O aktualnej promocji pisałem, o testowej migracji również, więc chyba pora w końcu chyba napisać coś więcej o samym serwisie DigitalOcean i ich ofercie…

DigitalOcean

Firma/serwis chyba dość młody, wystartował chyba gdzieś ok 2011. Pierwsza europejska lokalizacja (wcześniej tylko USA) to 2012 – ale dość szybko zyskuje na popularności, i to nie tylko ze względu na dość częste akcje promocyjne, ale i prostą/przejrzystą ofertę w dobrej cenie – a do tego kilka naprawdę ciekawych rozwiązań…

digitalocean_ssd-virtual-servers-banner-2-728x90

Simple Cloud Hosting

I tu mam pewien problem – bo troszkę „ta chmura” nadużywana jest, i teraz właściwie wszystko to „cloud” czy „chmura” – zwłaszcza że w większości przypadków jest to tylko nowe opakowanie produktu (hosting) który jest z nami praktycznie od początku istnienia Internetu.

Ale uznajmy, że „cloud hosting” to takie nowocześniejsze, bardziej dynamiczne – zarówno jeśli chodzi o model rozliczeniowy, jak i przydzielone/dostępne zasoby – podejście do tematu hostingu.

Oferta i parametry

Wszystkie serwery pracują w ramach wirtualizacji KVM:

Każda maszyna wirtualna posiada prywatny zwirtualizowany sprzęt: bios, kartę sieciową, dysk twardy, kartę graficzną, dźwiękowa, porty I/O itd. Dla wirtualnej maszyny (VM) sprzęt może być emulowany, parawirtualizowany, lub dostępny (pass through) przelotowo.

Źróło: Wikipedia

Dla mnie jest dużym plusem, nie tylko ze względu na możliwość korzystania z niezależnego jądra systemu (jajka), co mniej powszechny niż w przypadku np. OpenVZ „overselling” – sprzedaż większej (czasem dużo większej) ilości zasobów niż faktycznie posiada serwer-matka, co jest dość powszechne zwłaszcza wśród tych tańszych dostawców…

A całość stoi na serwerach wyposażonych w dyski SSD oraz procesory firmy Intel (Intel Hex-Core 2 i 3 GHz), co powinno się odczuć zwłaszcza prze serwisach które przetwarzają dużo danych (np. zdjęcia).

Cennik

Jak już wspominałem, oferta jest dość prosta, i nie ma tu różnych suwaków – wybieramy z kilku gotowych planów:

Cena za miesiąc Cena za godzinę Pamięć RAM CPU Dysk SSD Transfer
5 $ 0,007 $ 512 MB 1 20 GB 1 TB
10 $ 0,015 $ 1 GB 1 30 GB 2 TB
20 $ 0,030 $ 2 GB 2 40 GB 3 TB
40 $ 0,060 $ 4 GB 2 60 GB 4 TB
80 $ 0,119 $ 8 GB 4 80 GB 5 TB

digitalocean_ssd-virtual-servers-banner-2-728x90

Spokojnie, jak potrzebujecie jeszcze więcej – również znajdą się pakiety dla Was:

Cena za miesiąc Cena za godzinę Pamięć RAM CPU Dysk SSD Transfer
160 $ 0,238 $ 16 GB 8 160 GB 6 TB
320 $ 0,476 $ 32 GB 12 320 GB 7 TB
480 $ 0,705 $ 48 GB 16 480 GB 8 TB
640 $ 0,941 $ 64 GB 20 640 GB 9 TB
960 $ 1,411 $ 96 GB 24 960 GB 10 TB

Jak widać zakres cenowy jest dość pokaźny – od 5 $ do 960 $ miesięcznie…

Rozliczenia, czyli za co płacimy

Może zwróciliście, że w cenniku przy każdej pozycji są 2 kwoty:

  • Cena za miesiąc
  • Cena za godzinę

Sama usługa rozliczana jest godzino: płacimy za każdą godzinę istnienia (nie działania/pracy, a istnienia – co jest tłumaczone tym, ze nawet jak serwer jest wyłączony to i tak są zarezerwowane dla niego zasoby sprzętowe) serwera, stąd opłata miesięczna jest teoretyczna i zakłada istnienie serwera przez cały miesiąc.

Ale ten „cały miesiąc” to maksymalnie 672 godzin (28 dni), czyli jeśli serwer będzie istniał mniej niż 672 godziny – zapłacimy za każda godzinę… Gdy będzie pracował ponad 672 godziny (672/24 = 28 dni) to zapłacimy kwotę miesięczną (cena za godzinę * 672 godziny).

W cenniku jest też „podliczona i ładnie zaokrąglona” opłata za miesiąc by nie było niespodzianek.

Takie rozliczanie usługi pozwala np. uruchomić np. serwer testowy na kilka godzin, czy dokonać modyfikacji systemu na „kopii” serwera produkcyjnego.

Rejestracja, płatności i promocja

A skoro jesteśmy przy rozliczeniach – to warto chyba przypomnieć o jeszcze aktualnej promocji, dzięki której otrzymacie 10 $ do wykorzystania w serwisie, co pozwoli np. na pełne 2 miesiące pracy najmniejszego serwera…

Wystarczy, że założycie konto z tego linkanie ma już potrzeby dalszej zabawy w kody…

digitalocean-com_panel_01

…skorzystacie z kodu promocyjnego:

digitalocean-com_promo_2014ssd_201401

Karta czy PayPal

Tu małe wyjaśnienie/podpowiedź:

Jeśli jako formę płatności wybierzecie kartę (Visa, MasterCard, American Express, Discover) otrzymacie od razu promocyjny bonus w wysokości 10 $, a z karty nic Wam nie zniknie – choć może pojawić się tymczasowe/testowe obciążenie na 1.23 $.

Jeśli wybierzecie jako formę płatności PayPal – to by otrzymać bonus (10 $) musicie doładować konto za minimum 5 $ (będziecie mieli do wykorzystania 15 $).

digitalocean-com_billing

Kropelka (Droplet), czyli serwer

Każdy serwer to w DigitalOcean rozliczany niezależnie, i płacimy – jak już wspominałem – za faktyczny czas istnienia serwera.

Tworzenie serwera

By utworzyć nowy serwer wystarczy kliknąć na „wielki zielony przycisk CREATE”, co przeniesie nas do kreatora nowej maszyny.

Wpisujemy nazwę naszego komputera/hosta:

digitalocean-panel_nowa-maszyna_01

Wybieramy pakiet (wielkość i cenę serwera):

 

digitalocean_new-droplet_select-size_20140911Lokalizację:

digitalocean_create-dropled_select-region_201509

Obecnie do wyboru mamy:

System operacyjny:

digitalocean-panel_nowa-maszyna_04

Mamy do wyboru „czyste” obrazy systemów (x86 i x64):

  • Ubuntu
  • CentOS
  • Debian
  • Arch Linux
  • Fedora
  • CoreOS

Można wybrać też gotowe platformy „deweloperskie”:

  • LAMP on Ubuntu
  • LEMP na Ubuntu
  • MEAN on Ubuntu
  • WordPress on Ubuntu
  • Drupal na Ubuntu
  • Magento na Ubuntu
  • Redmine on Ubuntu
  • Dokku on Ubuntu
  • Docker on Ubuntu
  • Ruby on Rails on Ubunt
  • GitLab
  • Ghost on Ubuntu
  • Node na ubuntu
  • Django na ubuntu

Możemy też „sklonować” jeden z naszych obecnych lub wcześniejszych serwisów – jako obrazu dla nowej maszyny używając kopii zapasowej (BackUp) lub „migawki” (snapshot), a nawet wybrać skasowaną (do 48 godzin wstecz) maszynę.

Dodatkowe ustawienia:

digitalocean_new-droplet_coreos_enable-user-data

Wprawdzie opcji nie mamy tu specjalnie dużo, ale są one dość istotne…

  • „VirtIO” – domyślnie aktywna opcja, i sugeruje tak zostawić (teoretycznie znacznie – nawet kilkukrotnie – przyspiesza to m.in. prace wirtualnego dysku czy karty sieciowej)
  • IPv6 – aktywacja IPv6 dla serwera
  • Private Networking – aktywacja wirtualnej sieć LAN, z której będą mogły korzystać wszystkie maszyny uruchomione na naszym koncie (oczywiście tylko te, które mają aktywną tą opcję).
  • BackUp – można aktywować automatyczną kopię zapasową maszyny, wygodne rozwiązanie i dla maszyn produkcyjnych polecam skorzystać z tej możliwości, zwłaszcza że cena za usługę nie jest wygórowana (+20% standardowej ceny serwera)
  • User Data – opcja istotna w przypadku korzystania z CoreOS

I na koniec wystarczy tylko kliknąć przycisk tworzenia nowej maszyny:

digitalocean-panel_nowa-maszyna_06

Trwa to ok 1-2 minut w przypadku nowego obrazu. Trochę dłużej (10-60 minut) w przypadku gdy wykorzystujemy obraz (snapshot, backup) naszego „wcześniejszego” serwera.

Backup/Snapshot

Standardowo (poza tym co ew. wdrożymy samodzielnie na serwerze) do dyspozycji mamy 2 metody wykonywania kopii zapasowych:

BackUp

Jeśli podczas tworzenia serwera wybraliśmy również automatyczne tworzenie kopii zapasowych (BackUp) to będą one wykonywane mniej więcej co 24 godziny raz w tygodniu, i zaraz potem pojawi się na Waszym koncie:

digitalocean-com_panel_backup

Powyżej widać tylko jedną kopię, ale wynika to z tego, że jest to zrzut z nowej maszyny – utworzonej specjalnie na potrzeby tego wpisu.

Z kopii można utworzyć kolejny serwer, można też zamienić na snapshot:

Snapshot

Druga metoda wykonywania kopii zapasowych to „snapshot” (migawka), odróżnia ją od „backup’u” to, że nie jest wykonywana automatycznie, a sami ją tworzymy, dzięki czemu sami wybieramy kiedy kopie robimy, i ile ich trzymamy.

Ma też wady – w przeciwieństwie do kopii zapasowej (backup) wykonanie „migawki” wymaga zatrzymanie (wyłączenie) serwera na ten czas (ok 30-60 minut).

Z migawek – tak jak z kopii zapasowych – można również tworzyć nowe serwery.

Rozliczenie wygląda trochę inaczej niż w przypadku kopii zapasowych – płacimy za każdy GB 0.02 $ miesięcznie, choć cały czas (lipiec 2016) ta opłata nie jest pobierana.

Kropelka kropelce nierówna

W każdej chwili można dokonać modyfikacji parametrów serwera, choć zależnie od tego co chcemy zmienić różni się zarówno procedura jak i czas potrzebny do wykonania tej zmiany.

Więcej pamięci RAM, więcej CPU

Zmiana najprostsza – wystarczy wyłączyć serwer, wybrać w panelu „resize” i wybrać pakiet na który chcemy przejść.

Szybko i wygodnie – choć zmiana ta nie ma wpływu na rozmiar dysku, więc możliwa jest tylko w górę, na wyższy pakiet (choć bez większej ilości miejsca na dysku).

Operacja trwa ok 1 minutę, czyli tyle co uruchomienie nowej maszyny.

Pełna zmiana pakietu

Można też zmienić pakiet w obie strony, również ze zmiana wielkości dysku – choć wymaga to trochę więcej czasu, i jest to droga w jedną stronę – po powiększeniu dysku nie ma możliwości (bez zabawy w tworzenie nowego serwera i przenoszenie plików/ustawień) powrotu do opcji z mniejszym dyskiem.

Kropla do kropli

Wszystkie serwery które uruchomimy na naszym koncie mogą pracować ramach wspólnej sieci LAN (jeśli wybrana lokalizacja wspiera takie rozwiązanie, i je wybraliśmy)

Na samym początku możemy utworzyć maksymalnie 5 serwerów, każdy może być w innej lokalizacji – choć jak mają pracować również w ramach sieci LAN muszą być z tej samej lokalizacji (obecnie Nowy Jork 2 i Amsterdam 2).

Nowy serwer możemy utworzyć z nowego (czystego) obrazu, lub kopii zapasowej (backup, snapshot).

Two-factor authentication (2FA)

Po założeniu konta warto aktywować podwójne uwierzytelnienie, dzięki czemu podczas logowania oprócz hasła trzeba będzie podać jednorazowy kod.

digitalocean-com_panel_02

Odpowiednią opcję możemy aktywować w ustawieniach konta.

Panel sterowania/zarządzania

Warto jeszcze przedstawić opcje jakie znajdziemy w panelu zarządzania, zarówno kontem jak i poszczególnymi serwerami.

Główny panel

Znajdziemy tu takie opcje jak:

  • Create – tworzenie nowego serwera
  • Droplets – lista utworzonych (aktywnych) serwerów
  • Images – Lista obrazów, zarówno kopi zapasowych (backup, snapshot), jak i skasowanych maszyn (do 48 godzin od skasowania)
  • SSH Kesy – tu można dodać klucze SSH dla logowania (jeśli korzystamy zamiast hasła)
  • Billing – informacje bilingowe, czyli ile nas ta zabawa kosztuje ;-)
  • Support – kanał komunikacji z pomocą techniczną (oczywiście należy pamiętać, że usługa to serwery niezarządzane, więc raczej nie spodziewajcie się pomocy w sprawie konfiguracji)
  • DNS – serwer DNS dla domen (jeśli potrzeba)
  • API – opcje dotyczące dostępu do naszego konta za pomocą API

Zarządzanie serwerem

  • Power – włączenie, wyłączenie i restart serwera
  • Access – dostęp do konsoli (VNC), reset hasła administratora (root)
  • Resize – zmiana planu na wyższy
  • Snapshot/Backup – kopie zapasowe
  • Settings – Parametry sieci, kernel (również zmiana), tryb recorvery oraz zmiana nazwy hosta
  • Graphs – wykresy
  • Destroy – kasowanie maszyny

Dostęp do konsoli (VNC):

digitalocean-com_panel_vnc

Wykresy:

digitalocean_vps_512mb-ram_cpu01

Promocja

Na koniec jeszcze raz przypominam, że jak zainteresował Was temat – czy to oferta DigitalOcean, czy chcecie spróbować czy VPS to coś dla Was – o trwającej promocji:

Teraz wystarczy, że założysz konto z takiego linka – nie musisz już podawać żadnych dodatkowych kodów by otrzymać 10 $…

digitalocean-com_promo_2014ssd_201401

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk