eBook "Uspokój swoje finanse"

Dawno nie było dedykowanych wpisów na temat nowych ofert operatorów komórkowych, ale po prostu szkoda mi czasu by pisać o dodatkowym gigabajcie lub dwóch transferu danych, czy też obniżce o złotówkę lub dwa złote ceny jakiegoś pakietu. Choć z tego co kojarzę, to w kolejce czeka nowa oferta a2mobile (od Aero2) oraz Plush ABO. Mam nadzieję, że długo nie będą musieli czekać, ale dziś jedziemy z nową ofertą na kartę w sieci Play, czyli odNowa.

Play odNowa

Przyznam się, że jak tylko zapoznałem się z (pierwszymi) szczegółami oferty wiedziałem, że będzie wpis na ten temat, choć na początku miałem trochę sobie z niej pożartować – co poradzić, jak na pierwszy rzut oka oferta wygląda jak… W każdym razie nic nie urywa, i moim zdaniem poza specyficznymi sytuacjami nie ma co sobie nią głowy zawracać – no chyba, że z telefonu korzystasz tyle co nic, ale wtedy być może lepiej zainteresować się ofertą #Freemium w Virgin Mobile (30 minut i 30 SMSów do wszystkich sieci, a do tego 300 MB internetu co miesiąc za darmo).

Zanim przejdę do tego, gdzie ew. widzę zastosowanie nowej oferty wypadałoby się jej przyjrzeć – a to nam ułatwi prezentacja oferty, która w całej okazałości dostępna jest na stronie bloga Play.

Wady i zalety ofert na kartę (PrePaid)

Wprowadzeniu nowej oferty towarzyszy „małe (marketingowe) podsumowanie” najważniejszych zalet i wad ofert na kartę:

Najważniejsze zalety ofert PrePaid:

 • Brak umowy
 • Brak stałych miesięcznych kosztów
 • Niższe ceny
 • Płacenie tylko za to z czego się korzysta

Najważniejsze wady ofert PrePaid:

 • Mało promocji / słaba oferta
 • Konieczność pilnowania terminu doładowywania
 • Ważność konta (przepadające środki)

Z wadami nie ma co dyskutować – są raczej dość oczywiste. Za to odniosę się odrobinę do zalet, które mam wrażenie jakoś dziwnie korelują (zresztą tak samo jak wymienione wady) z nową ofertą Play. Przypadek? Nie sądzę… ;-)

Zresztą „od zawsze” (z krótkim flirtem z abonamentem) korzystam nieprzypadkowo z ofert na kartę. Dlatego zgadzam się z tym, że brak umowy jest atutem, ale często i tak przed zmianą operatora powstrzymują nas zachomikowane na koncie środki z doładowań. Brak stałych miesięcznych kosztów również jest pewnego rodzaju mitem, bo w dobie wszechobecnych pakietów „bez limitu” (minuty, rozmowy i jakiś internet) jednak sporo osób ponosi stała miesięczną opłatę na ich aktywacje (~19-29 zł).

Ceny faktycznie są niższe, ale wynika to z tego, że nie ma tu „raty za telefon”, a dodatkowo użytkownik ofert na kartę ma większą swobodę przeniesienia numeru do innej sieci. Co do „płacenia tylko za to z czego się korzysta” to napisze tylko tyle, że chyba mało kto wykorzystuje „brak limitu” w pełni… ;-)

Koniec z ważnością, czyli #NicNiePrzepada

Motywem przewodnim oferty zdaje się być „koniec z ważnością” – czy to ważnością konta, czy dodatkowych pakietów. Wydaje się to słuszne, ale jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach:

I tak doładowania właściwie dowolną kwota (od 5 do 300 zł) mają nieograniczoną ważność, czyli ze środków z doładowania korzystać kiedy tylko chcemy i ile chcemy. Podobnie jest z pakietami – nie maja ograniczenia czasowego, a więc po aktywacji korzystamy z nich tak intensywnie jak chcemy, aż do pełnego wykorzystania. A do tego jeszcze mamy bezpłatny Stan Darmowy, czyli bezpłatne rozmowy i SMSy w ramach sieci Play.

Wszystko to brzmi wręcz obłędnie dobrze, ale jest kilka haczyków:

 • Stan darmowy działa tylko gdy mamy środki na koncie
 • Środki z doładowań nie przepadają, ale mogą zniknąć (o tym więcej za chwilę)
 • Pakiety nie mają okresu ważności, ale…

No właśnie – skoro pakiety nie mają określonego okresu ważności, to chyba nie będzie dla nikogo niespodzianka, że nie mamy tu pakietów oferujących nielimitowane minuty i/lub SMSy do wszystkich sieci:

Pakiet Koszt Kod aktywacyjny SMS aktywacyjny
Stan darmowy
(brak możliwości aktywacji przy stanie konta 0 zł)
0 zł *188#
 100 minut do innych sieci 15 zł *111*840*1# START.840
 100 SMSów do innych sieci 5 zł *111*841*1# START.841
 1 GB 5 zł *111*842*1# START.842
 6 GB 25 zł *111*843*1# START.843

Tak więc mamy 100 minut do wszystkich sieci, ale przyjemność ta kosztuje 15 zł, czyli wychodzi 15 groszy za każdą minutę – jak ktoś dużo sporo dzwoni, to może to być średnio opłacalne.

Podobnie jest z wiadomościami SMS – również mamy pakiet 100 SMSów, choć kosztuje on mniej, bo tylko 5 zł. Ale z doświadczenia wiem, że w dobie rozliczania sekundowego połączeń głosowych rozliczanie „za wysłaną sztukę” SMSów sprawia, że znikają one dość szybko. W przypadku internetu 5 zł za 1 GB, a tym bardziej 25 zł za 6 GB też szału nie robi.

Ale jakby ktoś się „wzruszył” na myśl od 15 groszach za minute rozmowy w pakiecie, to polecam zerknąć do standardowego cennika, który obowiązuje poza pakietami:

Już nawet nie chodzi o te 29 groszy za minute rozmowy, ale 29 groszy za SMSa sprawia wrażenie, jakby ktoś właśnie puścił kolejną część o podróżach w czasie… jakieś 3-4 lata wstecz.

2 zł za miesiąc jak w banku

I tym sposobem dochodzimy od ostatniego haczyka – jeśli w danym miesiącu (okresie rozliczeniowym) nie wykonamy żadnej płatnej aktywności, to za „prowadzenie konta” zostawanie naliczona opłata w wysokości 2 zł:

Czyli wg mechanizmu znanego choćby z banków, gdzie często konto lub karta oferowana jest bezpłatnie, ale tylko jeśli wykonamy jakiś obrót, jakaś liczba transakcji lub ich łączna wartość większa niż…

W przypadku nowej oferty Play (odNowa) by nie zapłacić 2 zł za „utrzymanie numery” w danym miesiącu musimy wykonać na tym numerze dowolną płatną aktywność, m.in.:

 • Doładowanie konta
 • Wysłanie płatnego SMS (poza Stanem Darmowym)
 • Wykonanie płatnego połączenia (poza Stanem Darmowym)
 • Zakup (aktywacja) któregoś z pakietów
 • Korzystanie z zasobów aktywnego na koncie pakietu

Nie są to specjalnie wygórowane wymagania, ale – trzeba pamiętać, by przynajmniej raz w miesiącu wymienić przynajmniej jedną wiadomość ze swoją centralką alarmową czy trackerem GPS. Bo nie da się ukryć, że to wydaje się wręcz idealna oferta dla tego typu zastosowań, zwłaszcza w połączeniu ze stanem darmowym – byle tylko choćby jedną wiadomość nasza centralka/tracker wysłał na jakiś numer poza Stanem Darmowym.

Warto też w tym momencie chyba wspomnieć o zapisie w regulaminie/cenniku dotyczącym dezaktywacji konta w przypadku dłuższego okresu „braku płatnej aktywności” na koncie:

Po upływie 12 Cyklów rozliczeniowych z rzędu bez aktywności na koncie Użytkownika, konto Użytkownika ulega dezaktywacji, a tym samym dalsze korzystanie z usług nie jest możliwe.

W  przypadku  niewykorzystania  Pakietu  Złotówek  przed dezaktywacją  konta  niewykorzystana wartość Pakietu Złotówek zostanie anulowana.

Tak na szelki wypadek, by nie było później niespodzianek… ;-)

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
eBook "Uspokój swoje finanse"
eBook "Uspokój swoje finanse"