Wprawdzie o obowiązkowej rejestracji kart SIM (numerów) wspominałem już kilkukrotnie przy okazji innych tematów/wpisów, to z dedykowanym temu zagadnieniu artykułem/wpisem postanowiłem poczeka kilka dni (pewnie tracąc trochę UU ;-)), i zobaczyć jak się sprawy ułożą u poszczególnych operatorów.

Bo wprawdzie o takim obowiązku (rejestracja kart SIM/numerów) wiadomo już od dość dawna, to patrząc na działania podejmowane w ostatnich dniach przez operatorów odnoszę momentami wrażenie, że wszyscy czekali do ostatniej chwili – nie tyle z rozpoczęciem/umożliwieniem rejestracji, co z przygotowaniem samych procedur…

Rejestracja numerów na kartę (PrePaid)

Wprawdzie każdy operator ma swoje konkretne procedury (i bonusy), to zacznę od informacji wspólnych dla każdego – niezależnie od tego u jakiego operatora (oczywiście mowa o operatorach krajowych) macie aktywny numer.

Zgodnie z ustawą rejestracja numerów na kartę jest obowiązkowa i nie ma od tego ucieczki – ale nie ma tu też co panikować. Ja mam (a przynajmniej powinienem mieć, ale o tym będzie dalej) numer zarejestrowany gdzieś od 2000 roku, i bynajmniej nie dlatego, że był w abonamencie – bo tego starałem się unikać, poza małym flirtem z taryfami biznesowymi w Play, ale to było jeszcze przed pojawieniem się ofert „bez limitu”.

Po prostu w tamtych czasach (ech…) wizyta w salonie by zakupić starter (lub starter z telefonem) wymagała okazania dokumentu tożsamości – i tak jak wtedy nie widziałem w tym nic złego, tak i teraz nie uważam, by to był jakiś problem, a wręcz przeciwnie – cieszę się z pojawienia się tego obowiązku.

Od kiedy i do kiedy

Z obowiązkową rejestracją numerów wiążą się 2 terminy – 25 lipca 2016, i 1 luty 2017.

Pierwsza data (25 lipca 2016) dotyczy aktywacji nowych numerów – nawet jeśli starter był zakupiony przed tym terminem, ale nie został aktywowany, to – zgodnie z ustawą – jego aktywacja nie będzie możliwa bez rejestracji, czyli bez wizyty w odpowiednim punkcie, gdzie zostaną zweryfikowane nasze dane.

Oznacza to również, że o ile nadal starter można kupić w dowolnym miejscu, to by go aktywować trzeba udać się do punktu, gdzie… zostaną zweryfikowane nasze dane. Stąd też tak duża popularność m.in. kiosków Ruchu jako punktów, gdzie można zweryfikować/potwierdzić swoje dane (ale o tym więcej za chwilę).

Druga data (1 luty 2017) dotyczy wszystkich numerów aktywowanych przed 25 lipca 2016 – wszystkie takie numery będą nadal działać, nawet mimo braku rejestracji, którą musicie przeprowadzić do tego dnia (1 luty 2017), a więc macie na to jeszcze prawie pół roku – naprawdę nie ma co się stresować (chyba, że chcecie załapać się na aktualne bonusy za rejestracje, ale o tym… tak, tak – za chwilę).

Kto może zarejestrować numer

Sporo wątpliwości i obaw pojawiło się wśród niepełnoletnich użytkowników ofert na kartę, w przypadku których faktycznie sama procedura teoretycznie może wydawać się trochę bardziej złożoną, ale tak naprawdę każdy może zarejestrować numer – w przypadku osób powyżej 13 roku życia wystarczy dokument potwierdzający tożsamość (np. dowód osobisty, paszport).

Jeśli macie mniej niż 13 lat, to pewnie nie czytacie tego wpisu – ale jakby jednak zdarzyło się inaczej, to musicie poprosić o pomoc prawnego opiekuna, który to z Wami musi udać się do odpowiedniego punktu.

Dane potrzebne są do rejestracji

Do rejestracji potrzebne jest Wasze imię i nazwisko, oraz numer PESEL – i oczywiście jakiś dokument, który to potwierdzi (dowód osobisty, paszport). Ale może się zdarzyć, że będziecie musieli podać jakieś dodatkowe dane, np. adres (a w przypadku rejestracji na firmę przedstawić zaświadczenie o NIP lub REGON).

Oprócz tego niezbędne będzie też posiadanie karty SIM (lub numer PUK, ew. numer seryjny (IMSI)), tak by móc potwierdzić, że faktycznie to my jesteśmy posiadaczami danego numeru.

Przenosiłem numer, czy muszę go (jeszcze raz) rejestrować?

Sam korzystam z 4 numerów na kartę (1 główny, 3 do trackerów GPS, m.in. TK102b), i każdy z tych numerów był przynajmniej raz przenoszony między operatorami (czasem nawet zahaczając o abonament), więc wydawałoby się, że skoro przy każdych przenosinach były weryfikowane moje dane, oraz był przetwarzany skan mojego dowód to sprawa załatwiona.

I teoretycznie tak ma/powinno być, choć np. w Virgin Mobile na moim koncie cały czas numery są oznaczone jako niezarejestrowane:

virgin-mobile_rejestracja-sim_numery-niezarejestrowane

Podobna sytuacja ma miejsce na 2 innych kontach, do których również mam dostęp.

I gdybym ten tekst pisał np. w poniedziałek, to w tym miejscu pewnie posłałbym jakąś wirtualną wiązankę do Virgin Mobile – niekoniecznie kwiatów.

Na szczęście (oczywiście dla nich ;-)) wczoraj pojawiła się informacja, że jednak w takim przypadku ponowna rejestracja nie będzie potrzebna – wystarczy telefoniczna weryfikacja danych, bo może się w międzyczasie zmieniły:

Drodzy, sprostowanie – w najbliższym czasie będziemy kontaktować się z osobami, które przeniosły numer do nas, aby w prosty sposób potwierdzić ich dane zgodnie z wymogami ustawy.

Dlatego nawet jeśli przenosiliście numer między sieciami/operatorami, to za jakiś czas warto sprawdzić, czy faktycznie Wasz numer jest zarejestrowany, tak by 1 lutego nie było nieprzyjemnej niespodzianki (choć podejrzewam, że operatorzy nie chcąc tracić m.in. w statystykach przeprowadzą jeszcze niejedną akcję przypominającą).

Gdzie można zarejestrować numer

I to właściwie ostatni punkt (częściowo) wspólny, bo w tym momencie zaczynają się różnice, zależnie od tego jakie procedury wybrał dany operator.

Numer na pewno zarejestrujecie w salonie operatora – jeśli dany operator posiada salony (wprawdzie nie przejeżdżałem ostatnio koło salonów operatorów, ale kilka minut temu rozmawiałem ze znajomą, która właśnie pytała się o rejestracje, i mówiła, że salon Orange w jej miejscowości oblegany – ale z drugiej strony on zawsze jest oblegany, bo to dawny punkt TP ;-)).

Dlatego w tym miejscu kończymy wspólny punkt programu, i postaram się zebrane w ciągu kilku(nastu) ostatnich dni informacje rozpisać z podziałem na każdego operatora (więc będzie też i o bonusach za rejestrację).

Kolejność jak zawsze ~alfabetyczna:

Rejestracja numeru na kartę w Mobile Vikings

Jeśli masz niezarejestrowany numer na kartę (PrePaid) w sieci Mobile Vikings, to zarejestrujesz go w biurze Mobile Vikings, tj. VikingCo Poland Sp. z o.o., Tęczowa 13/210, 53-601 Wrocław.

A, że do Wrocławia zapewne nie każdy planuje się wybrać w przeciągu najbliższych kilku miesięcy, to istnieje możliwość weryfikacji danych w dowolnym salonie sieci Play (na ich infrastrukturze swoje usługi świadczy sieć Mobile Vikings) lub za pomocą kuriera – ale taka przyjemność (kurier) kosztuje 10 zł bez 1 grosza (chyba, że połączycie rejestrację numeru z przeniesieniem numeru).

Bonus(y) za rejestrację

Za rejestrację otrzymacie bonus(y):

  • 10 GB na internet
  • Nielimitowane rozmowy przez 31 dni

Więcej informacji znajdziecie na stronie mobilevikings.pl/pl/rejestracjanumeru


Rejestracja numeru na kartę w Orane

Jeśli masz niezarejestrowany numer na kartę (PrePaid) w sieci Orange, to zarejestrujesz go w każdym salonie Orange, w marketach Media Markt, Saturn, Media Expert, oraz we wszystkich kioskach i salonikach sieci RUCH (akurat można się było spodziewać takiego ruchu, zwłaszcza że nie tylko Orange korzysta z tej metody, a przy okazji zakupiony tam starter można od razu zarejestrować) oraz w placówkach Poczty Polskiej.

Wasze dane mają być bezpieczne podczas tego procesu, i przesyłane tylko i wyłącznie do Orange, za pomocą specjalnie zestawionego połączenia HTTPS/SSL.

Bonus(y) za rejestrację

Jeśli zarejestrujecie swój numer do 18 sierpnia 15 września, to możecie otrzymać bonus:

  • 1000 minut do wszystkich sieci
  • 10 GB na internet

Wystarczy po zarejestrowaniu numeru wysłać SMS o treści BONUS na nr 80028.

Swoje zdanie na tematy tych bonusów (choć to było chyba przy okazji Play, nie Orange) wyraziłem już jakiś czas temu – niby wszystko fajnie, niby wszystkiego dużo, ale wszystko ważne tylko 30 dni…

Więcej informacji znajdziecie na stronie zarejestrujnumer.pl

Rejestracja numeru na kartę w nju mobile

Wprawdzie wg alfabetu „n” jest przed „o”, ale z racji tego, że nju mobile to tylko marka Orange, więc niejako podłączam ich pod podpunkt poświęcony Orange – zwłaszcza że całą procedura związana z rejestracją, miejsca gdzie można jej dokonać, jak i same bonusu za rejestrację wyglądają identycznie jak w przypadku numerów na kartę w Orange.

Więcej informacji znajdziecie na stronie njumobile.pl/rejestracjanumeru


Rejestracja numeru na kartę w Play

Jeśli masz niezarejestrowany numer na kartę (PrePaid) w sieci Play, to zarejestrujesz go w każdym salonie Play, oraz we wszystkich kioskach i salonikach sieci RUCH, oraz w placówkach Poczty Polskiej.

Bonus(y) za rejestrację

O bonusach za rejestrację numerów w sieci Play pisałem we wpisie „Twój podpis jest ważny, czyli od 100 do 500 zł za rejestrację numeru na kartę w Play”, i wszystkich zainteresowanych bardziej szczegółowymi informacjami właśnie tam odsyłam.

Na szybko tylko przypomnę, że czeka na Was:

  • Od 100 do 500 zł na konto promocyjne
  • 10 GB na internet (100 GB w przypadku ofert DATA)

I oczywiście bonus ważny 30 dni, a aktywujecie go za pomocą kodu USSD: *111*300*1# (lub wysyłając SMS o treści start.300 na nr 111).

Więcej informacji znajdziecie na stronie promocje.play.pl/rejestracja/


Rejestracja numeru na kartę w Plusie

Jeśli masz niezarejestrowany numer na kartę (PrePaid) w sieci Play, to numer zarejestrujesz w salonach Plus i Cyfrowego Polsatu, do tego w salonach i sklepach Neonet, Relay, Inmedio i 1Minute, oraz w placówkach Poczty Polskiej, i kioskach i salonikach prasowych sieci Ruch.

Bonus(y) za rejestrację

W przypadku sieci Plus za rejestracje numeru na kartę otrzymacie:

  • 500 zł na rozmowy i SMSy
  • 50 GB
  • Rok Ważności Konta

I ponownie – mimo dużych bonusów – wszystko ważne tylko 30 dni.

Bonus aktywujecie wysyłając SMS o treści BONUS na nr 80110 (i o treści RWK dla Rok Ważności Konta).

Więcej informacji znajdziecie na stronie plus.pl/rejestracja


Rejestracja numeru na kartę w T-Mobile

Jeśli masz niezarejestrowany numer na kartę (PrePaid) w sieci T-Mobile (ale i korzystasz z sieci Heyah, lub TuBiedronka), to numer zarejestrujesz w salonach T-Mobile, oraz w samoobsługowym serwisie MiBOA, aplikacji mobilnej Mój T-Mobile, jak i telefonicznie – dzwoniąc pod dedykowany i bezpłatny numer 606 606 606. DO tego czekają na Ciebie również placówki Poczty Polskiej.

Ostatnie 3 sposoby (czyli wszystkie poza wizytą w salonie T-Mobile) dotyczą tylko i wyłącznie osób, które są równocześnie użytkownikami/abonentami zweryfikowanych wcześniej numerów (abonament, mix, a nawet na kartę). Dość odważne zagranie, ciekawe jak to się dalej potoczy…

Więcej informacji znajdziecie na stronach:

Bonus(y) za rejestrację

W przypadku sieci T-Mobile za rejestracje numeru na kartę otrzymacie 10 GB, i to co miesiąc, przez cały rok – zdecydowanie największy aktualnie dostępny bonus za rejestrację, choć by z niego skorzystać musicie w tym okresie doładowywać konto za minimum 25 zł (T-Mobile, Heyach) lub 20 zł (TuBiedronka).


Rejestracja numeru na kartę w Virgin Mobile

Jeśli masz niezarejestrowany numer na kartę (PrePaid) w sieci Virgin Mobile, to numer zarejestrujesz w wybranych punktach na terenie całego kraju (m.in. kioski sieci RUCH, i punkty Telakces).

Można też przeprowadzić wstępną rejestracje przez internet, ale dokończyć trzeba ją już w stacjonarnych placówkach Telakces lub w niektórych salonach GSM, ew. zamawiając kuriera (w przypadku Virgin Mobile kurier jest bezpłatny dla wszystkich chętnych).

Bonus(y) za rejestrację

Za rejestrację numeru otrzymacie zwrot 50% opłaty za pakiety #PełenLuz, #BezLimitu, #Najlepiej, #DlaMnieSuper. Wystarczy – po rejestracji numeru – aktywować promocję za pomocą kodu USSD: *222*50#

Więcej informacji znajdziecie na stronie: virginmobile.pl/rejestrujemy-numery

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej