Z pewnością każdemu zdarzyło się kiedyś odłożyć telefon nie tam, gdzie zwykle i stracić trochę czasu na poszukiwania. Zastanawianie się nad tym, gdzie znajdują się dzieci, pracownicy lub znajomi to nic nadzwyczajnego. Gdy obok potrzeby poznania lokalizacji danej osoby występuje ograniczone zaufanie – urządzenie, które pozwoli nam „wiedzieć na pewno” jest na wagę złota.

Naprzeciw takim zdarzeniom wychodzą twórcy pojawiających się regularnie aplikacji służących do ustalenia lokalizacji urządzeń. O tym, jakie możliwości daje nam Menedżer Urządzeń Android – od pewnego czasu występujący pod nazwą Google Znajdź Moje Urządzenie – już mogliście u nas przeczytać. Oczywiście nie można zapomnieć też o Mapach Google, które pozwalają udostępniać swoją lokalizację w czasie rzeczywistym. Dziś sprawdzimy, czy ikol X, czyli aplikacja, która jest dedykowanym rozwiązaniem do śledzenia lokalizacji urządzeń pozwala na coś więcej i czy warto ją zainstalować.

Zasady działania i możliwości podstawowej, bezpłatnej wersji ikol X

Chociaż nazwa aplikacji jest tajemnicza i nie mówi nic na temat tego, czym właściwie się zajmuje, jej przeznaczenie jest relatywnie mało skomplikowane: ikol X służy do umożliwienia śledzenia lokalizacji urządzeń z Androidem (tabletów i smartfonów) na mapie.

Jak to działa? Z poziomu użytkownika: bardzo intuicyjnie. Po założeniu konta w serwisie i instalacji aplikacji na urządzeniu, które chcemy śledzić, wystarczy dostęp do przeglądarki internetowej.

W darmowej wersji można:

 • Utworzyć własny profil
 • Sprawdzać lokalizację urządzenia w czasie rzeczywistym
 • Podpiąć dowolną ilość kont do jednego profilu

Powyższe funkcje mogą z pewnością wystarczyć osobom, szukającym sposobu na sprawdzenie gdzie jest ich dziecko lub starszy członek rodziny. Dla bardziej wymagających ikol X ma duży wybór płatnych dodatków.

Płatne funkcje – wartościowe w biznesie i nie tylko

Co ciekawe – funkcje, które za opłatą możemy dołączyć do swojego profilu w ikol X, nie są połączone, jak to często bywa, w jakimś „pakiecie premium”, tylko każdą z nich można zakupić osobno. Opłaty (nie licząc SMS Alertów kosztujących 20 groszy za SMS) są subskrypcyjne, a ceny dodatków zaczynają się od 2 zł miesięcznie, co nie jest wygórowaną kwotą.

Funkcje dostępne w ramach płatnej subskrypcji to:

 • Historia tras – domyślnie 3 miesiące wstecz, za dopłatą – do 12 miesięcy wstecz. Poza samą trasą wyróżnia też typ podróży określając, czy trasa była przebyta na nogach, w pojeździe, czy też na rowerze oraz wskaże czas, w którym urządzenie znajdowało się w spoczynku
 • Alerty bezpieczeństwa – mamy tu do wyboru alert SOS przyciskiem (uruchamiany przez użytkownika urządzenia i wysyłający wiadomość zawierającą informację o jego lokalizacji na wcześniej zdefiniowane numery telefonów lub maile), alert dowolnego obszaru (uruchamiany, gdy urządzenie znajdzie się na wcześniej zdefiniowanym obszarze oraz/lub gdy opuści ten obszar), alert ruchu ( uruchamiany, gdy urządzenie znajdzie się w ruchu i wysyłany do wybranej grupy osób za pośrednictwem maila lub SMS-a. W zależności od ustawień może przesyłać albo samą informację, że dane urządzenie jest w ruchu, albo też link do mapy z lokalizacją)
 • System dekodowania adresów – automatycznie przypisywanie współrzędnych do konkretnego adresu
 • Integracja z systemem zewnętrznym – możliwość podłączenia wybranej ilości kont/modułów do systemu np. zarządzającego pracą kurierów, z pomocą API
 • Widżety do umieszczenia na stronie – zestaw 4 widżetów, które mogą informować użytkowników strony o lokalizacji wybranego urządzenia wraz z możliwością wyświetlania tras w postaci animacji, tj.: pozycja na żywo, pozycja na żywo z „ogonem czasowym”, trasa przejazdów z dnia i trasa przejazdów z wyborem dni
 • Raport wysokości – możliwość sprawdzenia wysokości n.p.m., na jakiej znajduje się dane urządzenie w czasie rzeczywistym
 • Częsta pozycja – zmiana częstotliwości pobierania informacji o pozycji urządzenia (minimalnie co 1 minutę, maksymalnie co 24 godziny), co umożliwia wpływanie na dokładność danych prezentowanych przez urządzenie, jak i na czas pracy urządzenia
 • Wybór map – możliwość wyboru widoku mapy z listy

Jak widać możliwości jest sporo. Za maksymalną liczbę dodatków dla jednego konta zapłacić należy 56 zł (miesięcznie), co w skali roku może być już odczuwalnym wydatkiem, jednak w przypadku wykorzystania dla celów biznesowych kwota ta nie wydaje być zbyt wygórowana.

Aplikacja ikol Tracker

Pisząc o usłudze ikol, nie można zapomnieć o bezpłatnej aplikacji ikol Tracker na Androida, dzięki której korzystanie z systemu jest szybkie i wygodne, a do tego dostepne właściwie z dowolnego miejsca – wystarczy nasz telefon i dostęp do internetu.

Chcesz w łatwy sposób sprawdzać pozycję swoich lokalizatorów ikol w smartfonie lub tablecie? Z radością informujemy więc, że jest taka możliwość – dzięki aplikacji ikol Tracker! Aplikacja ikol Tracker umożliwia szybkie przeglądanie pozycji na żywo lokalizatorów GPS ikol, a także ich tras historycznych.

Aplikacja ikol Tracker umożliwia przeglądanie pozycji lokalizatorów ikol (w tym ikol X) oraz sprawdzenie ich tras i miejsc postojów. W ten sposób można szybko sprawdzić, gdzie znajdują się nasze lokalizatory, jaką pokonały trasę, czy mają połączenie GPS/GSM i w jakiej odległości od nas się znajdują.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Artykuł sponsorowany