W menedżerze haseł, z którego od dawna korzystam, czyli Bitwarden, pojawiła się opcja, z której pewnie większość użytkowników nie skorzysta, to zdecydowanie warto odnotować jej pojawienie się. Mowa o wprowadzeniu obsługi dla niestandardowych pół w formularzach m.in. logowania (Custom Fields).
Bo choć w większości przypadków formularz (okno) logowania jest dość klasyczne, czyli nazwa użytkownika + hasło, czasem jeszcze do tego jednorazowy kod, to czasem zdarzają się „perełki”, gdzie podczas logowania trzeba uzupełnić jeszcze jakieś pole, i nie jest to ani CAPTCHA, ani jednorazowy kod (np. login + e-mail + hasło), albo mamy do czynienia z hasłem maskowanym.
I właśnie w tym momencie wkracza nowa funkcja Bitwardena, dzięki której możemy również i takie niestandardowe pole zapisać w menedżerze haseł w taki sposób, by ono było również automatycznie uzupełniane. Wystarczy jako nazwę niestandardowego pola wstawić ID elementu (znajdziemy je w źródle strony (HTML), ale można też pobrać za pomocą menu kontekstowego Bitwardena).
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
- Przykładowy kalkulator wyceny usługi druku 3D, czyli nie tylko materiał się liczy - 1970-01-01
- Home Assistant 2024.10, czyli nowa karta „nagłówek” i niedziałający TTS w ramach usługi Google Cloud - 1970-01-01
A można wiele CF? W sensie, jak strona prosi o podanie np. PESEL rozbite na poszczególne znaki?
Ogólnie CFy są od dawna dostępne, w niektórych rekordach mam ich naprawdę dużo. Nowość polega na tym, że jak nazwa CFa przy zapisanym rekordzie dla danej strony będzie odpowiadać identyfikatorowi HTML/DOM obiektu/pola, to też zostanie takie pole wypełnione. Dziś nie zdążyłem, ale na jutro mam zaplanowany test z hasłem maskowanym w jednym z banków, zobaczymy czy zadziała. Teoretycznie – o ile nie generują losowych identyfikatorów dla poszczególnych inputów – powinno się udać. Dam znać jak wyszło. A z racji tego, że Bitwarden to naprawdę świetny menedżer haseł, do tego nawet wersja bezpłatna naprawdę dużo potrafi, to mogę i Ciebie zachęcić do takiego testu :-)
Planuję, a dokładniej postawić sobie swoją instancję RS, czy jak się tam nazywa ten „fork”. Ale aktualnie nie mam wolnej chwili w pracy, a co dopiero na zabawy z hobby :(
Instalowałem u siebie zarówno wersję oficjalną, jak i Bitwarden RS (chyba tak to się nazywa), gdzie za darmo mamy premium. Ale to była bardziej zabawa. Ostatecznie wybrałem wersję płatną bezpośrednio u nich. I to w wariancie rodzimym (6 kont). Zwłaszcza że wersja RS nie posiadała wtedy istotnej dla mnie funkcji (wspominałem o niej, w planach również artykuł o tym, ale ostatnio mój czas też ma inne priorytety ;-)).
By nie uciekło, zgodnie z zapowiedziami demonstracja działania z hasłem maskowanym: https://webinsider.pl/bitwarden-pola-niestandardowe-haslo-maskowane/