Od rana trwa awaria (głównych) systemów informatycznych związanych z różnymi usługami – od CEIDG po CEPiK czy ePUAP/Profil Zaufany. Na razie nie znamy powodów usterki, ani terminu przywrócenia systemów do sprawności…

Padły państwowe systemy informatyczne do obsługi obywateli

Z tego co widziałem, to nie jest tak, że wszystkie systemy nie działają w obecnej chwili. Do serwisu ePUAP udało mi się zalogować bez problemu kilka minut temu, ale już np. w przypadku CEIDG nie działa strona:

Błąd serwera w aplikacji '/CEIDG.Cms.Engine’.

Zgłoszono wyjątek typu 'System.OutOfMemoryException’.
Opis: Podczas wykonywania bieżącego żądania sieci Web wystąpił nieobsługiwany wyjątek. Aby uzyskać dodatkowe informacje o błędzie i miejscu jego występowania w kodzie, przejrzyj ślad stosu.

Szczegóły wyjątku: System.OutOfMemoryException: Zgłoszono wyjątek typu 'System.OutOfMemoryException’.

Błąd źródła:

Podczas wykonywania bieżącego żądania sieci Web został wygenerowany nieobsługiwany wyjątek. Informacje dotyczące pochodzenia i lokalizacji wyjątku można zidentyfikować przy użyciu poniższego śladu stosu wyjątku.

Informacje o ogólnej awarii pojawiły się m.in. na twitterowym profilu Centralnego Ośrodka Informatyki (@COIgovPL):

Dziś od godzin porannych niedostępne są serwisy http://Obywatel.gov.pl, http://Pz.gov.pl, http://Cepik.gov.pl, http://Epuap.gov.pl. Niedostępne są także systemy SRP, CEPiK oraz ePUAP. Trwają intensywne prace nad usunięciem awarii. Przepraszamy za utrudnienia.

Oraz na profilu Ministerstwa Cyfryzacji (@MC_GOV_PL):

Dziś od godzin porannych niedostępne są serwisy http://Obywatel.gov.pl , http://Pz.gov.pl, http://Cepik.gov.pl, http://Epuap.gov.pl. Niedostępne są także systemy SRP, CEPiK oraz ePUAP. Trwają intensywne prace nad usunięciem awarii. Przepraszamy za utrudnienia.

A gdy już kończyłem pisać ten artykuł (~13:12) pojawiła się również informacja, że część usług została już przywrócona:

Informujemy, że działanie Systemu Rejestrów Państwowych, CEPiK oraz ePUAP zostało przywrócone. Oznacza to, że obsługa obywateli w urzędach może być prowadzona normalnie. Trwają prace na przywróceniem działania e-usług oraz stron internetowych.

Informujemy, że działanie serwisów http://Pz.gov.pl , http://Epuap.gov.pl  oraz http://Cepik.gov.pl  zostało przywrócone. Trwają intensywne prace na przywróceniem serwisu http://Obywatel.gov.pl  oraz e-usług dla obywateli.

I tym sposobem zamiast pisać, że jeśli dziś planowaliście coś załatwić w urzędach to lepiej udać się do nich osobiście zaryzykuję, że jeśli można chyba poczekać z taką decyzją, chyba, że dla zdrowia. Ale wtedy lepiej przejść się do parku, niż do urzędu… ;-)

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk