Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (bezpłatna lekcja)

Od dawna w repozytorium WordPress.org autorzy wtyczek i motywów mogą określać minimalną wersję WordPressa z którym ich „produkt” jest zgodny, oraz najnowszą wersję, z która deklarują (po testach ;-)) zgodność. Brakowało natomiast informacji, na temat minimalnej wymaganej wersji silnika/interpretera PHP, co często – patrząc choćby po problemach zgłaszanych przez użytkowników niektórych wtyczek/motywów – przysparza sporo (niepotrzebnych) problemów, zarówno autorom, jak i użytkownikom. Na szczęście jest szansa, że niebawem to się zmieni…

Minimalna wymagana wersja PHP

Sam WordPress będzie działał na już dość archaicznej wersji PHP, czyli 5.2, która od dawna nie jest wspierana i aktualizowana. Można by powiedzieć, że jest to źle rozumiana idea „wstecznej kompatybilności”, ale… wystarczy spojrzeć na statystyki publikowane na stronie WordPress.org, by stwierdzić, że tylko niewiele ponad 55% stron działających na WordPressie działa na wersjach wspieranych, czyli 5.6 – 7.1:

Cały czas ponad 40% stron działa na PHP w wersji 5.6, czyli na wersji, która wprawdzie jest cały czas jeszcze wspierana, ale ma już ponad 3 lata (sam mam jeszcze kilka serwerów, gdzie PHP pracuje właśnie w tej wersji). Wersja 7.0 to tylko 12%, a najnowsza odsłona, czyli 7.1 to wręcz margines – niecałe 3%.

I o ile twórcy WordPressa na razie starają się utrzymać kompatybilność nawet z wersjami starszymi niż 5.6 (prawie 45%!), co wiąże się z wieloma teoretycznie niepotrzebny narzutami/ograniczeniami, to autorzy niektórych wtyczek i motywów idą do przodu i porzucają wsparcie dla archaicznych wersji PHP. Oznacza to, że prawie 45% użytkowników teoretycznie może zainstalować taką wtyczkę lub motyw na swojej stronie i tym samym mogą doświadczyć problemów z działaniem, co oczywiście przeniosą na autora/autorów.

Na szczęście ekipa odpowiedziana za rozwój WordPressa również dostrzega ten problem (niestety najpewniej nie oznacza to, że np. wersja 5.0 porzuci wsparcie dla najstarszych wersji PHP) i kilka dni temu został udostępniony deweloperom motywów i wtyczek dodatkowy znacznik, który mogą zastosować w pliku readme.txt:

Requires PHP: 5.6

Co w katalogu wtyczek zostanie odpowiednio oznaczone/wyszczególnione:

Na razie jest to tylko krótka informacja pojawiająca się przy wtyczkach i motywach na stronie WordPress,org, ale w planach jest wprowadzenie mechanizmu, który podobną informację wyświetli również w samym WordPressie podczas próby instalacji motywu lub wtyczki wymagającej nowszej wersji PHP niż dostępna na serwerze/hostingu.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (na dobry początek)
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (bezpłatna lekcja)