Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce (kurs)

Ostatnio odbyłem kolejną rozmowę z cyklu „mamy 2023 i CSSem zrobisz wszystko, więc po co…”. Tym razem (znowu) poszło o nierówne miniatury zdjęć produktów w widoku archiwum WooCommerce (choć w widoku strony produktu też ten problem występuje, choć trudniej pokazać porównanie). Ja pomimo tego, że faktycznie mamy 2023, oraz faktycznie CSSem można zrobić cuda, nadal uważam, że jeśli tylko można, lepiej już na etapie przygotowania zdjęć zadbać nie tylko o ich rozmiar, ale i proporcje. Mój (kolejny) oponent pełen wiary w CSS w 2023 roku twierdził, że nie ma takiej potrzeby, bo mamy przecież object-fit…

Wygląd zdjęć w widoku archiwum produktów w WooCommerce

Ciężko mi było (znowu) nie przyznać racji, przynajmniej co do tego, że faktycznie mamy 2023, i faktycznie mamy w CSSie object-fit potrafi bardzo pomóc, choć nie zawsze. Tak jak średnio potrafi to zrobić – poza nielicznymi wyjątkami – w omawianym kontekście, czyli zdjęcia produktów w widoku archiwum produktów w WooCommerce.

Sytuacja idealna, za którą – jeśli jest taka mozliwość – to identyczne proporcje, dzięki temu od razu mamy ładnie wyglądający widok archiwum:

W tym przypadku można ewentualnie pomyśleć o wyrównaniu przycisków, w sytuacji, gdy np. między tytułami występują większe różnice w ich długości.

Są jednak sytuacje, gdy na zdjęcia produktów nie mamy wpływu, bo np. zaciągamy/importujemy je automatem (skryptem) z hurtowni. I w takiej sytuacji faktycznie – nie ma wyjścia, trzeba działać, np. CSSem i object-fit.

Przykładowa sytuacja:

No nie wygląda to dobrze, a to tylko jeden wiersz. W przypadku większej liczby wierszy wygląda to jeszcze gorzej.

Na początek wspomniana już korekta wysokości przycisków:

Lepiej, ale do ideału daleko.

Tak więc sprawdźmy CSS i object-fit:

img.attachment-woocommerce_thumbnail.size-woocommerce_thumbnail {
	height: 350px !important;
	object-fit: XYZ;
	object-position: center;
}

W pierwszym przebiegu testowym centrujemy grafiki  (zdjęcia), ustawiamy ich wysokość na 350 pikseli i dla obcjet-fit – w miejsce XYZ – ustawiamy kolejno: fill, contain, cover, scale-down, none. Oczywiście zostawiamy wyrównanie przycisków.

Wysokość 350px i object-fit ustawione na fill:

Wysokość 350px i object-fit ustawione na contain:

Wysokość 350px i object-fit ustawione na cover:

Wysokość 350px i object-fit ustawione na scale-down:

Wysokość 350px i object-fit ustawione na none:

Teraz nadal centrujemy grafiki  (zdjęcia), ale ustawiamy ich wysokość na 250 pikseli i dla obcjet-fit – w miejsce XYZ – ustawiamy kolejno: fill, contain, cover, scale-down, none. Oczywiście zostawiamy wyrównanie przycisków.

Wysokość 250px i object-fit ustawione na fill:

Wysokość 250px i object-fit ustawione na contain:

Wysokość 250px i object-fit ustawione na cover:

Wysokość 250px i object-fit ustawione na scale-down:

Wysokość 250px i object-fit ustawione na none:

Jak widać, dobrze wyszło tylko w jednym przypadku – wysokość 250px i object-fit ustawiony na cover. Problem tylko w tym, że to… przypadek i w przypadku innych zdjęć, innego rozmiaru wynik będzie inny. Zwłaszcza że to są specyficzne grafiki, gdzie główny element znajduje się pośrodku, a więc ew. przycięcia nie przeszkadzają. W realnej sytuacji, z realnymi zdjęciami, na których są różne produkty, w różnym ułożeniu tak łatwo nie będzie.

Jeszcze w przypadku, gdy mamy białe tło na zdjęciach, to można coś tam próbować i z doświadczenia wiem, że coś tam powinno się udać. Ale gdy tła są różnorodne, do tego jeszcze są elementem składowym samego produktu, to trzeba się pogodzić, że idealnie nie będzie. Zwłaszcza że ustawienia dobre dla jednej grupy produktów, mogą być fatalne dla innej i trzeba będzie szukać kompromisu. A z kompromisami to wiadomo jak jest – idealnie nie jest, każdy jest nie tylko małym wygranym, ale i małym przegranym… ;-)

Wyłącz przycinanie minaturek

Natomiast to, co mogę właściwie w ciemno zarekomendować, to wyłączenie przycinania miniaturek, poza stronami, gdy to, co na zdjęciu nie ma większego znaczenia, a służy po prostu za nic nieznaczący ozdobnik.

Zarówno w samym WordPressie (ustawienia -> media -> przytnij miniatury do podanych rozmiarów):

Jak i oczywiście WooCommerce (wygląd -> dostosuj -> WooCommerce -> obrazki produktu: nieprzycięte):

Co ważne, zmiana będzie miała wpływ tylko na nowo dodawane grafiki (zdjęcia). W przypadku starszych – wgranych na stronę przed zmianą – grafik (zdjęć) będzie potrzebne ponowne wygenerowanie miniaturek.

Można to zrobić za pomocą wbudowanej w WooCommerce opcji „odnów miniaturki w sklepie” (WooCommerce -> Status -> Narzędzia: Odnów miniaturki w sklepie), za pomocą WP-CLI, lub wtyczki, np. Regenerate Thumbnails.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce (kurs)
Patryk
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce (kurs)