wersję online skryptu/usługi do uruchomienia na swoim serwerze
  • Bezterminowe aktualizacje i właściwie żadnych ograniczeń licencyjnych

Natomiast jeśli ktoś potrzebuje jednorazowej migracji poczty, a nowy (docelowy) usługodawca nie dostarcza żadnego narzędzia tego typu, to można skorzystać z bezpłatnej wersji online (impasync online):

Obsługa narzędzia jest wręcz banalna – wystarczy podać login, hasło i adres serwera IMAP dla konta źródłowego i docelowego, po czym klikamy „sync or resync” i… czekamy. Operacja może potrwać od kilku minut, do nawet kilku godzin, w przypadku intensywniej używanych (bardziej zawalonych ;-)) skrzynek.

Jest tu tylko jeden haczyk – jakby nie patrzeć, to w bezpłatnej wersji online, podajemy dane dostępowe do skrzynek, a tym samym skrypt uzyskuje dostęp do przesyłanych wiadomości. Mało prawdopodobne, by przy takiej skali wykorzystania skryptu (nawet kilkaset gigabajtów dziennie) autorowi oprogramowania chciało się bawić w czytanie poczty użytkowników, ale na wszelki wypadek zalecam przynajmniej zmienić hasła do skrzynek po całej operacji…

Profesjonalna kopia wiadomości e-mail

Jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie przeprowadzić taką operację, lub rozmiar wiadomości na Twoim koncie e-mail przekracza bezpłatny limit (3 GB), możesz się z nami skontaktować za pomocą tego formularza. Pomożemy.

A jeśli nie wiesz, jakie rozwiązanie dotyczące (nie tylko) poczty e-mail (nie tylko) we własnej domenie, będzie dla najlepsze, skontaktuj się z nami – doradzimy, wdrożymy, zmigrujemy… :-)

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk