Opaski Xiaomi Mi Band 2 używam już od jakiegoś czasu, w między czasie zamówiłem też kilka dodatkowych sztuk dla znajomych, więc od razu możecie założyć, że raczej jestem z niej zadowolony, i dlatego postanowiłem, że podzielę się z Wami kilkoma moimi przemyśleniami na temat tej opaski…

Xiaomi Mi Band 2

Najnowsza wersja opaski jest pierwszą tego typu opaską, która została ze mną dłużej niż „kilka testowych dni”, i wszystko wskazuje na to, że szybko to się nie zmieni. Pierwszą, bo zawsze wychodziłem z założenia, że jak już mam coś tego typu nosić, to warto by pełniło to również rolę zegarka, i dopiero najnowsza (trzecia już) wersja opaski Mi Band od Xiaomi posiada taką funkcję:

xiaomi_mi-band-2_foto14

Wyświetlacz do największych nie należy (OLED 0,42″), ale godzina, kroki, czy tętno się na nim bez problemu zmieści, a w najnowszej wersji oprogramowania Mi Fit pojawiła się też możliwość wyświetlania na nim daty, tuż pod godziną:

xiaomi_mi-band-2_mi-fit_ustawienia_format-czasu

I jak dla mnie jest wystarczająco czytelny, choć w bardziej słoneczne dni, w pełnym słońcu czytelność ekranu znacznie spada, ale w takich warunkach problemy często mają też klasyczne zegarki, czy nawet smartfony…

W parze z telefonem

Wprawdzie opaska może działać bez połączenia z telefonem (monitorować dane, czy sprawdzać tętno można bez potrzeby łączenia opaski ze smartfonem), to by w pełni wykorzystać jej możliwości telefon będzie potrzebny – nie tylko do pobrania danych z opaski, ale i do jej skonfigurowania. Dopiero po połączeniu z telefonem mamy możliwość ustawienia daty i godziny (dzieje się to automatycznie), ustawienia informacji jakie mają pojawiać się na wyświetlaczu:

xiaomi_mi-band-2_mi-fit_ustawienia_wyswietlacz

Godzin lub data i godzina jest obowiązkowa/stała, ale można ustawić dodatkowo:

  • Kroki
  • Dystans
  • Kalorie
  • Tętno (pomiar)
  • Poziom naładowania akumulatora

xiaomi_mi-band-2_mi-fit_pomoc_parowanie-opaski

Komunikacja z telefonem odbywa się za pomocą technologii Bluetooth 4.0 LE, więc nawet przy ciągłym połączeniu nie powinniście zauważyć jakiś istotnych różnic w czasie działania zarówno samej opaski, jak i telefonu (u mnie jest to ok 2%).

Praca bez telefonu

Jak już napisałem – opaska może pracować bez stałego połączenia z telefonem, gdyż jest w  stanie zbierać i zapisywać dane (kroki, kalorie, dystans) w wbudowanej pamięci, by później zsynchronizować zapisane dane po połączeniu z telefonem (nie wiem jaki jest maksymalny zakres buforowania danych, ale jeden dzień na pewno, bo tyle miałem okazję „testować”).

Nie ma też problemu, by ręcznie, z poziomu opaski uruchomić pomiar tętna, czy – co dla mnie istotne – alarm (budzik), który wprawdzie musimy ustawić z poziomu telefonu (w aplikacji), to odpowiednia informacja jest przesyłana do opaski, która zacznie wibrować w odpowiednim momencie nawet bez połączenia z telefonem.

Więc teoretycznie jestem w stanie sobie wyobrazić, że ktoś po zakupie łączy opaskę z telefonem by ustawić datę i godzinę (i ew. alarmy), po czym z opaski korzysta niezależnie – do monitorowania kroków, czy też kontroli tętna…

Czas pracy na jednym (na)ładowaniu

Niemniej istotnym argumentem przemawiającym za wyborem właśnie opaski Xiaomi Mi Band 2 był czas pracy na jednym ładowaniu – wprawdzie ze względu na wyświetlacz (i czujnik tętna) można było się spodziewać, że nie będzie to 30 dni jak w pierwszej wersji, to zarówno z informacji Xiaomi, jak i użytkowników wynikało, że jest dobrze.

Mój rekord to 25 dni od 100% do 10%, i gdyby nie to, że przed kolejnym wyjazdem wolałem ją naładować, to pewnie jeszcze kilka dni by doszło… I to nie tak, że wynik taki osiągnąłem nie używając opaski – kilka pomiarów tętna dziennie, sporo powiadomień, częsta kontrola godziny, stałe połączenie z telefonem (poza kilkoma dniami nad morzem, gdzie telefon nie zawsze mi towarzyszył):

xiaomi_mi-band-2_mi-fit_poziom-naladowania-akumulatora

Choć zdarzyło mi się rozładować do 4% opaskę w 15 dni – główną przyczyną były powiadomienia, ale to w liczbie pewnie ponad 200 dziennie, i to przez większość z tych 15 dni… ;-)

Wodoodporna, i z przyciskiem

Opaska jest oczywiście wodoodporna (norma IP67), więc nie trzeba jej zdejmować do kąpieli, czy gdy idziemy popływać – testowałem kilka dni nad morzem, i zero problemów.

Nieprzypadkowo postanowiłem połączyć w jednym wątku zarówno wodoodporność, jak i przycisk – przycisk jest dotykowy, i wbrew informacją na jakie można trafić „w różnych miejscach” nic tu nie wciskamy, wystarczy dotknąć – działa on podobnie jak ekrany dotykowe w telefonach.

xiaomi_mi-band-2_foto08

Ma to właściwie same zalety, bo można choćby brodą czy nosem zmienić tryb (czasem obie ręce mogą być zajęte ;-)), ale też jedną niedogodność – często pod prysznicem zdarzyło mi się np. zmierzyć sobie tętno, bo spadającym z deszczownicy kroplom wody udało się aktywować pomiar… ;-)

Pomiar tętna

Skoro już wywołałem pomiar tętna, to oczywiście opaska posiada taką funkcję, i z kilku testów porównawczych z „bardziej profesjonalnym sprzętem” mogę napisać, że działa to dość dobrze, choć opaska musi być dobrze założona na nadgarstku.

xiaomi_mi-band-2_foto12

Czasem można trafić na informacje typu:

(…) ręka musi być nieruchomo, by pulsometr wskazał jakikolwiek wynik, a sama opaska musi być mocno zaciśnięta na nadgarstku (…)

Co jest to totalną bzdur a, przynajmniej tak wynika z testów zarównano moich, jak i moich znajomych.

xiaomi_mi-band-2_foto10

W opasce zastosowano optyczny czujnik tętna, więc oczywiście dobrze, by przylegał on dość dobrze do ciała, ale bez przesady – nie ma potrzeby stosowania jakiegoś mocnego uścisku, sam mam dość luźno, i nie zauważyłem jakiś problemów z pomiarem (no, może raz na jakiś czas pojawi się jakiś „z kosmosu”, ale jest to margines).

xiaomi_mi-band-2_mi-fit_pomiar-tetna

Choć oczywiście w przypadku tego typu urządzeń (i pomiarów) warto – jeśli jest taka możliwość – zatrzymać się, i prawidłowo ustawić rękę, w takiej sytuacji na pewno odczyt będzie dokładniejszy.

Stały pomiar tętna

Aplikacje Mi Fit (podstawowa aplikacja od Xiaomi do obsługi opaski) znajdziecie zarówno w Google Play, jak w Mi Store (sklep z aplikacjami od Xiaomi).

Sam korzystam z wersji dostępnej w Google Play, ze względu na synchronizację z usługą Google Fit:

xiaomi_mi-band-2_mi-fit_synchronizacja-z-google-fit

Kolega natomiast korzysta z wersji dostępnej w Mi Store, ze względu na stały pomiar tętna, którego (jeszcze) nie ma w wersji dostępnej w Google Play:

xiaomi_mi-band-2_mi-fit_staly-pomiar-tetna

Czujnik Bluetooth SMART, czyli integracja z Endomondo

A skoro wspomniałem już o integracji z Google Fit, to dodam, że bez problemu można korzystać z opaski Mi Band 2 do pomiaru tętna w aplikacji Endomondo:

xiaomi_mi-band-2_mi-fit_endomondo

Wystarczy sparować opaskę z telefonem (w ustawieniach Bluetooth), oraz w Endomondo ustawić typ czujnika jako „Bluetooth SMART”.

Pewnym minusem jest to, że aktualizacja tętna w Endomondo nie odbywa się automatycznie – musimy dokonać pomiaru bezpośrednio z opaski, bądź aplikacji Mi Fit (i tu przydaje się stały pomiar tętna).

Mi Fit i dodatkowe aplikacje

Jak już wspomniałem, aplikacja Mi Fit występuje w dwóch wersjach – w Google Play (z synchronizacją z Google Fit) i w Mi Store (ze stałym pomiarem tętna), i to główne różnice, bo pozostałe funkcje/opcje są podobne, choć jak nie zależy Wam nam synchronizacji z Google Fit, chyba warto zdecydować się na wersję z Mi Store, gdzie chyba szybciej pojawiają się nowości…

xiaomi_mi-band-2_mi-fit_ekarn-glowny

W aplikacji znajdziemy ustawienia dotyczące powiadomień (ikona na wyświetlaczu opaski, i wibracja) dla wybranych zdarzeń:

xiaomi_mi-band-2_mi-fit_ustawienia_powiadomienia

Oprócz opcji takich jak:

  • Wiadomości SMS/MMS
  • Połączenie przychodzące (niestety opaska powiadamia dopiero po 3 sekundach)
  • Alarmy (więcej o tym za chwilę)
  • Alarm bezczynności (gdy za długo siedzicie bez ruchu)
  • Powiadomienia o celach (np. ile kroków dziennie)

Znajdziemy również powiadomienia z wybranych aplikacji – możemy wybrać maksymalnie 5 aplikacji, oraz możliwość ustawienia trybu „nie przeszkadzać”, dzięki czemu w wybranych godzinach opaska nie będzie wibrować przy zdefiniowanych zdarzeniach (np. w trakcie snu):

xiaomi_mi-band-2_mi-fit_ustawienia_nie-przeszkadzac-dnd

Co istotne, limit ten nie dotyczy alarmów, dzięki czemu sam chętnie jeśli już muszę skorzystać z budzika (a zazwyczaj nie mam takiej potrzeby :-)), to chętnie korzystam właśnie z dyskretnego budzenia za pomocą opaski:

xiaomi_mi-band-2_mi-fit_alarmy

Wreszcie za pomocą aplikacji ustawimy parametry pracy samej opaski, w tym co i w jakiej formie ma pojawiać się na wyświetlaczu:

xiaomi_mi-band-2_mi-fit_ustawienia-opaski

Nie zabrakło też pomocy:

xiaomi_mi-band-2_mi-fit_pomoc

Aplikacja ma też funkcję monitorowania naszego snu (sen, głęboki sen), ale traktuję to raczej jako ciekawostkę, gdyż i bez opaski zazwyczaj wiem kiedy się kładę spać, i kiedy wstaję… ;-)

Dodatkowe aplikacje

Jeśli mało Wam opcji (ale też nie wymieniłem wszystkich opcji jakie zajdziecie w Mi Fit), to możecie zainstalować jedną z kilku dodatkowych aplikacji, dostępnych m.in. w Google Play.

Są to zazwyczaj aplikacje płatne, ale pozwalają na dokładniejsza kontrolę opaski (np. cykliczny pomiar tętna), jak i powiadomień, które można wtedy właściwie dowolnie konfigurować (wibracje, czas, ikony).

Celowo piszę „dodatkowe aplikacje”, bo do swojego działania wymagają one zainstalowanej aplikacji Mi Fit, więc tak czy inaczej swoją przygodę zaczniecie od aplikacji od Xiaomi… :-)

MIUI, czyli dodatkowe możliwości

Wprawdzie nie ma problemu, by wykorzystać opaskę Xiaomi Mi Band 2 jako zaufane urządzenie Bluetooth, dzięki czemu nasz telefon może zostać odblokowany zawsze gdy nasza opaska znajduje się w jego zasięgu, to funkcja ta najlepiej działa w przypadku telefonów z system MIUI, czyli specjalnej wersji systemu Android, tworzonej przez Xiaomi na ich urządzenia.

W przypadku MIUI odblokowywanie urządzenia działa tak, że opaska musi znaleźć się tuż przy urządzeniu, by nastąpiło odblokowanie – wygodnie, ale i bezpiecznie(j).

Opaska, czyli mocowanie

Samo urządzeni ma kształt… hm… pastylki, i znajdziemy tu – jak już wspominałem – wyświetlacz i przycisk:

xiaomi_mi-band-2_foto11

Oraz – z drugiej strony – optyczny czujnik tętna:

xiaomi_mi-band-2_foto09

Całość wkładamy w silikonową opaskę – standardowo w kolorze czarnym, ale bez problemu za kilka dolarów można kopic inne kolory, czy też opaski ze skóry czy metalu.

Wprawdzie z wcześniejszymi wersjami miałem kontakt właściwie tylko symboliczny, to od znajomego wiem, że w tej wersji znacznie poprawiono zapięcie opaski na ręku (mimo, wielu „różnych działań” chyba tylko raz mi się rozpięła, i nawet wtedy utrzymała się na ręce), jak i samo mocowanie Mi Banda w opasce, dzięki czemu nie powinno już dochodzić do sytuacji, gdy w trakcie intensywniejszego ruchu wypadnie on z opaski…

xiaomi_mi-band-2_foto13

Opaskę ładujemy z portu USB, za pomocą dołączonego kabelka, co wymaga – niestety – wyjęcia Mi Banda z opaski. Na szczęście będziecie to robić dość rzadko, a do tego sam proces ładowania trwa jakaś godzinę, więc nie jest to jakimś szczególnym problemem/utrudnieniem.

Tak wiele za tak niewiele

Pierwszy Mi Band podbił serca użytkowników nie tyle możliwościami, bo tego typu opasek na rynku jest sporo, ale stosunkiem ceny do jakości, który zostawia konkurencję daleko w tyle.

Nie inaczej jest w przypadku opaski Mi Band 2, którą aktualnie kupicie za ok 30 $, czyli jakieś 120 zł (choć sam „jakiś czas temu” za swoją dałem trochę więcej, bo 43 $, czyli jakieś 155 zł), i to już razem z dostawą.

xiaomi_mi-band-2_foto04

Zamiast podsumowania napisze, że od momentu kiedy kupiłem opaskę dla siebie, kupiłem już kolejne kilka sztuk, dla znajomych, którzy również są z niej zadowoleni.

Oczywiście nie jest to opaska idealna, ale za 120 zł ciężko kupić chyba coś lepszego, a mamy tu dodatkowo dość dużą uniwersalność – od pomiaru tętna, liczenia kroków, przez powiadomienia, aż po zwykły zegarek (z datownikiem).

A na koniec jeszcze kilka zdjęć:

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej