Korzystając z opisywanej na początku listopada promocji (nawet w Dzień Singla, czy Black Friday nie dało się kupić taniej) dokupiłem sobie kolejne 2 kamery YI 1080p Home Camera. Przyszły relatywnie szybko, bo wysyłka z Hiszpanii. Równie szybko zabrałem się za ich konfigurację, bo miałem dla nich już zaplanowane przeznaczenie. Przy pierwszym uruchomieniu, podłączeniu do WiFi pojawiło się pytanie o aktualizację, którą niestety zrobiłem. Niestety, bo okazało się, że nowej wersji oprogramowania nie ma na liście wersji wspieranych przez YI-Hack, czyli dodatkową modyfikację do tych kamer, która dość radykalnie zmienia ich możliwości. I mówię to jako subskrybent płatnej wersji usługi YI/Kami Cloud.

YI 1080p Home Camera Firmware Downgrade

Po aktualizacji na mojej kamerze YI 1080p Home Camera pojawiło się oprogramowanie w wersji 11.0.36, gdy obecnie YI-Hack dla tej kamery (IFUS) wspiera 9.0.36 (y211ga). I choć w teorii była szansa, że może jednak zadziała, to nie chciałem ryzykować uceglenia kamery i późniejszej zabawy w jej ratowanie.

Na swoje szczęście miałem jeszcze drugą kamerę, z tej samej serii/linii sprzętowej, dzięki czemu mogła ona zostać dawcą oprogramowania (kopia zapasowa oprogramowania), czego z pośpiechu nie zrobiłem przy pierwszej sztuce. A mając kopię zapasową oprogramowania, mogłem przystąpić do działania. Co istotne, opisywana tu metoda powinna działać nie tylko z kamerami YI 1080p Home Camera, ale również innymi, wspieranymi przez oprogramowanie YI-Hack.

Linuksie przybywaj

Do działania – oprócz kopii zapasowej oprogramowania – potrzebny jest system Linux. Bez znaczenia czy będzie to fizyczna maszyna z tym systemem, jakaś wirtualka (np. VPS), czy WSL (Windows Subsystem for Linux) w Windowsie. Do tego przyda się Git, by sklonować repozytotium – w moim przypadku – YI-Hack-Allwinner-v2.

Może być wymagana instalacja niezbędnych programów/bibliotek, m.in. mtd-utils i u-boot-tools, co np. w systemie Debian i Ubuntu można zrobić za pomocą polecenia:

sudo apt install mtd-utils u-boot-tools

Gdy repozytorium sklonowane, przechodzimy do podkatalogu yi-hack/unbrick/, gdzie znajdziemy listę katalogów, odpowiadających modelowi kamery. W przypadku kamer, które przyszły teraz, jest to katalog „y211ga”, i to właśnie do niego należy skopiować pliki kopii zapasowej oprogramowania (mtd.txt, mtdblock0, mtdblock1, mtdblock2, mtdblock3, mtdblock4, mtdblock5, mtdblock6, mtdblock7).

Gdy pliki skopiowane, można z poziomu podkatalogu yi-hack/unbrick/ uruchomić skrypt, który wyodrębni wymagane w kolejnym kroku archiwa:

sudo ./build.sh factory

Po krótkiej chwili, w katalogu, gdzie wgraliśmy pliki z kopią zapasową oprogramowania, powinny pojawić się 3 nowe pliki. Konkretnie archiwa Tar GZip:

  • backup_y211ga.gz
  • home_y211ga.gz
  • rootfs_y211ga.gz

Zawartość tych plików (w moim przypadku backup_y211ga, home_y211ga, rootfs_y211ga) wrzucamy na kartę pamięci, którą wkładamy do kamery i chwilę czekamy. Jeśli wszystko się uda, po chwili kamera się uruchomi ze starszą wersją oprogramowania (np. 9.0.36). W tym momencie można – jeśli jest taka potrzeba – wgrać modyfikację oprogramowania, czyli YI-Hack.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk