Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (na dobry początek)

Przed Wami pierwszy i zarazem ostatni  w tym tygodniu (choć jutro dziś lub w piątek pojawi się przegląd promocji związanych z Black Friday i może od razu Cyber Monday) zbiorczy przegląd wydarzeń (prasówka), i choć zastanawiałem się, czy ze względu na ilość zapisanych do poruszenia tematów go nie podzielić na części, to szybo się okazało, że dłużej zajmie zastanawianie się gdzie wyznaczyć linię podziału, niż napisanie samego wpisu, a i na pewno część tematów wyleci (lub przejdzie na koniec do sekcji „jednym zdaniem”) w trakcie „obróbki”.

Tak więc zapraszam (do mam nadzieję miłej) lektury…

Nowa odsłona WordPress.com

Zacznę od jednej z najświeższych nowości, mianowicie nowej odsłony WordPress.com – o tej platformie pisałem choćby niedawno, przedstawiając wtyczkę JetPack, czy pisząc o migracji na własnego WordPress…

nowy-wordpress-com_201511

Nowa odsłona to nowy silnik, RWD, API REST i dużo JavaScirpt, a mniej PHP i MySQL – czyli ich serwery trochę odpoczną, a pracę wezmą na siebie Wasze urządzenia.

Nowy silnik/interfejs został nazwany Calypso, a nowości jakie przynosi możecie obejrzeć choćby w tym filmie:

 

Nowością jest też aplikacja na komputery, ale jak na razie tylko na OS X.


The Official Raspberry Pi Project Book

O oficjalnym (choć na początku chyba tak nie było) magazynie The MagPi pisałem nie raz – dziś chciałbym Wam przedstawić 200 stronicowy magazyn, w który jest niejako rozwinięciem The MagPi, skoncentrowanym na „pomysłach i inspiracjach” jak wykorzystać (nie tylko) Raspberry Pi.

the-officla-raspberry-pi-project-book_201511

Magazyn możecie pobrać bezpłatnie (plik PDF), kupić w wersji papierowej (12,99 + 4£ najtańsza wysyłka), lub uzyskać z Google Play (Android) i App Store (iOS).


Wszystko komórkowe dziennie w nju mobile na kartę

Wiem, że większy wybór to często lepiej, zwłaszcza jeśli chodzi o usługi obniżające koszty połączeń, ale mam wrażenie, że powoli znika kolejny atut nju mobile (bo cenowo w niektórych przypadkach już zostali zdecydowani pobici przez konkurencje), czyli prosta oferta.

Chyba nie ma miesiąca – a może i przeglądy wydarzeń – bym nie opisywał kolejnej promocji/usługi w nju mobile. Może i cieszy – w końcu ja mam o czym pisać, a Wy macie większy wybór, ale mam wrażenie, że już teraz coraz trudniej odróżnić kolejne usługi od siebie.

Nie więcej niż 1,20 zł dziennie

W każdym razie teraz w nju na kartę możecie sobie aktywować usługę „wszystko komórkowe dziennie”, która kosztuje wprawdzie 6 zł, ale sama usługa po takiej aktywacji działa już bezterminowo:

 • SMS o treści START na nr 618
 • Krótkim kodem USSD: *124*64#
 • Na stronie njumobile.pl

Od tego momentu nie zapłacicie więcej niż 1,20 zł dziennie za połączenia na numery komórkowe (!), SMSy i MMSy, oraz 250 MB internetu:

jeżeli w danym dniu wydasz łącznie 1,20 zł na rozmowy komórkowe w kraju, SMSy/MMSy w kraju lub internet w kraju, to do końca tego dnia za kolejne nielimitowane rozmowy w kraju, SMSy /MMSy wysyłane w kraju oraz 250 MB internetu wykorzystanego w kraju nie zapłacisz już nic więcej.

A może 2 zł dziennie, albo 99 groszy?

By troszkę poprzeć swoją tezę o tym, że kolejne usługi różnią się od siebie tylko szczegółami (wiem, wiem – większy wybór, zależnie od potrzeb) warto wspomnieć o 2 najbardziej zbliżonych usługach:

nju do wszystkich

Aktywacja również 6 zł:

 • SMS o treści START na nr 603
 • Krótkim kodem USSD: *127*52#
 • Na stronie njumobile.pl

Zasady podobne jak poprzednio, tylko, że dzienny limit wynosi 2 zł, w zamian macie również rozmowy na krajowe numery stacjonarne – choć internetu jest już tylko 100 MB dziennie.

do komórkowych

Aktywacja – niespodzianka – również 6 zł:

 • SMS o treści START na nr 615
 • Krótkim kodem USSD: *127*54#
 • Na stronie njumobile.pl

I tym razem zasady podobne –  tyle, że dzienny limit wynosi 99 groszy, a w zamian otrzymujecie nielimitowane rozmowy na numery komórkowe (oczywiście dotyczy to rozmów krajowych).


Nowa wersja Google Fit

Od kiedy na stale korzystam ze smartfona z Androidem (będzie to już kilka lat) używałem chyba wszystkich (przynajmniej z tych popularniejszych) menedżerów (mojej) aktywności.

Ich możliwości/funkcje rosły wraz kolejnymi, coraz dokładniejszymi czujnikami w telefonie, i wraz z ich mocą obliczeniową, szybko stając się prawdziwymi kombajnami, z tysiącem opcji i wykresów, które są zapewne niezmiernie przydatne każdemu szykującemu się do załogowej misji na Marsa.

Dlatego jak pojawił się Google Fit (w komplecie z Moje trasy) to coraz rzadziej korzystałem z typowych menedżerów aktywności, a coraz częściej zaglądałem do Google Fit (+ Moje trasy).

Niedawno pojawiła się nowa wersja Google Fit (na Androida), i od razu widać, że aplikacja z prostego krokomierza, który co najwyżej agreguje informacje z innych aplikacji sama powoli staje się coraz bardziej rozbudowanym programem – choć na razie do przerostu jeszcze daleko, a pojawiające się zmiany są jak najbardziej wyczekiwane.

Cieszy powrót (bo ostatnio chyba gdzieś wywiało tą opcję) opcji pozwalającej „ręcznie” dodać aktywność – opcja ta znacznie się rozrosła, pojawiły się nowe opcje i możliwości:

android_google-fit_201511_dodaj-aktywnosc

Teraz możemy monitorować właściwie dowolną aktywność (w każdym razie jest to pokaźna lista), choć oczywiście stopień odzwierciedlenia danych zależy od wielu czynników, ale każdemu (nie tylko) amatorowi raczej wystarczy… A przynajmniej jest taka szansa.


3 GB za 3 zł na Mikołajki w ofertach Orange na kartę

Do 6 grudnia możecie aktywować nowy pakiet mobilnego internetu w ofertach na kartę w Orange – 3 GB internetu za 3 zł na 30 dni (już kiedyś taki pakiet był dostępny).

Promocyjny pakiet dostępny jest w następujących ofertach:

 • Orange Yes
 • Orange One
 • Orange POP
 • Nowe Orange Go
 • Zetafin
 • Minutofon

I możecie go aktywować (do 6 grudnia):

 • SMS o treści AKT3 na nr 260
 • Kodem USSD: *110*76#

To może od razu – jak sprawdzić stan pakietu:

 • SMS o treści STAN na nr 260
 • Kodem USSD: *110*76*1#

A tu znajdziecie regulamin, do którego lektury jak zawsze zachęcam…


10 GB za 10 z #Freemium od Virgin Mobile

By zamknąć tematykę wiązaną z ofertami operatorów komórkowych, warto jeszcze wspomnieć o nowej promocji w ofercie #freemium (o samej ofercie pisałem niedawno, kto z Was przegapił – serdecznie zapraszam), a konkretnie promocyjnej cenie jednego z pakietów #PółDarmo.

Niedawno mogliśmy kupić pakiet 1 GB za 2 zł, teraz jest to 10 GB za 10 zł (zamiast 25 zł, czyli 60% taniej).

 • Aktywacja kodem USSD: *222*000*3*10#

Promocyjna cena na pakiet 10 GB ma obowiązywać przez jakieś 2 tygodnie, czyli uwzględniając datę publikacji tego przeglądu – macie na to jeszcze jakieś 11 dni (do 6 grudnia).


Play startuje z testami usługi WiFi Calling

O testach Wi-Fi Calling w Plusie pisałem jakiś już czas temu, dziś ponownie wracam do tego tematu, ale tym razem za sprawą rozpoczęciu testów tej usługi w sieci Play.

play_testy_wifi-calling_201511

Zapisać się do testów można wypełniając formularz na dedykowanej stronie, z tym, że na razie testować usługę mogą tylko i wyłącznie posiadacze 2 telefonów kupionych w sieci Play:

 • Samsung Galaxy S6
 • LG G4

Choć w formularzu zgłoszeniowym do wyboru mamy jeszcze do wyboru iPhone, ale to pewnie webmaster z rozpędu wrzucił… ;-)

Ale możesz też wygrać jeden z tych 2 telefonów

Przy tej okazji na blogu rzecznika prasowego sieci Play pojawił się konkurs, a w nim do wygrania jeden z 2 wymaganych w testach usługi telefonów, czyli:

 • Samsung Galaxy S6
 • LG G4

Zadanie konkursowe niby proste, ale wymaga pewnej inwencji:

Jak po polsku nazwiesz Wi-Fi Calling?

By zwiększyć Wasze szanse ekipa Webinsider.pl nie będzie brała udziału w tym konkursie… :-)

Trzymam kciuki za WiFI Calling/VoWiFi

Trzymam kciuki za WiFi Calling (Voice over WiFi), nie tylko w Play i Plusie – bo usługa pozwalająca na korzystanie z telefonu (połączenia i SMSy) wszędzie tam, gdzie mamy zasięg sieci WiFi wydaje się być rozwiązaniem na problem zasięgu w „co większych biurach” czy podziemnych lochach… ;-)


Wytyczne Google dla webmasterów (Google Search Quality Evaluator Guidelines 2015)

Na koniec – no prawie, bo za chwilę jeszcze KOD, ale to będzie beka w ramach wdrażania wytycznych – jeszcze informacja o 160 stronicowym dokumencie jaki właśnie opublikowało Google, a który zawiera wytyczne nie tylko dla webmasterów, ale i wszystkich twórców treści – a przynajmniej takich, którym zależy na dobrej pozycji w wyszukiwarce Google… ;-)

Dokument (PDF) znajdziecie pod tym adresem, ew możecie się z nim zapoznać (w języku angielskim) bezpośrednio na naszej stronie:

Zobacz dokument Google Search Quality Evaluator Guidelines 2015

Komitet Obrony Demokracji (KOD)

Powstał Komitet Obrony Demokracji, w skrócie KOD, który ma bronić naszej (choć raczej demokracja w ich mniemaniu rożni się od tego, co ja uważam za zdrową demokrację), i ich symbolem stal się opornik. Ten sam opornik, co w ustroju słusznie minionym (choć skutecznie przeszczepionym do III RP) był symbolem oporu – walki z komunistycznym okupantem, za który można było nawet stracić życie.

I dzięki Bogu członkowie i sympatycy KOR (Komitet Obrony Robotników) reprezentowali sobą zdecydowanie wyższy poziom, bo inaczej do tej pory Urban – wg. mojej opinii – straszyłby nas z publicznej TV codziennie (a tak robi to tylko „raz na jakiś czas”, jak go zaproszą).

komitet-oborny-demokracji_facebook_logo

Komitet Obrony Koryta (KOK)

Trochę dziwię się, że „pomysłodawcy” nie poszli po całości, że zabrakło im odwagi, by skorzystać choćby z nazwy „Komitet Obrony Koryta”, która wydaje mi się zdecydowanie trafniejsza.

Będę sprzedawał oporniki

Kilka razy zajrzałem tam z ciekawości – powiem szczerze, że dawno nie widziałem w jednym miejscu takiego poziomu absurdu, jak w wypowiedziach „obrońców demokracji” (koryta) z KODa.

Do tej pory chyba najbardziej – ale przyznaje, że mam 1-2 dniowe zaległości, których pewnie już nie będę nadrabiał – rozbawił mnie człowiek, który napisał, że „jedzie w miasto sprzedawać oporniki”, oczywiście z pełnymi danymi kontaktowymi (telefon, adres), co by łatwiej było zakupić ten niezwykle deficytowy przedmiot oraz pewna „młoda wykształcona – bo ona teraz studiuje – z dużego miasta” (jak sama o sobie napisała).

Może lepiej było wybrać na symbol coś bardziej współczesnego, może ładowarkę do iPhone’a? Większa szansa, że przeciętny Leming z (nie tylko) Miasteczka Wilanów posiada w domu – a nawet jeśli nie, to przynajmniej nie będzie zadawał pytań o „ten symbol w logo” ;-)

A może Ty też należysz do KODa?

Jeśli korzystacie z Facebooka, i macie wśród znajomych tzw. 100% Lemingów, tzn. „prawdziwych obrońców koryta demokracji”, to może warto sprawdzić czy przypadkiem i Wy nie zostaliście wcieleni do tej dziwnej struktury, bo jak wiadomo:

Demokracja nie potrzebuje zgody. Demokracja stoi ponad wszystkim.

Ew. z czasem może się okaże, że to tylko kolejny pomysł na tzw. „fermę fanów/lajków”.


Bzura tygodnia, czyli PiS cenzuruje internet

I gdy myślałem, że „bojowników z KODu” nic nie przebije w tym tygodniu jeśli chodzi o poziom absurdu, to z odsieczą przyszedł portal media2.pl z artykułem:

PiS cenzuruje internet? Zamyka oficjalną stronę o katastrofie smoleńskiej

Nie wiem czy to tylko nośny tytuł, tak by zaliczyć więcej wejść na stronie – w końcu chyba mało co tak rusza internautów jak „cenzura”, czy jednak Łukasz Szewczyk (autor artykułu) tak na poważnie.

Zwłaszcza, że w ustalenia komisji Millera, i późniejsze raporty/ekspertyzy/tłumaczenia/bzdury (jak zwał, tak zwał) zespołu Laska wierzy chyba tylko i wyłącznie „kopacz”, a „kopacz” to (nie tylko) nazwisko byłej premier, to – mam wrażenie – również stan umysłu…

Chyba, że portal media2.pl chce powalczyć (m.in.) z Gazetą Wyborczą o miano nieoficjalnego periodyku drugiego obiegu, oczywiście w ramach KOD ;-)

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (na dobry początek)
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (bezpłatna lekcja)