Nie jestem fanem Nazwa.pl (tak samo zresztą jak Home.pl), czemu nie raz dałem wyraz, choćby w maju, gdy krytykowałem za sposób, w jaki Nazwa.pl urządziła użytkowników ich sklepów internetowych Sklepicom i Sklepicom PRO. Ale to nie jest tak, że jest to krytyka totalna i bezwarunkowa. A gdy trzeba jestem w stanie pochwalić. Tak jak teraz, za to, że Nazwa.pl dołączyła do sponsorów bezpłatnych certyfikatów SSL Let’s Encrypt.

Nazwa.pl sponsorem Let’s Encrypt

Nieraz też już pisałem, że pojawienie się na rynku bezpłatnych certyfikatów Let’s Encrypt uważam za jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich lat, i to nie tylko w odniesieniu do samych twórców i administratorów stron internetowych, ale również użytkowników. Bo raptem się okazało, że można ruch między stroną internetową a przeglądarką użytkownika zabezpieczyć nie tylko szybko i wygodnie, ale również bezpłatnie.

I tak, do sponsorów tej inicjatywy dołączyła firma Nazwa.pl:

Nazwa.pl dołączyła do międzynarodowej społeczności Internet Security Research Group (ISRG), stając się pierwszym polskim mecenasem jednego z największych międzynarodowych projektów mających na celu ograniczenie barier finansowych, technologicznych i edukacyjnych w zakresie bezpiecznej komunikacji przez Internet.

Poprzez dotację organizacji pożytku publicznego, jaką jest ISRG, nazwa.pl dołączyła do grona sponsorów projektu, wśród których znajdują się firmy takie jak Google, Facebook, Mozilla czy Cisco. Aktywna postawa tych organizacji, przejawiająca się wsparciem niekomercyjnego certyfikatu Let’s Encrypt, przyczynia się do zwiększenia na globalną skalę poziomu bezpieczeństwa w Internecie.

(…)

Wielu polskich rejestratorów umożliwia swoim klientom korzystanie z rozwiązania Let’s Encrypt, jednak żaden z nich nie wsparł jak do tej pory organizacji pożytku publicznego, jaką jest ISRG, która czuwa nad projektem. A przecież to ważna i potrzebna inicjatywa, dlatego nazwa.pl dołączyła do grona globalnych liderów technologicznych wspierających ten projekt i jego misję. Dziś stawiamy kropkę nad przysłowiowym “i”. Klienci nazwa.pl już niedługo będą mieć wybór w zakresie rodzaju certyfikatu, jaki będą mogli otrzymać w nazwa.pl w ramach pakietu Bezpieczna Domena, dlatego naturalnym krokiem z naszej strony było w pierwszej kolejności wsparcie niekomercyjnego projektu Let’s Encrypt. Zachęcam także innych polskich dostawców do przyłączenia się w postaci dotacji do tego międzynarodowego projektu. Przecież każdemu powinno zależeć na podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa w sieci. Tak właśnie zachowują się odpowiedzialne firmy.

I choć oczywiście mam świadomość, że decyzja by wesprzeć finansowo projekt Let’s Encrypt zapewne nie wynikła tylko z dobroci serca, i jest to – mniej lub bardziej – decyzja biznesowa, to jednak faktem jest, że konto projektu zostało zasilone większą sumą dolarów przez pierwszego polskiego dostawcę usług hostingowych. I podobnie jak cytowany powyżej Krzysztof Cebrat (prezes zarządu nazwa.pl) mam nadzieję, że w ślad za nimi pójdą kolejne firmy z tej branży, zwłaszcza te, które z certyfikatów Let’s Encrypt uczyniły jeden z atutów swojej komercyjnej usługi.

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk