eBook "Uspokój swoje finanse"

Ostatnio na różnych forach i stronach na Facebooku poświęconych zwierzętom zaczął pojawiać się link do strony psialapka.pl.

Na stronie tej znajdziecie formularz, w którym należy podać m.in. informacje dotyczące Waszego psa – ale zapewniam Was, że nie mają one żadnego znaczenia. Kluczowe jest pole „numer telefonu”, które w kilku prostych krokach wpędzi Was w płatną subskrypcję SMS – nawet 79,95 zł miesięcznie.

PsiaLapka.pl – nie daj się nabrać!

Strona na pierwszy rzut oka sprawia (wizualnie) pozytywne wrażenie, choć większość elementów – np. przyciski do Facebooka, Twittera, YouTube, newletter czy regulaminu – nie działa.

Ale przeczytacie, że:

Akcja odbierz wyprawkę istnieje od kilkunastu lat. Co roku różne firmy powiązane z branżą zoologiczną organizują takie wydarzenia by pokazać właścicielom zwierząt, jak bardzo są ważni.

Aby odebrać wyprawkę, wystarczy uzupełnić formularz znajdujący się po prawej stronie.

Twoje dane osobowe będą przechowywane w bezpiecznym miejscu do momentu wysłania wyprawki. Po wysłaniu paczki, Twoje dane są kasowane.

Pole numer telefonu zostało wprowadzone zaledwie kilka dni temu, tylko i wyłącznie dlatego że ktoś rezerwował wyprawki na nieistniejące adresy.

psialapka-pl_www01

Akcja od kilkunasty lat, ale domena tegoroczna

Wśród „bajek i bajeczek” na początek zweryfikujemy informacje o tym, że „akcja istnieje od kilkunastu lat”.

Domena – choć ma swoją wcześniejszą historię – to tegoroczna świeżynka:

NAZWA DOMENY: psialapka.pl

typ abonenta: osoba fizyczna

serwery nazw:
dns.home.pl. [46.242.149.10]
dns2.home.pl. [46.242.149.20]
dns3.home.pl. [46.242.149.30]

utworzona: 2015.09.23 17:00:15

ostatnia modyfikacja: 2015.09.27 10:47:00

koniec okresu rozliczeniowego: 2016.09.23 17:00:15

psoalapka-pl_whois

Choć kiedyś pod tym adresem znajdował się sklep internetowy z artykułami dla zwierząt:

psialapka-pl_sklep-internetowy

Ale nic nie wskazuje na to, by osoby związane z „dawnym sklepem internatowym” miały cokolwiek wspólnego z obecną zawartością strony. To raczej aktualny „właściciel domeny” postanowił wykorzystać dawną historię domeny/strony by dodatkowo uwiarygodnić swoje „przedsięwzięcie”.

Zadowoleni (pożyczeni) z internetu

Na stronie znajdziemy 3 opinie rzekomo zadowolonych klientów:

psialapka-pl_www02

Karolina i Bruno:

Wspaniały prezent!

Zawsze starałam się karmić swojego psa jak najlepiej, jednak nie ma to jak porada eksperta. Bardzo dziękuję organizatorom kampanii PsiaŁapka za wyprawkę którą od nich otrzymałam. Bruno był zachwycony :)

Monika i mały Pepko:

PsiaŁapka jest the best!

Chciałam serdecznie podziękować za wyprawkę którą od Państwa otrzymałam. Rozwialiście moje wątpliwości co do tego czy na tym świecie są jeszcze dobzi ludzie. Zarówno ja jak i pepko jesteśmy wam bardzo wdzięczni.

Spoofy na łące:

Szczęśliwy piesio

Z moim Spoofy jest jak z mężczyzną, najedzony piesio, to szczęśliwy piesio. Dziękuję za wyprawkę, która odciążyła mój budżet na kilka miesięcy. Akcję promuję wśród znajomych. Oby więcej takich inicjatyw!

Szybki „rzut oka w Google” pokazuje, że to zdjęcia „zapożyczone” z internetu… Zresztą samo logo również ich autorskie nie jest (a przynajmniej ikona używa w logo).

Numer telefonu

Kluczem do rozwiązania zagadki jest pole „numer telefonu” – pozostałe pola możemy wpisać dowolną treść. Natomiast to pole jest weryfikowane:

psialapka-pl_strona-www_formularz_iframe_wpisz-tu

A po kliknięciu „dalej” pojawia się formularz wyboru operatora:

psialapka-pl_strona-www_formularz_iframe_wybierz-siec

Co samo z siebie powinno zapalić u Was ostrzegawcze lampki – po co wybór operatora, skoro numer ma służyć tylko „odsiewaniu nieistniejących adresów, na które ktoś rezerwował wyprawki”?!

PIN z wiadomości SMS

Gdy wybierzecie operatora i podacie prawidłowy numer telefonu pojawi się pole do wpisania kodu PIN, który przyjdzie do Was SMSem:

psialapka-pl_strona-www_formularz_iframe_kod

I to jest ostatni moment, by wyjść z tego bez dodatkowych kosztów – o czym więcej za chwilę. W każdym bądź razie – niepotwierdzające, nie podawajcie tu otrzymanego kodu!

Osadzony kod, czyli iframe

Bardziej zaawansowani technicznie mogą zerknąć w kod strony, gdzie szybko znajdą ramkę z osadzoną treścią z zewnętrznego adresu:

psialapka-pl_zrodlo-strony_iframe

Widać to też podczas bezpośredniej analizy struktury formularza – pole „numer telefonu” jest ewidentnie oddzielone od reszty:

psialapka-pl_strona-www_formularz_iframe

Regulamin którego pozornie nie ma

Na stronie próżno szukać regulaminu, mimo, że przy formularzu znajduje się obowiązkowe pole:

Akceptuję regulamin usług

Natomiast można do niego dotrzeć choćby idąc tropem osadzonej ramki – trafimy na stronę „wpisztu.pl”:

psialapka-pl_wpisz-tu

Gdzie znajdziecie takie oto informacje:

Serwis POBIERZ jest usługą subskrypcyjną, dzięki której użytkownik otrzymuje wiadomości o nowościach w serwisie tapet0wo.pl. Serwis dostępny jest na telefony komórkowe bądź inne urządzenia, posiadające kartę SIM w sieci Orange, Plus, T-Mobile i Play. Koszt usługi to 6.15 zł brutto za każdy SMS otrzymany w ramach subskrypcji. W ramach usługi użytkownik otrzymuje maksymalnie 3 SMS/tydzień oraz dodatkowy SMS po aktywacji subskrypcji. Łączny koszt usługi w okresie miesiąca to: 79.95 zł brutto. Pobranie wybranych elementów multimedialnych może ponadto wiązać się z opłatami za transfer danych, zgodnie z cennikami operatora. Usługa jest aktywowana na czas nieokreślony, do czasu rezygnacji przez użytkownika. Aby dokonać rezygnacji należy wysłać SMS o treści STOP POBIERZ na numer 60596 (koszt: 0 zł). Kontakt, również w sprawie reklamacji: [email protected]. Organizator będzie kontaktować się z Klientem na podany przez niego numer telefonu lub e-mail. Regulamin serwisu znajduje się tutaj. Wszystkie nazwy, fotografie i znaki firmowe lub towarowe, niebędące własnością Xebor Sp. z.o.o., występujące w Serwisie należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych. Organizatorem serwisu jest firma Xebor Sp. z.o.o., 02-757 Warszawa, Pory 78, KRS 0000541766.

Subskrypcja SMS

A stąd już jasno wynika, że podając swój numer telefonu i potwierdzając go otrzymanym kodem PIN zamawiacie płatną subskrypcję SMS o „nowościach w serwisie tapet0wo.pl„.

Koszt każdego otrzymanego (wysłanego do Was) SMSa to 6,15 zł, a w skali miesiąca łączny koszt to prawie 80 zł (79,95 zł).

Rezygnacja z subskrypcji

Jeśli jednak w Waszym przypadku jest już za późno – już zdążyliście potwierdzić swój numer, a tym samym zapisaliście się na płatną subskrypcję SMS, z której chcecie się wycofać – należy jak najszybciej wysłać SMS:

  • SMS o treści STOP POBIERZ na numer 60596 (SMS bezpłatny)

Tapet0wo.pl, czyli prawie jak tapetowo.pl

Oddzielnym wątkiem jest sam serwis „tapet0wo.pl”, który z nazwy domeny (adresu) „tak jakby przypomina” serwis „tapetowo.pl – z którym raczej nie ma nic wspólnego, a sama nazwa ma tylko i wyłącznie bardziej uwiarygodnić całe przedsięwzięcie.

tapet0wo-pl

Xebor Sp. z o.o.

A jak jesteśmy już przy serwisie tapet0wo.pl jesteśmy, to warto wspomnieć o podmiecie który widnieje w regulaminie:

Xebor Sp. z o.o., 02-757 Warszawa, Pory 78, KRS 0000541766

Wystarczy wpisać w wyszukiwarce, by zobaczyć, że to nie jest ich jedyny „serwis tego typu”. Wymienię tylko kilka:

zlokalizowano-com-pl_www01

fb-szpieguj-eu_www01

fb-szpieg-com-pl_www01

Branże do wyboru do koloru, ale jedno jest niezmienne – w każdym przypadku zostaniecie poproszeni o numer telefon, a ostatecznie zostaniecie zapisani na płatną subskrypcję o „nowościach w serwisie tapet0wo.pl„.

Nie bądź bierny – reaguj!

Z racji tego, że link do tej strony jest rozpowszechniany m.in. przez media społecznościowe (min. Facebook i Twitter) nie bądź bierny – to, że może dzięki temu wpisowi Ty nie dałeś się złapać, nie oznacza, że inni będą mieli tyle samo szczęścia.

Udostępnij link do tego wpisu u siebie, udostępnij też wszędzie, gdzie zauważysz, że ktoś podaje link do strony „psialapka.pl” – zapewne ta osoba robi to nieświadomie, w dobrej wirze – a po prostu dała się oszukać…

Strona zgłoszona

Ja oprócz przygotowania tego wpisu zgłosiłem stronę do Home.pl, i liczę na ich szybką rekcję, czyli zablokowanie strony – ze znalezieniem powodu nie powinni mieć raczej problemu, choćby brak wymaganego w takich sytuacjach regulaminu, czy prawdziwych kosztów usługi…

IP: 79.96.200.76
Hostname: v101676.home.net.pl
Network: AS12824 home.pl S.A.

[Aktualizacja 2015.10.05, ~21:00]

Home.pl odpowiada na zgłoszenie

Tym razem Home.pl żadnych działań podejmować nie zamierza, gdyż:

Pragnę wyjaśnić, że nasza firma nie jest stroną w tego typu zgłoszeniach.

Ciężko się nie zgodzić – stroną jest osoba odpowiedzialna za umieszczenie strony, oraz każdy, kto ew. poczuł się oszukany/wprowadzony w błąd.

Jeśli jest Pan osoba pokrzywdzoną lub ma Pan podejrzenia złamania prawa, należy w pierwszej kolejności zgłosić sprawę do organów ścigania. Po przesłaniu do nas odpowiedniego wniosku, zapewniam że nawiązujemy pełną współpracę.

Nie jestem, ale gorąco zachęcam wszystkim „potencjalnie pokrzywdzonych” do zgłaszanie tej sprawy na policję, jeśli uważacie, że mogliście zostać wprowadzeni w błąd/oszukani.

W pierwszej kolejności zachęcam do kontaktu z administratorem danej strony, w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.

Na pewno dołoży wszelkich starań, w to nie wątpię ;-)

Nie możemy jednak ingerować w treść serwisów naszych Klientów, jak również w dane umieszczone na serwerach wynajmowanych w naszej firmie.

Osoba korzystająca z usług Home.pl, czy dowolnego innego podmiotu tego typu akceptuje m.in. regulamin świadczenia usługi, który pozwala na reakcje w uzasadnionych przypadkach.

To trochę tak, jakbym wynajął komuś swój garaż, a ta osoba by urządziła tam dziuple rozbierającą na części kradzione samochody, i skoro płaci – to nie będę integrował w działania „mojego klienta”.

Pojawił się dyskretny link do regulaminu

Pojawił się link do regulaminu – nie będę go ponownie cytował, bo jest to dokładnie ta sama treść co na tapet0wo.pl i wpisztu.pl (jego treść znajdziecie powyżej), a sam link jest dość dyskretny:

psialapka-pl_www_link-do-regulaminu01

Jakbyście go przegapili, to może tak będzie łatwiej:

psialapka-pl_www_link-do-regulaminu02

Teraz ramka jest o 100 pikseli wyższa, i ma aktywną opcję przewijania zawartości.

Tak było:

<iframe src="http://wpisz[---]/b8ee9c34d9" style="width:100%;height:250px;border:0" scrolling="no"></iframe>

A tak jest teraz:

<iframe src="http://wpiszt[---]/5ddac44e8e" style="width:100%;height:350px;border:0"></iframe>

PS. Ze względów SEO – by nie napędzać im dodatkowego ruchu – wszystkie „podejrzane linki” są ustawione na ten wpis.

PPS. I przypominam, że nie popełnia przestępstwa określonego w art. 212 § 1 lub 2, kto publicznie podnosi lub rozgłasza prawdziwy zarzut służący obronie społecznie uzasadnionego interesu…

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
eBook "Uspokój swoje finanse"
Patryk
eBook "Uspokój swoje finanse"