Jakiś czas temu usłyszałem/przeczytałem o Pressy i pomyślałem, że wreszcie ktoś wziął się za wydawałoby się oczywistą rzecz, i gniazdo słuchawek w moim telefonie nie będzie służyło głównie jako „łapacz kurzu” (muzyki z telefonu słucham rzadko, częściej „staromodnie” – z dedykowanego odtwarzacza).

Pressy gdzieś tam sobie w planach było… Chyba nawet jakąś kasę zbierali autorzy „na projekt”, a w międzyczasie Xiaomi zapowiedziało – i chwilę później wypuściło – na rynek „alternatywę” w postaci MiKey.

A i inni „różni producenci”, często z kraju „za Wielkim Murem” nie próżnowali, i swoje odmiany na rynek wypuścili…

Xiaomi MiKey

Oczywiście pojawiły się głosy w stylu „jak oni mogą tak kopiować Pressy” – ja tego oburzenia nie podzielam i ciesze się z konkurencji dla Pressy, które kosztuje ok 27 $ + 5 $ za wysyłkę do Polski – gdy MiKey to ok 3$ już z kosztem wysyłki.

Budowa prosta jak… Czyli o co w tym chodzi

MiKey/Pressy/KlicK to coś na kształt wtyczki słuchawkowej, tylko zamiast kabla znajdziemy miniaturowy przycisk. Całość wkładamy do gniazda słuchawkowego w telefonie (na razie obsługiwane są chyba tylko telefony pracujące pod systemem Android):

mikey_moto-g_rpl-mark

Naciśnięcie przycisku MiKey/Pressy/KlicK jest przechwytywane przez aplikację, która dalej wykonuje całą „magię”. Budowa może nie jest tak prosta jak konstrukcja przysłowiowego cepa, ale też nie ma w tym wielkiej filozofii:

Aplikacja

Jak napisałem powyżej – całą „magię” wykonuje aplikacja, która przechwytuje naciśnięcia przycisku i wykonuje zdefiniowaną akcję, np. uruchomienie latarki, dyktafonu czy konkretnego programu.

I z tego powodu do każdego „przycisku” – niezależnie od jego producenta – można używać każdej aplikacji, choćby:

MiKey od Xiaomi

Jest to natywna – oryginalna – aplikacja Xiaomi dla Android MIUI, ale działa też w/na „zwykłym” Androidzie:

android_app_mikey

Wersję „odkrzaczkowaną” znajdziecie na forum Xiaomi.

KlicK (Hello Klick)

Mimo pewnych problemów – czasem „się zagapi” i pomaga jej restart i/lub wyjęcie i ponowne włożenie MiKey’a – przypadła mi do gustu z powodu obsługi długich kliknięć, a tym samym też i kombinacji krótkie/długie kliknięcia:

android_app_klick

Aplikację znajdziecie w Google Play.

QuickClick

Tu dla odmiany alternatywne podejście do tematu, bo zamiast korzystać z MiKey’a, Pressy czy KlicK – korzystamy z przycisków służących do regulacji głośności (i ich różnych kombinacji).

Aplikację QuickClick pobierzecie z Google Play.

Pressy – The Almighty Button!

Aplikacji firmowanej przez Pressy nie miałem okazji testować – po pierwszym uruchomieniu wymaga podania numeru seryjnego, a wersji z „alternatywnej dystrybucji” nie będę instalował. Zwłaszcza, że patrząc po ocenach w Google Play (~3.2) jakiejś chyba rewelacji nie ma…

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej