Obecnie moją „główną przeglądarką roboczą” (bo choćby z powodu branży, w której działam, warto mieć kilka dla testów) jest Firefox, i mimo pewnych mankamentów (choć akurat relatywnie spore zapotrzebowanie na pamięć RAM niespecjalnie mi doskwiera, mam jej spory zapas) i testów różnych innych przeglądarek, i tak zawsze wracam do płonącego liska.

Dlatego na bieżąco śledzę zmiany, jakie zachodzą w przeglądarce, bo mogą odbyć się również na mojej pracy, i o takich nadchodzących 2 zmianach chciałbym napisać, choć mam świadomość, że pewnie większość użytkowników Firefoksa nawet tego nie zauważy… ;-)

Koniec grupowania kart (grupy kart, Panorama)

Zacznę od opcji która znika, a z której chętnie korzystam, pewnie wraz z pozostałym promilem użytkowników – chodzi o grupy kart, czyli możliwość grupowania kart w ramach jednego okna (control + shift + e):

mozilla-firefox_grupy-kart

Niby nic nadzwyczajnego, i wiem, że nawet wśród znajomych „z branży” sporo o tej funkcji nie wiem, i pewnie m.in. to stoi u podstaw takiej decyzji Mozilli.

Nie mam nic przeciwko temu – podobną funkcję można uzyskać za pomocą dodatków/wtyczek, a tym samym odciąży to samą przeglądarkę, zwłaszcza że pewnie jakieś 99,99% użytkowników albo nie nawet jej nie zna, albo z niej nie korzysta…

Grupy kart znikną wraz z aktualizacją Firefoksa do wersji 45, a jakby ktoś przegapił zmianę, to karty z grup trafią do specjalnie przygotowanej pozycji w menu zakładek.

Karty w osobnych procesach

Z kolei wersja 46 (kwiecień 2016) przyniesie nam oficjalne wsparcie dla kart w oddzielnych procesach (projekt e10s), dzięki czemu – podobnie jak ma to miejsce np. w Google Chrome – w przypadku problemów z konkretną stroną, w konkretnej karcie nie zawiesi się cała przeglądarka, a tylko jedna, konkretna karta.

Oczywiście wiążę się to z trochę większym zapotrzebowaniem na pamięć RAM – gdzieś widziałem jakiś test, że może to być do 20%.

Obecnie pamięć RAM jest na tyle tania, a zarazem w komputerach mamy jej coraz więcej, że nawet te 20% (u mnie jakieś 400-500 MB) jestem w stanie przełknąć, jeśli w zamian pozbędę się komunikatów o tym, że przeglądarka nie odpowiada, i tym samym wszystkie okna/karty zostają zamknięte.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk