Korzystając z opisywanej na początku listopada promocji (nawet w Dzień Singla, czy Black Friday nie dało się kupić taniej) dokupiłem sobie kolejne 2 kamery YI 1080p Home Camera. Przyszły relatywnie szybko, bo wysyłka z Hiszpanii. Równie szybko zabrałem się za ich konfigurację, bo miałem dla nich już zaplanowane przeznaczenie. Przy pierwszym uruchomieniu, podłączeniu do WiFi pojawiło się pytanie o aktualizację, którą niestety zrobiłem. Niestety, bo okazało się, że nowej wersji oprogramowania nie ma na liście wersji wspieranych przez YI-Hack, czyli dodatkową modyfikację do tych kamer, która dość radykalnie zmienia ich możliwości. I mówię to jako subskrybent płatnej wersji usługi YI/Kami Cloud.
Spis treści w artykule
YI 1080p Home Camera Firmware Downgrade
Po aktualizacji na mojej kamerze YI 1080p Home Camera pojawiło się oprogramowanie w wersji 11.0.36, gdy obecnie YI-Hack dla tej kamery (IFUS) wspiera 9.0.36 (y211ga). I choć w teorii była szansa, że może jednak zadziała, to nie chciałem ryzykować uceglenia kamery i późniejszej zabawy w jej ratowanie.
Na swoje szczęście miałem jeszcze drugą kamerę, z tej samej serii/linii sprzętowej, dzięki czemu mogła ona zostać dawcą oprogramowania (kopia zapasowa oprogramowania), czego z pośpiechu nie zrobiłem przy pierwszej sztuce. A mając kopię zapasową oprogramowania, mogłem przystąpić do działania. Co istotne, opisywana tu metoda powinna działać nie tylko z kamerami YI 1080p Home Camera, ale również innymi, wspieranymi przez oprogramowanie YI-Hack.
Linuksie przybywaj
Do działania – oprócz kopii zapasowej oprogramowania – potrzebny jest system Linux. Bez znaczenia czy będzie to fizyczna maszyna z tym systemem, jakaś wirtualka (np. VPS), czy WSL (Windows Subsystem for Linux) w Windowsie. Do tego przyda się Git, by sklonować repozytotium – w moim przypadku – YI-Hack-Allwinner-v2.
Może być wymagana instalacja niezbędnych programów/bibliotek, m.in. mtd-utils i u-boot-tools, co np. w systemie Debian i Ubuntu można zrobić za pomocą polecenia:
sudo apt install mtd-utils u-boot-tools
Gdy repozytorium sklonowane, przechodzimy do podkatalogu yi-hack/unbrick/, gdzie znajdziemy listę katalogów, odpowiadających modelowi kamery. W przypadku kamer, które przyszły teraz, jest to katalog „y211ga”, i to właśnie do niego należy skopiować pliki kopii zapasowej oprogramowania (mtd.txt, mtdblock0, mtdblock1, mtdblock2, mtdblock3, mtdblock4, mtdblock5, mtdblock6, mtdblock7).
Gdy pliki skopiowane, można z poziomu podkatalogu yi-hack/unbrick/ uruchomić skrypt, który wyodrębni wymagane w kolejnym kroku archiwa:
sudo ./build.sh factory
Po krótkiej chwili, w katalogu, gdzie wgraliśmy pliki z kopią zapasową oprogramowania, powinny pojawić się 3 nowe pliki. Konkretnie archiwa Tar GZip:
- backup_y211ga.gz
- home_y211ga.gz
- rootfs_y211ga.gz
Zawartość tych plików (w moim przypadku backup_y211ga, home_y211ga, rootfs_y211ga) wrzucamy na kartę pamięci, którą wkładamy do kamery i chwilę czekamy. Jeśli wszystko się uda, po chwili kamera się uruchomi ze starszą wersją oprogramowania (np. 9.0.36). W tym momencie można – jeśli jest taka potrzeba – wgrać modyfikację oprogramowania, czyli YI-Hack.
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
- Przykładowy kalkulator wyceny usługi druku 3D, czyli nie tylko materiał się liczy - 1970-01-01
- Home Assistant 2024.10, czyli nowa karta „nagłówek” i niedziałający TTS w ramach usługi Google Cloud - 1970-01-01
Dzień dobry. Próba wgrania starszego softu (8.2.0.0A_202012041528) do kamery z updatem (12.2.0.2) IFUS tym sposobem niestety nie działa (w artykule soft 9.x.x. ) W jaki sposób w takimrazie wgrać starszy soft wykonany backupem (opisanym w poprzednim artykule) na kamerę zaktualizowaną na 12.2.0.2. (czyli cofnąć wykonany oryginalny update do porzedniej wersji). Dziękuje. Monika
Dokładnie tak, jak jest to opisane, bo to też oficjalna metoda. Jeśli jednak by nie działała (a powinna działać, o ile jest prawidłowo robiona), to zostaje alternatywna metoda – rozebranie kamery i podłączenie się bezpośrednio do pamięci. To jednak wymaga nie tylko więcej pracy, ale też doświadczenia w programowaniu tego typu układów, oraz odpowiedniego sprzętu (ta metoda jest również opisana w dokumentacji YI Hack).