Jedna z moich koleżanek (to chyba nie pierwszy artykuł, jaki powstał w związku jaj „perypetiami” ;-)) postanowiła, że będzie hakować sukces, i w ramach wyzwania przygotuje stronę pod „pasywne zarabianie w internecie na kursach online” (taki trochę oksymoron, ale pełno teraz takich kursów, zwłaszcza w mediach społecznościowych). Strona na WordPressie, motyw Divi, a więc nawet coś tam jej wyszło. Ale zamarzyło jej się, by zaznaczony tekst podświetlał się w wybranym przez nią kolorze. Nie wiem, po co jej to, ale postanowiłem jej pomóc. Nie tylko dlatego, że sam tak na Webinsider.pl mam… ;-)
Modyfikacja koloru zaznaczonego tekstu
Sam nawet nie pamiętam, kiedy i po co tak sobie to ustawiłem, ale pewnie jakiś powód miałem, nawet jeśli to był tylko kaprys. W końcu, dlaczego by nie? Zwłaszcza że do uzyskania takiego efektu wystarczy jedna linijka kodu CSS. Ale zanim do niego dojdziemy, szybki rzut oka na standardowy kolor oświetlania zaznaczonego tekstu:
Dramatu nie ma, ale w tym momencie sobie przypomniałem, dlaczego u mnie dokonałem niedużej, jednakże sporej zmiany:
Chyba dużo ciekawiej, zwłaszcza jeśli spojrzeć na to w szerszym kontekście całej strony. I jak już wspomniałem, taka zmiana wymaga małej porcji kodu CSS:
::selection {
background-color: #88b15b;
color: #fff;
}
Obecnie to wystarczy, ale jakby ktoś przejmował się starszymi wersjami najpopularniejszych przeglądarek, to moża, zamiast pierwszej linijki dać taki pakiecik:
::selection, ::-moz-selection, ::-ms-selection, ::-webkit-selection, ::-o-selection {
I choć uważam, że kolor zielony używany na potrzeby Webinsider.pl (88b15b) jest bardzo ładny, to oczywiście można w tym miejscu wstawić pożądany kolor podświetlenia (jeśli zajdzie taka potrzeba, to zamiast „fff” można dać kolor tekst, tak by zachować odpowiedni kontrast).
Z racji tego, że mamy tu do czynienia z WordPressem, to możemy kod dodać w pliku „style.css” naszego motywu potomnego, w ustawieniach motywu (jeśli posiada taką opcję), czy też samego WordPressa, na ekranie personalizacji (WP-Admin: Wygląd -> Dostosuj: Dodatkowy CSS).
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
- Przykładowy kalkulator wyceny usługi druku 3D, czyli nie tylko materiał się liczy - 1970-01-01
- Home Assistant 2024.10, czyli nowa karta „nagłówek” i niedziałający TTS w ramach usługi Google Cloud - 1970-01-01
Czemu podwójny dwukropek?
Hm… Bo to pseudo-elemnt, i tak sobie ludzie od CSSa wymyślili, że przed takimi obiektami dajemy dwa dwukropki. W tej chwili (CSS3+) jest tego już tyle, że powoli z tego język programowania się robi.