Na stronach Ministerstwa Finansów pojawiło się ostrzeżenie o fałszywych wiadomościach e-mail, w których pojawia się informacja o „wyznaczeniu kontroli podatkowej” lub o „ukrywaniu dochodów”. W wiadomości znajduje się załącznik, w którym to ponoć znajdziemy szczegółowe informacje na ten temat.

Niestety na żadną z naszych skrzynek „testowych” taka wiadomość (jeszcze) nie dotarła, więc muszę tu opierać się tylko na informacjach z komunikatu MF, i ew. przypuszczeniach, bazujących na pewnym doświadczeniu…

Uwaga na fałszywe e-maile na temat kontroli podatkowej

Wg informacji Ministerstwa Finansów załącznik zawiera złośliwy kod – nie podano jakie dokładnie działania wykonuje, ale można przypuszczać, że zgodnie z aktualnym trendem jest to droga do infekcji komputera złośliwym oprogramowaniem, które szyfruje dane na dysku, by wymusić później opłatę za ich odszyfrowanie (tak było m.in. w przypadku niedawno rozsyłanych wiadomości z rzekomą fakturą od PGE).

W komunikacie podano treść przykładowej fałszywej wiadomości:

Dzień dobry,

W trakcie naszych kontroli ujawniliśmy ukrycie Pana/Pani dochodow, w związku z czym bedzie przeprowadzona kontrola podatkowa.

Dokument wskazujacy na naruszenia o składaniu fałszywego dochodow zalaczony w e-maile.Sankcja na przeprowadzenie sciagania podatkowego również jest zalaczona do dokumentu.

Prosimy o stawiennictwo do nas do biura w dniu 01.08.2816 do 14:00 ze wszystkimi swoimi dochodami za rok 2016, a także interesują nas niektóre transakcje przeprowadzane w roku bieżącym.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt telefonicznie lub przez e-mail. Dane kontaktowe znajduja sie poniżej, należy podać w piśmie numer sprawy „PL37467426” i osobisty kod.

Ministerstwo Finansów ul. Świętokrzyska 12 00-916 Warszawa NIP: 526-025-02-74 REGON: 000002217

Od razu widać (nie tylko dlatego, że przeglądarka podkreśla na czerwono ;-)) pewnego rodzaju niekonsekwencję w przygotowywaniu treści – mamy kilka wyrazów z polskimi znakami diakrytycznymi, a kilak bez…

Oczywiście – jak w przypadku każdej tego typu wiadomości – wiadomość kasujemy (a najlepiej oznaczamy jako SPAM), i w żadnym przypadku nie otwieramy załącznika.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk