Przy okazji chińskiego dnia singla (11.11) kupiłem w serwisie AliExpress kamerkę YI 1080p WiFi Wireless Home Camera. Kamerka przyszła dość szybko, bo poniżej tygodnia (kurier z hiszpańskiego magazynu). Szybko się okazało, że choć jest to dość prosta konstrukcja, a do tego tania (18-20 $), to zdecydowanie był to udany zakup. Na tyle udany, że chwilę później taką samą kamerkę kupiło kilku moich znajomych i z tego, co wiem, również są zadowoleni. O samej kamerce, jak i jej parametrach/możliwościach nie będę się rozpisywał, bo informacji na jej temat pełno w internecie. Ale uznałem, że warto napisać o tym, jak w prosty sposób tę kamerkę trochę “podrasować”, bo choć jest to operacja prosta, to kolega, który nabył ją dosłownie kilka dni temu mnie o taki “poradnik jak dla idioty” poprosił.

YI 1080p WiFi Wireless Home Camera

Zanim jednak przejdziemy do hakowania oprogramowania kamerki, tak dla porządku, garść najważniejszych informacji o tym urządzeniu. Sama esencja, więc lecimy za stroną sprzedażową oficjalnego sklepu YI w serwisie AliExpress:

 • Nagrywanie 1080p (Full HD)
 • Diody IR do nagrywania w ciemności
 • Dwukierunkowe audio (wbudowany mikrofon i głośnik)
 • Obsługa kart microSD do 32 GB
 • Zasilanie 5V/1A, microUSB
 • Aplikacja na telefon i na komputer (YI Home)
 • Detekcja ruchu
 • Detekcja płaczu dziecka
 • Korekcja zniekształceń soczewki
 • Chmura do przechowywania nagrań

I w sumie to wszystko, co najważniejsze, z tym że warto moim zdaniem zwrócić uwagę m.in. na diody IR, które w przypadku tej kamery są faktycznie niewidoczne podczas swojej pracy. Żadnej czerwonej poświaty…

Chmura (YI Cloud) również sprawuje się dobrze, z tym że po bezpłatnym okresie testowym (30 dni) koszt tej usługi to 40 $ rocznie (3,33 $ miesięcznie). Nie jest do dużo, zważywszy, ze w tej cenie dostajemy pełne nagrywanie wykrytego ruchu wraz z 7-dniową historią, oraz – jak przystało na chmurę – dostępem z każdego miejsca, gdzie mamy dostęp do internetu (oczywiście kamera też musi być podpięta do internetu, oczywiście bezprzewodowo, czyli po WiFi).

Można też korzystać z wersji bezpłatnej, gdzie jesteśmy ograniczeni do 6-sekundowych nagrań/alertów, gdy zostanie wykryty ruch. Choć gdy w telefonie jest karta pamięci, to dostęp do pełnego nagrania również możemy uzyskać, po prostu jest on pobierany/wyświetlany – również zdalnie – z karty pamięci, a nie bezpośrednio z chmury.

Modyfikacja oprogramowania kamery (Yi-Hack)

Ale mamy też inną drogę, i to niekoniecznie wykluczającą się z możliwościami, jakie daje standardowe oprogramowanie kamery i chmura. Sam zresztą korzystam z takiego połączenia i oprócz usługi YI Cloud mam wgraną modyfikację, dzięki której mam dostęp do dodatkowych opcji, w tym takich, jak całkowite wyłączenie wsparcia dla chmury (gdy wymaga tego nasza prywatność ;-)), zdalny dostęp i pobieranie nagrań, wgrywanie nagrań na zdalny serwer FTP, czy – z dodatkową modyfikacją modyfikacji – wgrywanie ich na Dysk Google, czy za pomocą duetu SSH i Rsync.

Jest też serwer RTSP oraz wsparcie dla technologii ONVIF, dzięki czemu obraz z kamery można rejestrować bezpośrednio na zewnętrznym serwerze/urządzeniu, np. jakimś CCTV/DVR na Raspberry Pi. Nie zabrakło też wsparcie dla protokołu MQTT.

Więcej informacji na stronach projektów w serwisie GitHub:

Trzy pierwsze pozycje to główna modyfikacja, 2 ostatnie to opcja dodatkowa, czyli wsparcie dla Dysku Google.

Odpowiednia wersja Yi-Hack

Jak widać powyżej, mamy 3 różne wersja Yi-Hack, a to, która będzie dla naszej kamery, decyduje numer seryjny (jego początek) oraz wersja oryginalnego oprogramowania (czyli generacja kamery).

Yi-Hack MStar:

 • Yi 1080p Home, 4FUS, oprogramowanie 4.5.0*, prefiks pliku z modyfikacją: y203c
 • Yi 1080p Home, 6FUS, oprogramowanie 4.5.0*, prefiks pliku z modyfikacją: y203c
 • Yi 1080p Home, 9FUS, oprogramowanie 4.5.0*, prefiks pliku z modyfikacją: y203c
 • Yi 1080p Home, BFUS, oprogramowanie 4.5.0*, prefiks pliku z modyfikacją: y203c
 • Yi 1080p Dome, 6FUS, oprogramowanie 4.6.0*, prefiks pliku z modyfikacją: h201c
 • Yi 1080p Dome, BFUS, oprogramowanie 4.6.0*, prefiks pliku z modyfikacją: h201c
 • Yi 1080p Home, 4FUS, oprogramowanie 4.2.0*, prefiks pliku z modyfikacją: y25
 • Yi 1080p Home, 9FUS, oprogramowanie 4.2.0*, prefiks pliku z modyfikacją: y25
 • Yi 1080p Home, 6FUS, oprogramowanie 2.1.0*, prefiks pliku z modyfikacją: y23
 • Yi 1080p Home, 6FCN, prefiks pliku z modyfikacją: y203c
 • Yi 1080p Home, 4FCN, prefiks pliku z modyfikacją: y23
 • YI Dome Camera X, oprogramowanie 4.0.0*, prefiks pliku z modyfikacją: y30

Yi-Hack Allwinner

 • Yi 1080p Home, 9FUS, oprogramowanie 8.2.0*, prefiks pliku z modyfikacją: y20ga
 • Yi 1080p Home, BFUS, oprogramowanie 8.2.0*, prefiks pliku z modyfikacją: y20ga
 • Yi 1080p Home, BFCN, oprogramowanie 8.2.0*, prefiks pliku z modyfikacją: y20ga
 • Yi 1080p Home, 9FUS, oprogramowanie 8.3.0*, prefiks pliku z modyfikacją: y25ga

Yi-Hack Allwinner 2

 • Yi 1080p Home, BFUS, oprogramowanie 9.0.19*, prefiks pliku z modyfikacją: y21ga
 • Yi 1080p Home, IFUS, oprogramowanie 9.0.19*, prefiks pliku z modyfikacją: y21ga
 • Yi 1080p Dome, *FUS, oprogramowanie 9.0.05*, prefiks pliku z modyfikacją: y30ga

Jak widać, trochę tego jest do wyboru, ale gdy znamy model kamery, model seryjny, oraz wersję oryginalnego oprogramowania, to wybór staje się wręcz oczywisty…

YI-Hack dla mojej kamery YI 1080p WiFi Wireless Home Camera

Moja kamera to Yi 1080p Home, a tym samym jest to pierwsza informacja, która troszeczkę ogranicza mój wybór. Troszeczkę, bo widać chyba, że większość pozycji dotyczy właśnie tej kamery.

Kolejny krok, to model/numer seryjny. Ten można odczytać z aplikacji YI Home, ale można też odczytać z naklejki, która znajduje się z tyłu kamery (tej samej co służy do sparowania kamery z naszym kontem). W moim przypadku załóżmy, że jest to BFUSY51WPL. Z tego najważniejsze są 4 pierwsze litery, czyli BFUS, co już ogranicza wybór do 2 pozycji:

 • Yi-Hack Allwinner: Yi 1080p Home, BFUS, oprogramowanie 8.2.0*, prefiks pliku z modyfikacją: y20ga
 • Yi-Hack Allwinner 2: Yi 1080p Home, BFUS, oprogramowanie 9.0.19*, prefiks pliku z modyfikacją: y21ga

Kolejny krok to wersja oryginalnego oprogramowania, co w moim przypadku – wg tego co podaje aplikacja YI Home – oznacza 8.2.0.0A, a więc mamy zwycięzcę:

 • Yi-Hack Allwinner: Yi 1080p Home, BFUS, oprogramowanie 8.2.0*, prefiks pliku z modyfikacją: y20ga

Więc w tym momencie nie pozostaje nić innego, jak pobrać paczkę z najnowszą wersją modyfikacji. Aktualnie (2021.01.31) jest to yi-hack-Allwinner 0.2.3.

Wgrywanie Yi-Hack, czyli modyfikacja oprogramowania kamery

Gdy odpowiednią paczkę mamy już pobraną, możemy przystąpić do modyfikacji oryginalnego oprogramowania kamery. I właściwie cała nasza rola sprowadza się do wgrania 2 katalogów i jednego pliku “luzem” z archiwum na kartę pamięci:

Teraz wystarczy wyjąć kartę z czytnika, włożyć ją do kamery, a kamerę podłączyć do prądu i… chwilę poczekać. Po maksymalnie kilku minutach zgaśnie żółta (pomarańczowa?) dioda i kamera będzie gotowa do pracy. Zarówno przez standardową aplikację, jak i przez stronę WWW:

http://Adres_IP_kamery:8080/

Oczywiście bardziej zaawansowani mogą się połączyć z kamerą również po SSH (port 22, czyli standardowy), ale zakładam, że tacy nie czytają tego poradnika… ;-)

BackUp, czyli kopia zapasowa oprogramowania kamery

W każdej chwili, a być może najlepiej przed dokonaniem modyfikacji można zrobić kopię zapasową oprogramowania kamery, korzystają z paczki przygotowanej specjalnie do tego celu.

Procedura jest identyczna jak przy wgrywaniu modyfikacji, czyli pliki z archiwum wrzucamy na kartę, następnie uruchamiamy kamerę z tą kartą, i po chwili mamy w katalogu “backup” zrzucone oprogramowanie kamery (firmware).

Unhack, czyli usuwanie modyfikacji

Najlepsze jest to, że uśnięcie modyfikacji oprogramowania jest równie łatwe co jego wgranie, czy zrobienie kopii zapasowej, czyli pobieramy odpowiednią paczkę, wrzucamy jej zawartość na kartę pamięci, i z tą kartą pamięci uruchamiamy kamerą.

Operacja przydaje się nie tylko wtedy, gdy musimy wysłać kamerę do serwisu, ale również w sytuacji, gdy pojawi się aktualizacja oryginalnego oprogramowania i chcemy, by aktualizacja trafiła do kamery.

Aktualizacja Yi-Hack

Na koniec słów kilka o aktualizacji Yi-Hack, bo te również pojawiają się raz na pewien czas, i zazwyczaj warto je wgrywać, bo często nie tylko poprawiają błędy, ale i dodają nowe funkcje.

Aktualizację można wykonać podobnie jak instalacje, czyli wrzucając zawartość archiwum z nową wersją na kartę pamięci. Można też skorzystać z odpowiedniej pozycji w menu dostępnym z poziomu przeglądarki WWW, dzięki czemu można zaktualizować Yi-Hack zdalnie, bez potrzeby podpinania kamerki do komputera.

Robisz to na własną odpowiedzialność

Teoretycznie ten akapit jest zbyteczny, bo raczej każdy, powinien mieć świadomość, że tego typu działania wykonuje na własną odpowiedzialność. I choć na kilka kamer zmodyfikowanych w ten sposób w przypadku żadnej nie miałem problemu, to nie oznacza to, że tak będzie zawsze. Dlatego pamiętaj, że skorzystanie z opisywanej metody nie jest obowiązkowe. Ja tylko sygnalizuję taką możliwość, a reszta nie tylko zależy od Ciebie, ale i spoczywa na Tobie… ;-)

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk