Tworzysz stronę internetową i potrzebujesz pomocy?

O moim stosunku do edytora Gutenberg w WordPressie pisałem już nie raz, i nie tylko zdania nie zmieniam, co coraz bardziej się w nim utwierdzam. Wykonano kawał właściwie zbędnej pracy, tworząc coś na wzór upośledzonego i wykastrowanego page buildera. A co najgorsze – zamiast rozwijać go jako narzędzie dodatkowe, to wrzucono na siłę wszystkim (choć na szczęście – przynajmniej na razie – mamy cały czas możliwość korzystania z klasycznego edytora). Co sprawia, że nawet jeśli widzę w nim jakiś potencjał (w przyszłości), to obecnie sympatii mojej nie budzi. Choć jak ktoś z jakichś przyczyn z niego korzysta, to może się ucieszy, że w najnowszej wersji pojawiło się lepsze wsparcie dla kolumn w wierszach.

Gutenberg 6.0 z lepszym wsparciem dla kolumn

Zacznę od tego, że nowa wersja oznaczona numerem 6.0.0 nie jest dostarczana wraz z WordPressem (w WordPressie 5.2 mamy Gutenberga w wersji 5.3), i trzeba go zainstalować jako wtyczkę, z repozytorium WordPess.org (czyli tak, jak to powinno być).

W edytorze Gutenberg w wersji do 5.9 dodawanie kolumn wygląda np. tak:

Dodajemy blog kolumny i na tym koniec – mamy 2 bloki znajdujące się obok siebie, każdy zajmujący połowę.

W wersji 6.0 (6.0.0) moduł ten został znacznie rozbudowany, dzięki czemu mamy większą kontrolę nad tym, jaki układ kolumn (2 lub 3 kolumny w różnych proporcjach) wstawiamy:

Dodatkowo możemy wstawić blog kolumn bezpośrednio z edytora, wywołując go za pomocą tekstu „/col”:

I choć ta opcja przez użytkowników Gutenberga zostanie zapewne odebrana pozytywnie, to odbiera też kolejny argument jego odbiorcom, że nie można Gutenberga krytykować w zestawieniu z „rasowymi page buiderami”, bo to tylko nowocześniejszy edytor wizualny. Ja jednak zostanę przy stanowisku, że to nieopierzony jeszcze kurczak, którego wcieknięto nam zamiast koguta, kóry zaczyna powoli dorabiać się pierwszych piórek. Na razie może niezbyt imponujących, ale kto wie, co będzie dalej, zwłaszcza że od strony technicznej potencjał jest… Tyle tylko, że twórcy „rasowych page builderów” (jak np. Divi Builder czy Elementor) gruszek w popiele nie zasypują i ich produkty cały czas się rozwijają, nie tylko niepozwalająca Gutenbergowi się zbliżyć, ale chyba wręcz z każdą kolejną aktualizacją zwiększają dystans. Ale fani Gutenberga mogą się cieszyć, że mają już kolumny… ;-)

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Tworzysz stronę internetową i potrzebujesz pomocy?
Patryk
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (na dobry początek)