Kilka dni temu opublikowałem artykuł dotyczący naszego nowego eBooka, poświęconego plikowi wp-config.php w WordPressie. To, że jakaś wiedza, jakieś informacje trafiły do – bądź co bądź – komercyjnego projektu, nie oznacza, że nie pojawią się również w formie bezpłatnych poradników. I tak dziś na tapet trafia opcja, pozwalająca aktywować dla biblioteki mediów w WordPressie funkcję kosza, z którego w razie potrzeby, można przywrócić usunięte media.
Aktywacja kosza dla biblioteki mediów w WordPressie
Kosz w WordPressie istnieje, ale w standardzie jest dostępny w kontekście m.in. stron, postów, komentarzy, ale nie jeśli chodzi o bibliotekę mediów. I choć można przyjąć, że ma to nawet sens, bo w ten sposób wiele osób mogłoby przypadkowo zapełnić swoją stronę – a konkretnie miejsce na dysku serwera – pozornie skasowanymi zdjęciami (grafikami), to jednak są sytuacje, gdy taki kosz by się przydał. Trochę szkoda, że np. w ustawienia mediów nie ma opcji, by go włączyć.
W każdym razie w standardowej konfiguracji, gdy usuwamy coś z biblioteki mediów, to usuwamy permanentnie z serwera, stąd opcja ta nazywa się „usuń na zawsze”:
Z pomocą przychodzi tutaj wspomniany plik wp-config.php, gdzie dosłownie za pomocą jednej linijki możemy aktywować kosz również dla biblioteki mediów:
define( 'MEDIA_TRASH', true );
Od tego momentu zamiast „usuń na zawsze” będzie „przenieś do kosza:
Oprócz tego kosz – wraz z odpowiednimi dla niego opcjami, takimi jak „przywróć” czy „usuń na zawsze” będzie dostępny jako oddzielny widok w bibliotece mediów:
A jeśli kogoś interesuje bardziej szczegółowo temat pliku wp-config.php, oraz to, jak i co za jego pomocą można – a czasem trzeba – zrobić, to zachęcam do zakupu naszego eBooka „Plik wp-config.php w WordPressie dla początkujących i zaawansowanych”, gdzie na 42 (44 licząc okładki ;-)) stronach przedstawiliśmy 36 komend, jakie można (a czasem trzeba) użyć w tym pliku.
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
- Przykładowy kalkulator wyceny usługi druku 3D, czyli nie tylko materiał się liczy - 1970-01-01
- Home Assistant 2024.10, czyli nowa karta „nagłówek” i niedziałający TTS w ramach usługi Google Cloud - 1970-01-01