Ze statystyk Piwik korzystam od dawna, bo nie dość, że w wielu miejscach nie ustępują Google Analytics, to w niektórych obszarach wręcz sprawdzają się lepiej. Dla mnie plusem jest na pewno tzw. piksel/grafika i statystyki na podstawie logów serwera, dzięki czemu można analizować ruch nawet wtedy, gdy JavaScript nie działa (niedługo coś więcej o tym napiszę, bo mam przygotowane materiały). Nie bez znaczenia jest tez to, że są to statystyki przetwarzane na moim serwerze, a więc jestem ich (jedynym) właścicielem.

Dziś jednak przestałem korzystać ze otwartej platformy analitycznej Piwik, a zacząłem korzystać z… otwartej platformy analitycznej Matomo…

Piwik to teraz Matomo

Tak naprawdę na razie niewiele się zmienia, po prostu od dziś projekt zmienia nazwę z Piwik na Matomo:

After an epic 10 year journey creating and perfecting the best open digital analytics solution, we felt it was a good time to refresh our brand to reflect how far we have come and to reaffirm our vision: To create, as a community, the leading international open source digital analytics platform, that gives every user full control of their data.

Zmiana (na razie) niby niewielka, ale chyba warto o niej napisać, bo nazwa Piwik była z nami od tylu lat, że raczej powinna/może być kojarzona nie tylko przez osoby na co dzień zajmujące się analityką stron internetowych, czy marketingiem (internetowym).

Matomo to po japoński przyzwoitość

Mi się nowa nazwa podoba, chyba nawet bardziej niż Piwik. Ale szybka sonda wśród znajomych wykazała, że nie wszyscy podchodzą do tej zmiany (tak) entuzjastycznie. Ale zapewne tu działa kwestia przyzwyczajenia.

W każdym razie na stronie projektu znajdziemy takie wytłumaczenie dla wyboru takiej a nie innej nazwy:

We loved the name Piwik and were looking for something that sounded just as good! Initially we wanted to have an acronym based on key terms, such as Free, Open Source and Privacy, but none really fit us perfectly.

Until we found Matomo! Easily pronounced in all languages. Short enough to remember. Concise. And best of all… Matomo means honesty in Japanese. Which aligns with one of our key values – transparency. We love the name Matomo and hope you do too.

Wybór nowej nazwy ma też na celu „uregulowanie” spraw związanych z nazwą projektu, która powinna być relatywnie unikatowa i – przede wszystkim – niezwiązana z innymi produktami/usługami:

In addition, we also want our name to be unique, ensuring that it is not shared with any other company to remove any possible confusion or affiliations.

Do tego z prawnie uregulowanymi aspektami prawnymi:

The Matomo project owns the trademark MATOMO. The trademark is registered in word form. Any mark containing the letters MATOMO is sufficiently similar to one or more of the trademarks that permission will be needed in order to use it. This policy encompasses all marks, in word and logo form, collectively referred to as „Trademarks”.

Matomo! :-)

Zmiana od dawna planowana

Nie wiem kiedy dokładnie zapadła ostateczna decyzja o rebrandingu, ale sądząc po domenach mam wrażenie, że zmiana była przygotowywana przynajmniej od kilku miesięcy.

Nasza krajowa domena została zarejestrowana we wrześniu 2017:

DOMAIN NAME: matomo.pl
nameservers: dns1.alwaysdata.com dns2.alwaysdata.com
created: 2017.09.08 04:04:09
last modified: 2017.09.08 16:21:33
renewal date: 2018.09.08 04:04:09

W tym samym miesiącu została utworzona główna domena wykorzystywana na potrzeby projektu:

Domain Name: MATOMO.ORG
Updated Date: 2017-11-07T03:48:20Z
Creation Date: 2017-09-08T02:04:14Z
Registry Expiry Date: 2018-09-08T02:04:14Z
Name Server: DNS1.ALWAYSDATA.COM
Name Server: DNS2.ALWAYSDATA.COM

Druga domena globalna została wprawdzie zarejestrowana w 2002 roku, ale we wrześniu 2017 doszło do modyfikacji, być może połączonej ze zmianą właściciela (abonenta):

Domain Name: MATOMO.COM
Updated Date: 2017-09-28T02:33:42Z
Creation Date: 2002-04-19T15:05:05Z
Name Server: DNS1.ALWAYSDATA.COM
Name Server: DNS2.ALWAYSDATA.COM

Co też niespecjalnie dziwi, bo takie zmiany zazwyczaj nie odbywają się pod wpływem chwili/kaprysu, zwłaszcza w przypadku tak dużych projektów.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk