Wprawdzie ta wiadomość nie dotyczy większości użytkowników dronów w Polsce, i to nawet tych, co latają zgodnie z prawem, przynajmniej pod względem formalnym i m.in. zgłaszają swoje loty w aplikacji DroneRadar. A tych, co muszą (i mogą) wykonać lot w strefach (miejscach) gdzie wymagane jest zgłoszenie planu misji, który musi być zaakceptowany. Obecnie – do najbliższego weekendu – takie akceptacje są wykonywane tylko w dni powszednie. Za kilka dni, będą też dyżury w soboty, niedziele i święta.

I choć nawet jak ktoś musi zgłosić plan lotu, to niekoniecznie ten dyżur coś da, bo przynajmniej formalnie i tak plan trzeba zgłosić minimum 3 dni przed planowanym lotem, ale w przypadku jakiegoś dłuższego weekendu już mógł być problem. Teraz jest spora szansa na to, że takiego problemu nie będzie:

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska pilotów BSP przywróciliśmy koordynację planów lotu w systemie PansaUTM w dni wolne od pracy. (…) każdą sobotę, niedzielę oraz święta państwowe Dział Koordynacji BSP PAŻP będzie dwa razy dziennie akceptował najbardziej pilne plany lotów.

(…)

Plany lotów będą rozpatrywane w godzinach 9-10 i 19-20. W podanych godzinach akceptowane będą jedynie misje VLOS. Koordynacja lotów BVLOS pozostaje bez zmian. Misje należy składać z wyprzedzeniem minimum 3 dni roboczych, jednak nie wcześniej niż 7 dni przed planowanym rozpoczęciem pierwszych lotów.

Może nie są te dyżury jakoś specjalnie rozległe, bo godzinka rano i godzinka wieczorem, ale choćby ze względu na wymagane wyprzedzenie w składaniu planów (minimum  3 dni przed lotem) powinno to być wystarczające. Zwłaszcza że pewnie takich „awaryjnych” zgłoszeń nie będzie jakoś specjalnie dużo…

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk