Ceny elektroniki są u nas jakie są, czyli zazwyczaj musimy zapłacić drożej niż np. w USA, czy u „czołowych wytwórców produktów wszelakiej maści” (Chiny), a do tego z dostępnością wielu produktów wcale nie jest lepiej.
Dlatego coraz więcej osób sprowadza np. smartfony z systemem Android bezpośrednio z Chin, co często oprócz (dużo) niższej ceny oznacza również brak polskiego języka w systemie – dla niektórych może tu być sporą wadą. I w związku z pytaniem jakie ostatnio otrzymałem odpowiadam, że i na to jest rada…
Spis treści w artykule [rozwiń]
Aplikacja „MoreLocale” na Androida
Sam wprawdzie z aplikacje „MoreLocale” korzystałem raz – testowo, i to już jakiś czas temu, ale problemów raczej żadnych nie było, więc chyba mogę ją polecić, zwłaszcza że obsługa jest prosta – właściwie sprowadza się do wyboru odpowiedniego języka:
Może w przypadku jakiś niestandardowych nakładek producentów coś tam się uchowa, ale większość powinna być w wybranym języku. Choć z informacji jakie pojawiają się w komentarzach wynika, że aplikacja sprawdza się raczej w „starszych wersjach” systemu Android (do 2.3).
Aplikacja „Locale and Language Setting”
Kolejną aplikacją – zaproponowaną przez Mariusza w komentarzu – jest „Locale and Language Setting”, która wg. autora aplikacji powinna działać zarówno w starszych wersjach systemu (2.1+), jak i tych nowszych (4.1-4.2+).
Więc jeśli ktoś z Was potrzebuje z jakichś przyczyn zmienić język w systemie na taki który nie występuje „w standardzie” – ta aplikacja może okazać się pomocna.
Wg. autora – sam nie testowałem, brak takiej potrzeby – aplikacja powinna zadziałać zarówno na urządzeniach „zrootowanych”, jak i tych bez… Choć wtedy będzie wymagane wsparcie się komputerem:
- Urządzenia „zrootowane”: aplikacja poprosi o odpowiednie pozwolenie
- Pozostałe urządzenia: Za pomocą ADB (Android development tools) na komputerze


- Wtyczka BackWPup w wersji 5.x to doskonały przykład, jak wylać dziecko z kąpielą i z relatywnie świetnego narzędzia zrobić właściwie bezwartościowego gniota - 1970-01-01
- Testowy przelew w Bitcoinach z najniższą prowizją, czyli krótka historia o tym, jak zamroziłem BTC na (ponad) rok - 1970-01-01
- Nowy system kopii zapasowych w Home Assistant 2025.1 to zapewne krok w dobrym kierunku, ale zdecydowanie przedwczesny - 1970-01-01
Dokładnie to samo robi programik „set locale and language” dostępny w Google Play
A tak na marginesie to smartfony z Chin mają ustawiony język polski;)
Do tej pory „typowy chińczyk” z Androidem (niebrandowany „jakąś bardziej znaną marką”) tylko jeden przewinął się przez moje ręce, i to dość dawno temu – i tam był angielski (poza „bardziej egzotycznymi”).
Nie każdy android od chińczyka ma język polski a od czasu androida 4.2 morelocale nie działa a jak już to nie spolszcza całego systemu, chyba ze tylko ja tak miałem w swoim „pechowcu”
Sam też dawno nie używałem, bo mimo czasem relatywnie nietypowych – jak na PL – telefonów polski język mam. Ale warto wiedzieć, że tego typu rozwiązania istnieją…
Morelocale i tym podobne programy w wersjach androida powyżej 4.2 nie zmieni języka (praktycznie tylko kilka fraz) bez rootowania telefonu lub użycia development tools (wbrew pozorom prosta operacja jest sporo informacji jak to zrobić przy niektórych aplikacjach w google play np. Locale and Language Setting podaję link proszę o moderację https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sightidea.locale)
Może warto by było uaktualnić artykuł?
Link zatwierdzony, a sam wpis zaktualizowany… Artykuł (wpis) jest aktualny na dzień publikacji, a później albo żyje własnym życiem (komentarze, które tak jak w tym przypadku dodają nowe/aktualne informacje…), albo pojawi się jakaś aktualizacja (czy to normalna aktualizacja, czy całkiem nowy wpis), albo zostaje „na pamiątkę przeszłości” – taki to już urok blogów… Nie mówiąc już o czasie… ;-)
W ten sposób nie spolszczymy całego systemu,szkoda czasu na takie programy,żeby mieć androida po polsku trzeba zmodyfikować rom przed wgraniem.
Już nawet pomijając datę tego wpisu, to czasem wystarczy „odrobina Polskości”, zwłaszcza że i tak większość czasu przeciętny użytkownik telefonu spędza w aplikacjach, które mają własną obsługę języków, niż gapiąc się w pulpit, lub wertując menu w poszukiwaniu krzaczków, które się gdzieś ostały… ;-)
Mam tablet lenovo yoga tab 3 plus WiFi i nie dawno dokupiłam do niego klawiaturę bluetooth, mam z nią następujący problem, gdyż nie mogę na niej pisać używając polskich znaków. W podstawowych ustawieniach klawiatury fizycznej nie ma do wyboru języka polskiego. Na telefonie również z oprogramowaniem androida 7 nie ma najmniejszego problemu. Aplikację z powyższego posta nie pomagają. Sama jestem trochę zielona w tych sprawach wiec proszę o pomoc przekazana tak abym to jakoś zrozumiala :)
Niestety nie bardzo mogę Ci pomóc, bo mamy 2017, Android w wersji 8 zaczyna powoli pojawiać się na niektórych urządzeniach, a z polskimi znakami przy zewnętrznych klawiaturach jak był problem, tak nadal jest. Jeśli w ustawieniach nie masz możliwości wybrania polskiego układu klawiatury (ustawienia dotyczące klawiatury fizycznej), to niestety… Z tego co kojarzę, to są jakieś dodatkowe programy, które coś tam modyfikują w systemie by jednak polskie znaki były dostępne, ale nigdy nie korzystałem, więc precyzyjnie nic nie napisze na ten temat (ogólnie nie jestem fanem tabletów, i jak dla mnie to ślepa uliczka ;-)).
Mam Huawei p8lite wersje azjatycka (3gb) i mam region oraz klawiature w języku Pl, klawiatura wszystko ladnie sie zgadza ale np aplikacje badz odwiedzanie stron internetowych w jezyku chinskim?! jak to zmienic? czytałem ze jakis bootloader trzeba odblokowac? pomocy! id huawei jeszcze sie nie rejestrowalem poniewaz chce mnie zarejestrowac na chiny! +86
Nie mam tego telefonu, i raczej nie zanosi się na to, by miało się to zmienić, przynajmniej w dającej się przewidzieć perspektywie. W każdym razie ja w Twojej sytuacji pewnie swoje kroki skierowałbym na forum XDA, np. do tego wątku (odblokowanie bootloadera) oraz np. tego (instalacja Androida w wersji 6.0 Marshmallow).
Mam tel.modello smart turbo 7 – marka Alcatel i Nie man w nim jezyka polskiego.poradzcie mi jak go wprowadzic
Można skorzystać z opisywanych aplikacji, choć widzę, że ostatnia zniknęła z Google Play. Można próbować pobrać ją z alternatywnych źródeł, ale tu warto uważać. Ale najpierw bym sprawdził, czy na pewno nie ma w telefonie możliwości ustawienia języka polskiego, bo obecnie nawet w telefonach sprowadzanych bezpośrednio z Chin, często język polski występuje w standardzie.
Dzięki za namiar na „apkę” Locale and Language Setting, dodałem jej uprawnienia poprzez ADB i na andku 7.0 troche tego języka doszło. Dobre tyle. Pozdrawiam