eBook "Uspokój swoje finanse"

Nie ma co ukrywać, że bardziej profesjonalne funkcjonowanie w internecie staje się coraz droższe, i coraz trudniej o sensowne bezpłatne rozwiązania, nawet dla małych podmiotów/blogerów. I tak jak od dawna rarytasem jest bezpłatna poczta e-mail we własnej domenie, tak powoli rarytasem staje się bezpłatna wysyłka wiadomości e-mail za pośrednictwem dedykowanych temu platform. W sierpniu 2017 bezpłatne konta z limitem 100 000 wiadomości miesięcznie zlikwidował SparkPost (a w lipcu 2019 złamał obietnice, że aktualne konta zachowają ważność), teraz na podobny krok zdecydował się Mailgun.

Mailgun kasuje 10 000 bezpłatnych wiadomości e-mail w miesiącu

Wprawdzie korzystam w części rozwiązań z usług płatnych, to tam, gdzie mogę, korzystam z rozwiązań bezpłatnych. Zwłaszcza w przypadku projektów nienastawionych wprost na zarabianie pieniędzy. I tak np. na Webinsider.pl za wysyłkę wiadomości e-mail aktualnie (po migracji ze SparkPost) odpowiada usługa Mailgun, gdzie miesięczny limit 10 000 wiadomości może nie zawsze jest wystarczający, ale pozwala znacznie zredukować koszty (ziarnko do ziarnka…).

Ale wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych kilku dni czeka mnie kolejna zmiana w tym zakresie. Bo jak wynika z wiadomości, która otrzymałem, „wszystko będzie nadal super, tylko znika 10 000 bezpłatnych wiadomości”:

What does this mean for you?

On March 1, 2020, we will automatically transition your account to the new Flex plan, a pay-as-you-go plan comparable to the Concept plan you’re currently on. You’ll receive your first invoice under the new plan on April 1 if your amount due is greater than $0.50.

What’s changing with the Flex plan?

Flex offers you the same pay-per-use model you were used to on the Concept plan. The main differences are that we are no longer offering 10,000 free emails or 100 free validations per month, and our support options now include limited ticket support as well as enhanced self-service Q&As so you can find answers faster. Additionally, while your existing routes will still be functional, new routes will not be supported on this plan.

What other options do I have?

We have several other plans available with additional features and service levels, including a new subscription plan called Foundation that starts at $35 per month. This plan provides access to new deliverability tools like Inbox Placement so you can effortlessly increase your deliverability and email ROI.

I tak, od 1 marca 2020 każda wiadomość będzie płatna 0,0008 $, czyli 0,8 $ za każde tysiąc wiadomości. Może nie jest to dużo, ale też ciężko uznać, by była to stawka konkurencyjna.

I tak mam o tyle dobrze, że ze względów zawodowych mam nie tylko kilka serwerów pocztowych (np. MailCow), ale też korzystam z płatnych rozwiązań do wysyłania wiadomości e-mail (np. Amazon SES), i po prostu nawet najmniejsze serwisy tam przepnę. Bo nawet jeśli tam płacę za każdą wiadomość, to są to opłaty dużo niższe, niż w planie Flex w Mailgun.

Oczywiście nie oznacza to, że nie ma już w ogóle tego typu usług z rozsądnym limitem (jest nawet jedno polskie rozwiązanie, ale ono będzie zapewne bohaterem jednego z kolejnych artykułów, i to w kontekście „bezpieczeństwa”), ale tendencja zdaje się wskazywać na to, że w usługach tego typu (wysyłka transakcyjnych i/lub marketingowych wiadomości e-mail) powoli zmierzamy w takim kierunku, jak z pocztą e-mail we własnej domenie, gdzie jedyne potencjalnie sensowne rozwiązanie (Yandex Connect/Yandex Mail) ma tę wadę, że znajduje się w Rosji, a ta nie tylko dość specyficznie podchodzi do prywatności, ale i testuje odłączanie się od globalnego internetu…

Dlatego w moim przypadku, nawet „malutkich klientów” zacząłem migrować na moje konto Amazon SES, tak, by nie musieć co kilka miesięcy zmieniać konfiguracji wysyłki wiadomości ze stron internetowych, tylko dlatego, że kolejny dostawca tego typu rozwiązań postanowił przykręcić śrubę dla bezpłatnych użytkowników. W końcu to biznes, i choć możemy na sztandarach nosić wzniosłe hasła, to ostatecznie liczy się to, ile jest na koncie na koniec dnia…

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
eBook "Uspokój swoje finanse"
Patryk
eBook "Uspokój swoje finanse"