W połowie czerwca napisałem artykuł o tym, że jeśli ktoś szuka hostingu dla płatnych materiałów wideo zdecydowanie lepiej sprawdzi się płatna oferta Vimeo niż np. serwis YouTube. Jednak podmiotów świadczących tego typu usługi (hosting wideo) cały czas przybywa, bo i rynek cały czas rośnie, cały czas się rozwija, i wymaga coraz więcej. Niedawno do tego grona dołączył serwis Cloudflare, ze swoją usługą Stream…
Spis treści w artykule
Cloudflare Stream
W przypadku YouTube za możliwość umieszczenia i dystrybucji treści nie płacimy nic, a nawet możemy coś zarobić dzięki reklamą. I o ile serwis ten sprawdzi się jeśli szukamy zasięgów, to już dużo gorzej wypada, gdy chcemy jakieś treści dystrybuować komercyjnie. Właściwie nie ma żadnych sensownych opcji, które mogłyby w tym pomóc. tu wkraczają serwisy typu Vimeo, gdzie wprawdzie dodatkowe opcje są dostępne w płatnych planach, to gdy ktoś decyduje się np. na sprzedaż kursu wideo, to nie ma co nawet się zastanawiać.
Teraz do tego grona dołączył serwis Cloudflare, z którego sam korzystam, choć nie do dystrybucji materiałów wideo. Bo Cloudflare to m.in. usługa CDN, serwer DNS, oraz ochrona stron WWW i serwera, i to za darmo. Teraz do tej (i tak niepełnej listy) można jeszcze dołożyć przechowywani i streaming materiałów wideo.
Znajdziemy tu wszystkie najważniejsze opcje, takie jak:
- Możliwość ograniczenia domen, na których można umieścić wybrany materiał wideo
- Odtwarzacz HTML 5 z pełnymi opcjami personalizacji
- Obsługę za pomocą API
- Rozbudowane statystyki
Brakuje może jeszcze nadawania na żywo, ale to ponoć ma się niebawem również pojawić…
Cennik usługi Cloudflare Stream
Na stronie Cloudflare jako zaletę usługi wymieniają również jej koszt oraz model rozliczeniowy:
- 1 $ za każde 1000 minut wyświetleń (wszystkich filmów)
- 5 $ za każde 1000 minut przechowywanego na serwerach Cloudflare materiału wideo
Za odtworzenia płacimy po zakończeniu okresu rozliczeniowego (postpaid), natomiast przestrzeń wybieramy z góry, deklarując ile minut potrzebujemy (przestrzeń również rozliczana jest w minutach):
Najmniejsza jednostka to 1000 minut, co kosztuje 5 $ miesięcznie. Oczywiście w razie potrzeby w każdej chwili można to zmienić, wybierając wielokrotność 1000 minut/5 $.
Może trochę szkoda, że najmniejszą dostępną opcją jest 1000 minut, co zapewne w przypadku wielu jest wielkością zdecydowanie za dużą, ale z drugiej strony opłata w wysokości 5 $ miesięcznie nie jest też wartością specjalnie zaporową – w tej kwocie na konto wgramy ponad 16 godzin materiału wideo, czyli nawet całkiem rozbudowany kurs online.
Do tego oczywiście należy doliczyć koszty związane z wyświetleniami, czyli 1 $ za każe 1000, czyli za niecałe 17 godzin, co daje ok 20 groszy za każdą obejrzaną przez widza godzinę naszych materiałów.
Być może od razu w tym momencie u kogoś pojawią się obawy, że np. jakiś nasz konkurent mógłby zachować się nieetycznie, i na nasze filmy napuścić boty, które będą 24 godziny na dobę oglądać udostępniane materiały, nabijając nam rachunek. Oczywiście jest taka możliwość, ale… co jak co, ale zakładam, że jednak Cloudflare umie takie działania wyeliminować…
- Home Assistant 2024.11, czyli „sekcje” domyślnym widokiem z opcją migracji, WebRTC oraz wirtualna kamera - 1970-01-01
- Black Friday w ZUS, czyli jest jeszcze kilka dni, by złożyć wniosek RWS i skorzystać z wakacji składkowych płacąc ZUS za grudzień 2024 - 1970-01-01
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
Szczerze, co CF spodziewałem się jakiegoś darmowego planu 100/100.
To dlatego, że Cloudflare trochę przyzwyczaiło do tego, że jest dużo za darmo. I o ile elementy związane z podstawową usługą cały czas pojawiają się bezpłatnie, również w darmowych planach, to widać, że elementy dodatkowe – nie tak bardzo podstawowe – są już płatne. Oprócz Stream podobnie wygląda sprawa np. z Workers, Load Balancing czy Argo – tam również minimalny miesięczny koszt to 5$. Jeśli Cię to choć trochę pocieszy, to np. Webinsider.pl działa w planie Business (200$ miesięcznie za domenę) i też nie mam w ramach tej opłaty np. usługi Stream choćby w wersji podstawowej za darmo… ;-)
Co to jest ten Workers i Argo? Bo LB to wiadome.
Tu raczej muszę Cię odesłać do dokumentacji na stronie CF, bo są to dość rozległe tematy. Ale w uproszczeniu Workers to taki silnik przetwarzania m.in. JavaScript na serwerach Cloudflare, a Argo to jakieś zabawy z routingiem, dzięki czemu strona ma działać (jeszcze) sprawniej/szybciej. Nie używałem (jeszcze) ani jednego ani drugiego, więc niewiele mogę na ich temat napisać. Tyle, co po prostu kojarzę, bo kiedyś dostałem prasówkę z CF na te tematy…