Ze statystyk Piwik korzystam od dawna, bo nie dość, że w wielu miejscach nie ustępują Google Analytics, to w niektórych obszarach wręcz sprawdzają się lepiej. Dla mnie plusem jest na pewno tzw. piksel/grafika i statystyki na podstawie logów serwera, dzięki czemu można analizować ruch nawet wtedy, gdy JavaScript nie działa (niedługo coś więcej o tym napiszę, bo mam przygotowane materiały). Nie bez znaczenia jest tez to, że są to statystyki przetwarzane na moim serwerze, a więc jestem ich (jedynym) właścicielem.
Dziś jednak przestałem korzystać ze otwartej platformy analitycznej Piwik, a zacząłem korzystać z… otwartej platformy analitycznej Matomo…
Spis treści w artykule
Piwik to teraz Matomo
Tak naprawdę na razie niewiele się zmienia, po prostu od dziś projekt zmienia nazwę z Piwik na Matomo:
After an epic 10 year journey creating and perfecting the best open digital analytics solution, we felt it was a good time to refresh our brand to reflect how far we have come and to reaffirm our vision: To create, as a community, the leading international open source digital analytics platform, that gives every user full control of their data.
Zmiana (na razie) niby niewielka, ale chyba warto o niej napisać, bo nazwa Piwik była z nami od tylu lat, że raczej powinna/może być kojarzona nie tylko przez osoby na co dzień zajmujące się analityką stron internetowych, czy marketingiem (internetowym).
Matomo to po japoński przyzwoitość
Mi się nowa nazwa podoba, chyba nawet bardziej niż Piwik. Ale szybka sonda wśród znajomych wykazała, że nie wszyscy podchodzą do tej zmiany (tak) entuzjastycznie. Ale zapewne tu działa kwestia przyzwyczajenia.
We loved the name Piwik and were looking for something that sounded just as good! Initially we wanted to have an acronym based on key terms, such as Free, Open Source and Privacy, but none really fit us perfectly.
Until we found Matomo! Easily pronounced in all languages. Short enough to remember. Concise. And best of all… Matomo means honesty in Japanese. Which aligns with one of our key values – transparency. We love the name Matomo and hope you do too.
Wybór nowej nazwy ma też na celu „uregulowanie” spraw związanych z nazwą projektu, która powinna być relatywnie unikatowa i – przede wszystkim – niezwiązana z innymi produktami/usługami:
In addition, we also want our name to be unique, ensuring that it is not shared with any other company to remove any possible confusion or affiliations.
Do tego z prawnie uregulowanymi aspektami prawnymi:
The Matomo project owns the trademark MATOMO. The trademark is registered in word form. Any mark containing the letters MATOMO is sufficiently similar to one or more of the trademarks that permission will be needed in order to use it. This policy encompasses all marks, in word and logo form, collectively referred to as „Trademarks”.
Matomo! :-)
Zmiana od dawna planowana
Nie wiem kiedy dokładnie zapadła ostateczna decyzja o rebrandingu, ale sądząc po domenach mam wrażenie, że zmiana była przygotowywana przynajmniej od kilku miesięcy.
Nasza krajowa domena została zarejestrowana we wrześniu 2017:
DOMAIN NAME: matomo.pl
nameservers: dns1.alwaysdata.com dns2.alwaysdata.com
created: 2017.09.08 04:04:09
last modified: 2017.09.08 16:21:33
renewal date: 2018.09.08 04:04:09
W tym samym miesiącu została utworzona główna domena wykorzystywana na potrzeby projektu:
Domain Name: MATOMO.ORG
Updated Date: 2017-11-07T03:48:20Z
Creation Date: 2017-09-08T02:04:14Z
Registry Expiry Date: 2018-09-08T02:04:14Z
Name Server: DNS1.ALWAYSDATA.COM
Name Server: DNS2.ALWAYSDATA.COM
Druga domena globalna została wprawdzie zarejestrowana w 2002 roku, ale we wrześniu 2017 doszło do modyfikacji, być może połączonej ze zmianą właściciela (abonenta):
Domain Name: MATOMO.COM
Updated Date: 2017-09-28T02:33:42Z
Creation Date: 2002-04-19T15:05:05Z
Name Server: DNS1.ALWAYSDATA.COM
Name Server: DNS2.ALWAYSDATA.COM
Co też niespecjalnie dziwi, bo takie zmiany zazwyczaj nie odbywają się pod wpływem chwili/kaprysu, zwłaszcza w przypadku tak dużych projektów.
- Home Assistant 2024.11, czyli „sekcje” domyślnym widokiem z opcją migracji, WebRTC oraz wirtualna kamera - 1970-01-01
- Black Friday w ZUS, czyli jest jeszcze kilka dni, by złożyć wniosek RWS i skorzystać z wakacji składkowych płacąc ZUS za grudzień 2024 - 1970-01-01
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
To chętnie czekam na II część – o monitorowaniu pixeli.
A przy okazji inne sprawa, czy da się oszukać „gościa” tak by, nie blokował PIWIKa widzą, iż statystyki nie są z domeny strony, którą ogląda ale jakieś piwik.mojvps.pl
O monitorowaniu za pomocą piksela to jeśli będzie, to raczej jako wątek poboczny, bo w Piwiku (Matomo) jest to proste, i dostępne właściwie OOTB (out of the box). Dużo ciekawszą opcją są chyba statystyki budowane na podstawie logów serwera (Server Side Analytics).
Co do oszukiwania/blokowania blokowania… Jeśli ktoś się uprze, to zablokuje każdy kod JavaScript na stronie (a są tacy „wariaci”, co blokują cały JS). Ale jeśli chcesz „zamaskować” zewnętrzny adres (URL) to możesz to zrobić np. za pomocą rekordu CNAME w DNSach:
W tym przypadku zakładam, że Twoja strona znajduje się pod adresem jakaś-moja-strona.pl, i wywołanie adresu piwik.jakaś-moja-strona.pl tak naprawdę wywoła adres piwik.jakaś-inna-moja-strona.pl, pod którym są Twoje statystyki (tak w uproszczeniu, bo przyda się jeszcze modyfikacja vHosta docelowego, by dla kolejnego adresu też wyświetlał stronę). Zresztą tak to wygląda na Webinsider.pl, gdzie domena piwik.webinsider.pl jest tylko swego rodzaju "aliasem".
Czyli robię:
CNAME piwik.stronabadana.pl -> piwik.stronabadajaca.pl
a może być ??
CNAME piwik > piwik.stronabadajaca.pl
Czy jakieś jeszcze wpisy muszę zrobić dla piwik.stronabadana.pl ??
Jak mam modyfikować jeszcze vhosta docelowego?? (domyślam się iż piwik.stronabadajaca.pl
I przy okazji odnośnie rekordów DNS.
Jeśli zrobię
A tajny.stronabadana.pl 8.8.8.8
To czy jak ktoś będzie podglądał rekordy DNS np. na who.is dla strony stronabadana.pl to dostanie info o subdomenie tajnej? Czy musiał by zapytać się o tajną subdonemę bezpośrednio by dostać jej IP.
Jeśli na serwerze na którym znajduje się strona docelowa, strona ta (docelowa) jest również podstawowym (domyślnym) vHostem, to wystarczy rekord CNAME (piwik.stronabadana -> piwik.stronabadająca). W innym przypadku musisz jeszcze do vHosta „piwik.stronabadająca” dopisać dodatkową domenę, czyli „piwik.stronabadana”.
Co do WhoIs i subdomen, to krótka odpowiedź jest taka, że nie, nie zobaczysz wpisów dotyczących subdomen, czyli ich rekordów A, oraz rekordów CNAME. Co oczywiście nie oznacza, że jak ktoś się uprze, to jakimś narzędziem/skryptem nie sprawdzi tego (np. coś w stylu brutalforce). Zawsze też możesz schować stronę/domenę np. za Cloudflare, dzięki czemu nie widać prawdziwego IP docelowego (zarówno sprawdzając WhoIs, jak i np. pingując)