Choć staram się, by artykuły (poradniki) na Webinsider.pl przedstawiały poruszane zagadnienia w taki sposób, by mogła z niego skorzystać nawet osoba nieobeznana z danym tematem, to czasem od tzw. klątwy wiedzy ciężko uciec. W poradnikach często pojawiają się np. takie określenia jak hosting, serwer, domena, strona internetowa (WWW). Dla mnie są to pojęcia oczywiste, ale choćby z interakcji ze swoimi klientami wiem, że nie dla każdego jest to takie oczywiste.

Domena internetowa, hosting (serwer) i strona internetowa (WWW)

A tymczasem każdy, kto chce posiadać stronę internetową – czy to prywatna, firmową, czy nawet sklep internetowy (choć w tym przypadku lepiej jednak skorzystać ze wsparcia, bo potencjalnych pułapek jest dużo, a odpowiedzialność duża), musi posiadać jakiś adres internetowy (domena lub subdomena), miejsce na pliki związane ze stroną (hosting lub serwer).

Może wydawać się to skomplikowane, ale posłużmy się małą analogią, która powinna wszystko rozjaśnić:

Wyobraźmy sobie, że nasza strona internetowa to dom. Dom wymaga jakiegoś miejsca, gdzie go zbudujemy – to właśnie jest hosting (lub serwer). A skoro mamy działkę (hosting), na której znajduje się nasz dom (strona internetowa), to potrzebujemy jeszcze adresu, tak by goście mogli do nas trafić. I tak doszliśmy do domeny internetowej, która wskazuje jak trafić do naszego domu, czyli w tym przypadku – na naszą stronę internetową.

  • Domena – adres internetowy, który wskazuje na konkretną stronę
  • Subdomena – adres internetowy wydzielony z domeny, np. test.webisnider.pl jest subdomeną dla domeny webinsider.pl
  • Hosting, hosting współdzielony – miejsce, gdzie trzymamy pliki wymagane do działania strony, ew. też pocztę e-mail
  • Serwer/VPS – bardziej zaawansowana wersja hostingu, która pozwala na więcej, ale zazwyczaj też więcej kosztuje i wymaga również więcej umiejętności

A skoro o hostingu, serwerach i domenach, to jeszcze małe zestawienie kilku miejsc, z których korzystam w tym kontekście:

  • Hitme.pl i Kylos.pl – chociaż zazwyczaj nie korzystam z hostingu, a z serwerów VPS, to czasem pod jakiś projekt dla klienta/znajomego zdarza mi się polecać hosting, i zazwyczaj jest to właśnie w Hitme.pl i Kylos.pl
  • DigitalOcean, Hitme.pl, ArubaCloud – większość swoich serwerów VPS aktualnie trzymam w tych firmach (Hitme.pl główny serwer, na którym działa m.in. Webinsider.pl; DigitalOcean lubię za rozbudowane narzędzia „chmurowe”, pozwalające wygodnie i dynamicznie zarządzać infrastruktur serwerową; w ArubaCloud mam kilka testowych serwerów za grosze…)
  • AfterMarket.pl – tutaj trzymam większość domen internetowych, bo nie tylko ceny (zwłaszcza odnowień) są relatywnie niewielkie (zwłaszcza gdy mamy ich więcej niż 100 czy 200 ;-)), ale samo zarządzanie nimi jest dość wygodne i jednocześnie mamy sporo możliwości, które nie zawsze są dostępne u innych rejestratorów domen  (pojedyncze domeny mam też w OVH, choć tam zarządzanie nimi jest już mniej wygodne)

I to właściwie wszystko na ten temat. Mam nadzieję, że po lekturze tego poradnika już nikt nie będzie miał problemów z określeniem, czym jest hosting (serwer) czy domena (subdomena). Ale w razie czego chętnie pomożemy, doradzimy, wdrożymy…

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk