Trochę im to zajęło, ale wygląda na to, że koniec obsługi SMSów w aplikacji Google Hangouts jest już faktycznie bliski. Szkoda, bo zamiast jednej aplikacji do „wszelakiej komunikacji” (wzorem np. ekosystemu Apple) teraz na Androidzie mamy kilka(naście) różnych aplikacji, i to tylko od samego Google, w większości wzajemnie dublujących swoje funkcje/przeznaczenie…

Prawdziwy koniec obsługi SMS w Google Hangouts

W lutym 2016 (ponad rok temu!) pisałem o tym, że Google ma w planach likwidację obsługi SMSów w swoim komunikatorze Google Hangouts:

I to pojawienie się obsługi SMSów w tej aplikacji sprawiło, że pewnie jak wielu z Was pomyślałem, że Google idzie w dobrym kierunku, że doczekamy się kompleksowego komunikatora zintegrowanego z systemem Android, ale zarazem dostępnego też z zewnątrz.

Że będzie możliwe np. odbieranie i wysyłanie SMSów nie tylko z aplikacji Hangouts zainstalowanej w telefonie, ale również – dzięki podłączeniu do konta Google i transmisji danych – z przeglądarki czy aplikacji zainstalowanej na komputerze (choć to tak naprawdę dodatek do Chrome).

(…)

Druga nowość wprawdzie była związana z zagadnieniem, z którym wiązałem pewne nadzieje, ale niestety okazała się zgodna z plotkami, jakie pojawiały się od jakiegoś czasu, czyli zamiast pełniejszej/lepszej integracji wiadomości SMS z usługa Hangouts dostałem komunikat o tym, że niebawem z aplikacji zniknie obsługa tego typu wiadomości (SMS/MMS), i bym sobie zainstalował np. Messengera.

I tak zamiast komunikatora, który mógłby faktycznie podjąć jakąś walkę ze standardowym (!) komunikatorem od Apple, na Androidzie mamy co chwilę jakieś nowe pomysły, nowe aplikacje od Google… Czasem nawet nie zdążę jakiejś zainstalować, a już Google wypuszcza w jej miejsce 2 kolejne, które robią dokładnie to samo.

Oczywiście trochę przesadzam, ale momentami tak to wygląda – nie wiem, czy kierownictwo w dziale odpowiedzialnym za aplikacje służące do komunikacji jest jakieś rotacyjne, stąd co chwilę mamy inne pomysły… Czy też… W każdym razie jest jak jest – ogólnie do usług Google raczej chyba nie warto się zbytnio przywiązywać (Gmail i wyszukiwarka wydają się dość bezpieczne, ale kto wie kto następny usiądzie na „gorącym krześle” kierownika).

W każdym razie ostatnio trafił na moją skrzynkę e-mail z informacjami o tym, że zapowiadane zmiany (koniec obsługi wiadomości SMS w Google Hangouts) staje się faktem:

W zeszłym roku wprowadziliśmy kilka usprawnień popularnych funkcji Google Hangouts, na przykład udoskonaloną obsługę spotkań wideo i czatów grupowych. Kontynuując tę inicjatywę, 22 maja 2017 roku wycofamy możliwość wysyłania SMS-ów za pośrednictwem operatorów sieci komórkowych w Hangouts na Androidzie.

Uwaga: numery Google Voice będą nadal obsługiwane po 22 maja. Zmiana dotyczy tylko SMS-ów wysyłanych i odbieranych za pomocą numerów telefonów operatora sieci komórkowej.

(…)

Użytkownicy, którzy wysyłają i odbierają SMS-y w Hangouts na Androidzie (i nie używają Google Voice)

Użytkownicy zostaną poproszeni o wybranie innej domyślnej aplikacji do obsługi SMS-ów spośród zainstalowanych na telefonie. W przypadku braku takiej aplikacji zostaną przekierowani do Sklepu Google Play, by pobrać nową aplikację do obsługi SMS-ów. Wybór nowej aplikacji do obsługi SMS-ów nie będzie mieć wpływu na istniejące wiadomości. Wszystkie wiadomości będą dostępne w nowej aplikacji.

Tak więc jeśli jeszcze ktoś z Was korzysta z obsługi SMSów w aplikacji Google Hangouts, to pora poszukać jakiejś alternatywy…

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej