W ostatnich dniach MailerLite wyjątkowo często gości na moim ekranie, tak jak i zabiera mi sporo czasu. I to nie dlatego, że jakieś rozbudowane kampanie właśnie przeprowadzamy, a po prostu za chwilę zniknie np. problem z dwoma formularzami logowania do usługi MailerLite, o którym niedawno napisałem. Zniknie, bo z początkiem lutego 2024 zniknie stara wersja MailerLite, zwana obecnie MailerLite Classic. Przynajmniej w przypadku kont bezpłatnych.
Koniec MailerLite Classic, czyli ostatni moment na migrację na nową wersję usługi
Nowych – tak relatywnie nowych, bo licząc od marca 2022 – użytkowników usługi MailerLite temat nie dotyczy, bo oni w większości i tak korzystają z nowej wersji MailerLite. Więcej zabawy mają starsi stażem użytkownicy, którzy korzystają z wersji bezpłatnej MailerLite, i zdecydowali się nie przenosić na nową wersję usługi. Im czas właśnie się kończy…
Chciałbym napisać, że nie ma co się martwić, migracja jest szybka i bezproblemowa, wystarczy kilka kliknięć, w specjalnie przygotowanym przez MailerLite narzędziu do migracji ze MailerLite Classic do „nowej” odsłony MailerLite:
Naprawdę chciałbym, ale nie mogę. Bo choć narzędzie potencjalnie przenosi właściwie wszystko, to z doświadczenia z migracją swojego konta, jak i klientów, wiem, że tak dobrze to nie jest.
Dość dobrze przenoszą się kontakty, ale to ma chyba najmniejsze znaczenie, bo nawet bez tego narzędzia do migracji, można było to zrobić za pomocą opcji eksportu i importu. Ale fajnie, że jest i taka opcja i nawet sprawnie działa. Schody zaczynają się przy automatyzacjach, formularzach.
Automatyzacje w większości się przenosiły, ale tylko teoretycznie, bo w większości przypadków nie działały – błąd „Workflow is not completed”, i bez ręcznej korekty oczywiście nie działały.
Z formularzami jeszcze gorzej, bo nie tylko większość się nie przeniosła, to nawet gdyby się przeniosły, i nawet gdyby działały, to i tak zmienił(by) się kod do ich osadzenia na stronie, więc sporo ręcznej zabawy, często również od strony IT.
Ale co się dziwić, jak w poradniku dotyczącym migracji, przy prawie każdej pozycji znaleźć można teksty w stylu:
Most forms can be migrated, but those created using an outdated version of MailerLite Drag & drop builder cannot be moved.
Most landing pages can be migrated, but those created using an outdated version of MailerLite Drag & drop builder cannot be moved.
Most websites can be migrated, but those created using an outdated version of MailerLite Drag & drop builder cannot be moved.
Oprócz tego warto zerknąć do ustawień domeny, bo najpewniej trzeba będzie dokonać (ponownych) ustawień w jej DNSach:
Tak więc migracja jest możliwa, jest nawet szansa, że kreator migracji zrobi robotę za nas. Ale raczej bym na to nie liczył i szykował się na sporo ręcznej „zabawy”. Zwłaszcza że nawet jakby automatyczna migracja się udała, to i tak trzeba pozmieniać kody na stronach. Nie zapominajcie też o zewnętrznych integracjach, bo tu również w większości przypadków trzeba będzie dokonać zmian. A czasu coraz mniej, więc do dzieła… ;-)
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
- Przykładowy kalkulator wyceny usługi druku 3D, czyli nie tylko materiał się liczy - 1970-01-01
- Home Assistant 2024.10, czyli nowa karta „nagłówek” i niedziałający TTS w ramach usługi Google Cloud - 1970-01-01