Rozwój programu Affinity Photo obserwuję od dawna. Najpierw jako ciekawostkę, bo nie było wersji na system Windows. Później, gdy już ukazała się taka wersja – w głowie zaczęła kiełkować myśl, by może program zakupić. Zwłaszcza że mój Photoshop w wersji CS5 się starzeje, co głównie objawia się brakiem wsparcia dla nowszych formatów plików. W końcu pod koniec października zdecydowałam się na zakup licencji. Nieprzypadkowo, bo akurat można było skorzystać z promocji, i obniżyć koszt zakupu o połowę.
Zakup Affinity Photo z fakturą bez podatku VAT
Od razu informacją (sposobem na…) o promocji podzieliłem się ze znajomymi, i szybko zacząłem otrzymywać od nich pytania. Ale wbrew pozorom nie o to, jak program się sprawdza, bo to można sprawdzić, choćby korzystając z bezpłatnego okresu testowego. Pytania dotyczyły tego, jak zakupić program bez VAT (czynni płatnicy podatku VAT + VAT EU), tak by nie tylko oszczędzić, ale i później móc prawidłowo zaksięgować fakturę.
Pytania te nie brały się znikąd, bo podczas składania zamówienia w sklepie mamy wprawdzie kwoty podane w złotówkach, mamy wyszczególniony podatek VAT, ale nie ma opcji, by wprowadzić numer NIP:
A, że w swojej komunikacji o promocji posługiwałem się kwotą netto, to słusznie zakładali, że sam kupiłem bez podatku VAT:
Metoda okazała się prosta, choć wymagała zaangażowania dodatkowe czynnika białkowego po stronie firmy Serif (producenta programów z serii Affinity), czyli… Musiałem napisać e-mail do obsługi sklepu, w którym wyjaśniłem, że chciałbym otrzymać fakturę bez naliczonego podatku VAT, ze względu na to, że jestem czynnym płatnikiem podatku VAT, i jestem też zgłoszony do VAT EU.
Na odpowiedź długo nie musiałem czekać, zostałem poproszony o dane do faktury, adres e-mail, na jaki mam założone konto w sklepie, oraz o wybór preferowanej formy płatności (PayPal lub karta kredytowa), oraz… o udokumentowanie podstawy do skorzystania ze zniżki (jeśli z jakiejś zniżki chcemy skorzystać). By przyspieszyć proces, można od razu wszystkie te informacje zawrzeć w pierwszej wiadomości. Na fakturę czekałem kilka minut od dokonania płatności, i kilka kolejnych minut, aż odpowiednia licencja zostanie przypisana do mojego konta.
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
- Przykładowy kalkulator wyceny usługi druku 3D, czyli nie tylko materiał się liczy - 1970-01-01
- Home Assistant 2024.10, czyli nowa karta „nagłówek” i niedziałający TTS w ramach usługi Google Cloud - 1970-01-01
Dzięki – bardzo pomocne – właśnie próbowałem kupić i też nie chciałbym płacić VAT.
Sam VAT zapłacić gdyby go później odzsykać – w końcu przy DG i tzw. vatowcach jest to podatek neutralny – to jeszcze pikuś. Gorzej, że spotkałem się z interpretacjami, że taka FVAT może być niepoprawna…
Zaraz spróbuję to załatwić Twoim sposobem bo też mam problem. Zaniepoiło ani jednak to o czym piszecie… To nie jest tak, że tego VATu się nie zapłaci! Kupując usługi spoza kraju nie możemy mieć naliczanego VATu bo musimy go zapłacić u siebie. Po to jest rejestracja w VAT-UE. Po takiej fakturze bez VATu wypełniamy deklarację VAT-9m żeby ten podatek zapłacić w Polsce. Nie jestem płatnikiem VAT a mimo wszystko też muszę tak działać.
Jeśli jesteś VATowcem – nie wiem jak w innym przypadku – to potocznie tak się przyjęło mówić, że nie płacisz, bo VAT podczas księgowania takiej FVAT się pojawia zarówno w rejestrze zakupów, jak i sprzedaży, a więc się zeruje/znosi.
Hej, ale najpierw zapłaciłaś z VAT? Jak zapłacić bez VAT? Nie da się, nie? Lipę zrobiłem, bo zapłaciłem teraz 599 brutto… no i piszę do supportu. Będą mi zwracać VAT na konto oni?
Tak jak w artykue – napisałem PRZED zakupem do nich i wyjaśniłem sytuację (że jestem czynnym płatnikiem podatku VAT, zarejestrowanym dodatkowo w VAT-EU), więc od razu miałem FVAT – a tym samym i płatność – bez VAT.