Przekrętów nie tylko w internecie, i nie tylko na Facebooku pełno, stąd nawet nie mam ambicji napisać o większości z nich (choć z racji tego, że to często kolejne literacje tego samego pomysłu, to…). Ale raz na jakiś czas trafia się jakaś perełka, czy coś, co sprawia, że ten czy inny przekręt ląduje na naszych łamach. Tym razem Facebook i próba wyłudzenia hasła do konta…

Zabezpiecz swój dostęp do profilu na Facebooku, wyślij w odpowiedzi swoje aktualne hasło

Koleżanka podrzuciła mi (chyba) wczoraj zrzut ekranu z Messengera, który pojawił się na jednej z facebookowych grup, do których należy. Na zrzucie widać jak jakaś tam sobie Paulina (pewnie imię fikcyjne) z konta z awatarem z facebookową literką „f” w połączeniu z kluczykiem pisze coś takiego:

Witaj Martyna! Zauważyliśmy na Twoim koncie Facebook liczne próby zmiany hasła. Zabezpiecz swój dostęp do profilu. Wyślij w odpowiedzi swoje aktualne HASŁO. Nasz system zablokuje możliwość zmiany hasła za pośrednictwem platformy Facebook. Twoje konto będzie bezpieczne. Hasło będziesz mogła zmienić wyłącznie za pośrednictwem swojego telefonu. Pozdrawiamy! Zespół Facebook!

Nie ma tu nic nadzwyczajnego, ale skoro koleżanka podrzuciła, to… sprawdziłem w wyszukiwarce, czy gdzieś coś na ten temat. Nic nie znalazłem, więc uznałem, że warto o tym napisać, bo nie każdy użytkownik Facebooka korzysta z grup itp. Tak więc jednym zdaniem: To jest przekręt, nie podawaj swojego hasła! A najlepiej, to aktywuj sobie uwierzytelnienie dwuskładnikowe (2FA), zresztą nie tylko na Facebooku.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej