Napisał do mnie wczoraj kolega, że jego żona ma nowy telefon i w związku z tym ma do mnie 2 sprawy. Pierwsza poważniejsza, bo na telefonie nie ma sklepu Google (Google Play). Od razu wiedziałem, że pewnie z jakimś Huawei mamy do czynienia. I faktycznie, chodziło Huawei P40 Lite. W przypadku tego telefonu – zwłaszcza na wersji EMUI 10, w takiej sytuacji powinien pomóc program Googlefier. Jednak nie pomógł. Nad tym będziemy jeszcze pracować, ale został temat numer dwa – pozbycie się preinstalowanych aplikacji, których normalną metodą, czyli poprzez zarządzanie aplikacjami, pozbyć się nie da.

Usuwanie preinstalowanych aplikacji w systemie Android

Pierwsza moja myśl o ADB, kilka poleceń i zbytecznych aplikacji nie ma (przynajmniej w teorii, ale nie o tym dziś). Pomyślałem jednak, że zamiast standardowo jechać z wierszem poleceń i ADB, to lepiej skorzystać z którejś z przyjaźniejszych form zarządzania aplikacjami w telefonie z systemem Android.

Wprawdzie dalej będziemy używać ADB oraz trybu debugowania w telefonie (opcje programisty), ale w sposób dużo wygodniejszy, bo wszystko będzie można „wyklikać”.

ADB AppControl

Pierwsza aplikacja, to ADB AppControl, którą bezpłatnie (nie wszystkie opcje będą dostępne, ale te, co będą, wystarczą :-)) można pobrać ze strony autora (CyberCat). Obsługa prosta, po podłączeniu telefonu zostaną wyświetlone wszystkie aplikacje. Wystarczy zaznaczyć te, które chcemy wyłączyć lub usunąć (na początku zalecam wyłączyć, bo nigdy nie wiadomo, czy nie będzie później niespodzianek) i w prawym dolnym rogu wybrać z listy „disable” i potwierdzić przyciskiem o takiej samej nazwie.

Oczywiście działa to w dwie strony, a więc wyłączoną aplikację możemy ponownie aktywować.

Oprócz zarządzania aplikacjami w ADB AppControl znajdziemy też m.in. podstawowe opcje pozwalające sterować telefonem. W tym wsparcie dla opisywanej niedawno aplikacji Scrcpy:

Program ogólnie działa sprawnie, choć trochę namolnie nakłania do instalacji „pomocnika” na telefonie (ACBridge).

Xiaomi ADB/Fastboot Tools

Druga aplikacja to Xiaomi ADB/Fastboot Tools, która wbrew swojej nazwie obsługuje nie tylko telefony Xiaomi (i Redmi, i Pocofon). Aplikację można pobrać z serwisu GitHub. Oczywiście jest bezpłatna. Różnica względem poprzedniej jest taka, że tutaj mamy do czynienia z apletem Java, a więc do działania jest potrzebna Java na komputerze. Ale w zamian za to, aplikacja powinna zadziałać nie tylko na Windowsie, ale też i na innych systemach z obsługą Javy (Java 11+).

Poza tym, że aplikacja Xiaomi ADB/Fastboot Tools wygląda jakby milej dla oka (bardziej miękko), to obsługa – zwłaszcza w zakresie, o jakim mowa w tym artykule – jest dość podobna. Z tą różnicą, że tutaj zaczynamy od wybrania zakładki w zależności od tego, co chcemy zrobić (dezinstalacja, reinstalacja, wyłączenie, włączenie), następnie zaznaczamy wybrane aplikacje i potwierdzamy przyciskiem na dole ekranu.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk