Jakiś czas temu – wtedy jeszcze jako właściwie zupełna nowość – w moje ręce wpadł telefon Xiaomi Mi 4i. Przyznam, że telefon zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie, choć wylądował na moim biurku nie po to bym sobie „popatrzył i pomacał” ;-)

Cel jaki został przede mną postawiony, to wgranie polskiej wersji MIUI (Android).

Czynność w większości telefonów Xiaomi dość banalna, to jednak w przypadku najnowszych modeli – w tym Xiaomi Mi4i – troszkę utrudniona z powodu blokady na poziomie Recorvery instalacji oprogramowania niepodpisanego oryginalnym kluczem Xiaomi.

Kilka dni temu trafił do mnie kolejny egzemplarz Mi4i, z tym samym „problemem”, więc stąd tylko krok do powstania tego poradnika… :-)

Instalacja polskiej wersji systemu MIUI na Xiaomi Mi 4i

Od razu napiszę, że w tym poradniku będę kierował się informacjami zawartymi na stronie MIUIPolska, przy czym zostaną one rozszerzone i przedstawione w trochę innej formie, bo z pewnego doświadczenia (2 urządzenia, 2 różnych użytkowników) wiem, że jest z tym problem.

Pobieramy obraz systemu

Zaczynamy od pobrania ze strony MIUIPolska obrazu systemu przeznaczonego dla posiadanego urządzenia – w naszym wypadku będzie to Mi 4i, i ten ROM:

http://91.205.75.29/miui-V7/5.9.24/MIUIPolska_ferrari_5.9.24_v7-5.0.zip

Po pobraniu, zmieniamy nazwę na „update.zip”, i – korzystając np. z aplikacji Mi PC Suite – zapisujemy plik w pamięci urządzenia.

Debugowanie USB

Niezbędne też będzie włączenie w telefonie opcji „debugowanie USB”, którą znajdziecie w opcjach programisty:

  • Settings (Ustawienia) > Additional settings (Dodatkowe ustawienia) > Developer options (Opcje programisty)

Oraz zaznaczamy jako aktywne 2 opcje:

  • Developer options (Opcje programisty)
  • USB debugging (Debugowanie USB)

Jeśli nie mamy aktywnych opcji programisty należy je wcześniej aktywować. W tym celu wchodzimy w ustawienia:

  • Settings (Ustawienia) > About phone (Informacje o telefonie)

I klikamy 7 razy na napisie:

  • MIUI version (Wersja MIUI)

Mi4i Toolkit v4

Następnie pobieramy paczkę Mi4i Toolkit v4, dzięki której zrootjemy telefon i/lub wgramy zmodyfikowane Recorvery do telefonu.

Standardowo – jak zawsze przy tego typu poradnikach – pamiętajcie, wszelkie działania wykonujecie na własną odpowiedzialność. Opisane tu metody w skrajnych przypadkach/sytuacjach mogą doprowadzić do uszkodzenia telefonu.

Rootowanie telefonu

Gdy debugowanie USB mamy już aktywne, podłączamy telefon do komputera i uruchamiamy plik „Start.bat” znajdujący się w paczce „Mi4i Toolkit v4” (pamiętajcie by ją wcześniej rozpakować).

xiaomi_mi4i-toolkit-v4_01

Następnie wybieramy pozycję 1, czyli:

Root Your Mi4i

I postępujemy zgodnie z informacjami wyświetlanymi na ekranie komputera i telefonu – telefon w tym czasie zostanie zrestartowany.

Prawdopodobnie – korzystając z pewnej sztuczki o której za chwilę – da się pominąć ten krok, to raczej nic nie ryzykujecie wykonując tą czynność (choć pamiętajcie, że wszelkie działania wykonujecie na własną odpowiedzialność).

Zamiana/podmiana Recorvery

Teraz pobieramy zmodyfikowane Recorvery, rozpakowujemy i wykonujemy jeden z opisanych poniżej kroków:

Instalacja Recorvery bezpośrednio z komputera

Jest to chyba najszybsza metoda, i zaryzykuję – jednak zawsze robiłem to po zrootowaniu telefonu – że nie wymaga wcześniejszego rootowania telefonu.

Kopiujemy plik „recovery-Mi 4i.img” z „recovery_ferrari” do katalogu „Mi4i Toolkit v4”, i zmieniamy mu nazwę na „stock.img” (zastępując już istniejący plik o takiej nazwie).

Teraz wystarczy ponownie (z podłączonym i uruchomionym telefonem) uruchomić plik „start.bat” z „Mi4i Toolkit v4”, i wybrać opcję:

xiaomi_mi4i-toolkit-v4_01

Flash STOCK recorvery

Co spowoduje nadpisanie Recorvery w naszym telefonie jego zmodyfikowaną wersją…

Instalacja Recorvery za pomocą aplikacji Flashify

Inną metoda, jest zapisanie pliku „recovery-Mi 4i.img” w pamięci telefonu, oraz instalacja aplikacji „Flashify (for root users)” – ta metoda na pewno wymaga wcześniejszego zrootowania telefonu (patrz wyżej ;-)).

Po instalacji i uruchomieniu aplikacji wybieramy:

  • Flash > Recorvery image

I wybieramy wcześniej zapisany na urządzeniu plik „recovery-Mi 4i.img”.

Instalacja polskiej wersji MIUI

W tym momencie wszystkie niezbędne kroki za nami, i możemy przystąpić do głównego punktu programu, czyli instalacji polskiej wersji systemu MIUI na naszym telefonie.

xiaomi-mi4i_updater_opcje(niestety mam tylko zrzut w wersji polskiej, już po aktualizacji do wersji PL)

To również możemy zrobić na 2 różne sposoby:

Instalacja z menu aktualizacji

Uruchamiamy program do aktualizacji i w opcjach wybieramy „Install ROM”, oraz wskazujemy zapisany wcześniej plik „update.zip”. W tym momencie telefon zostanie uruchomiony ponownie do trybu Recorvery, i zacznie się cała procedura aktualizacji.

Instalacja bezpośrednio z Recorvery

Inna metoda, choć różnica właściwie sprowadza się tylko do sposobu uruchomienia Recorvery i wyboru pliku do aktualizacji, to uruchomienie telefonu w trybie Recorvery i ręczny wybór pliku „update.zip”.

Telefon w trybie Recorvery uruchomicie z aplikacji „Update” (Aktualizacje):

Restart to Recorvery

xiaomi-mi4i_updater_opcje_restart-do-recorvery(niestety mam tylko zrzut w wersji polskiej, już po aktualizacji do wersji PL)

Lub uruchamiając telefon za pomocą kombinacji klawiszy:

Power (włącznik) + Volume+ (głośniej)

Po samym Recorvery poruszacie się za pomocą przycisków głośności, a wyboru dokonujecie przyciskiem „power”.

Xiaomi Mi 4i z MIUI PL

A tak wygląda system na tym telefonie w języku polskim:

xiaomi-mi4i_miui-pl_6-5-5-0

Zrzuty pochodzą z wcześniejszej wersji (aktualnie dostępna jest już wersja bazująca na MIUI7, a nie MIUI6), ale z publikacją tego poradnika czekałem, aż znajdzie się kolejny nabywca tego telefonu, który „na własnej skórze” sprawdzi poradnik… A przy tej okazji opisana metoda została sprawdzona również z najnowszą aktualnie dostępną wersją MIUI PL.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk