Facebook nie ma ostatnio dobrej passy – jak nie jakiś skandal z wykorzystywaniem danych użytkowników, to problem(y) z bezpieczeństwem. Ostatnio Facebook musiał zresetować tokeny dostępu do prawie 90 milionów kont, co od strony użytkownika objawiło się koniecznością ponownego logowania do serwisu. Przynajmniej u tych użytkowników, których (potencjalnie) dotknął problem…

Ważne ogłoszenie o niedawnym naruszeniu bezpieczeństwa na Facebooku

Choć wszystko to działo się pod koniec września, to sprawa cały czas jest aktualna, cały czas trwa analiza, bo nie tylko ze względu na skalę jest to sprawa dość istotna, i nawet jakby Facebook chciał, to nie da się jej tak łatwo zamieść pod dywan. Teraz trzeba bronić nie tyle twarzy (face) co spróbować uniknąć potencjalnych kar.

Ustaliliśmy, że atakujący wykorzystali tokeny dostępu, aby uzyskać nieautoryzowany dostęp do informacji o blisko 30 mln kont na Facebooku. Bardzo nam przykro z powodu zaistniałej sytuacji. Twoja prywatność jest dla nas niezwykle ważna, dlatego chcemy Cię poinformować o postępach prowadzonego przez nas dochodzenia.

Nie będę tutaj szczegółowo opisywał samego ataku, bo całkiem dobrze zrobił to sam Facebook, i nie ma co kopiować całej ich informacji. Ważne, że – jakby ktoś zignorował lub przegapił wylogowanie z serwisu – na tej stronie można sprawdzić, czy naruszenie bezpieczeństwa (piękne określenie ;-)) dotyczyło naszego konta.

Czy wspomniane naruszenie bezpieczeństwa dotyczy mojego konta na Facebooku?

Ze zgromadzonych przez nas informacji wynika, że opisywane naruszenie bezpieczeństwa nie miało wpływu na Twoje konto na Facebooku. Gdy się okaże, że sprawa dotyczy większej liczby kont, zresetujemy powiązane z nimi tokeny dostępu i powiadomimy o tym fakcie ich właścicieli.

Jak widać u mnie cisza i spokój, ale chyba głównie dlatego, że Facebooka nie wykorzystuje do niczego innego jak np. publikowanie informacji o nowych artykułach na Webinsider.pl (choć zdecydowanie lepiej skorzystać z naszego kanału RSS i/lub zapisać się do Newslettera, gdzie również jakiś czas temu dodaliśmy powiadomienia o nowych artykułach).

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej