W nadchodzący weekend odbędą się wybory samorządowe, czyli będziemy wybierać teoretycznie tych co najbliżej nas, czyli tych, których działania mają chyba największy wpływ na nasze życie w miejscu zamieszkania. Dlatego zachęcam by udać się na wybory. Co oczywiście może być trudne dla wielu, którzy na co dzień mieszkają poza swoim miejscem zamieszkania. W takim przypadku trzeba zgłosić chęć głosowania poza miejscem zameldowania. Możemy to zrobić przez internet. Mamy czas do jutra (2018.10.16), do godziny 17…

Wniosek o wpisanie do rejestru wyborców na Obywatel.gov.pl

Oczywiście można w tej sprawie udać się bezpośrednio do urzędu i tam dokonać wszelkich formalności, ale… skoro można zrobić to przez internet – przynajmniej, jeśli posiadamy Profil Zaufany – to chyba warto skorzystać z takiej możliwości.

Wpisz się do rejestru wyborców

Mieszkasz w innej gminie niż ta, w której masz meldunek? A może mieszkasz w Polsce, ale jesteś obywatelem innego kraju Unii Europejskiej? Jeśli chcesz głosować w gminie, w której mieszkasz – złóż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców. Sprawdź, jak to zrobić – przez internet lub w urzędzie.

Na stronie tej znajdziemy 3-stpniowy kreator, który – przynajmniej teoretycznie – przeprowadzi nas przez cały proces.

Nie przechodziłem całego formularza, to zadanie dla koleżanki, którą tym artykułem pragnę dodatkowo zmobilizować do wpisania się do rejestru wyborców, ale zaskoczyło mnie, że muszę załączyć skan dowodu osobistego (lub paszportu):

Jest to o tyle dziwne, że w końcu korzystam z Profilu Zaufanego, który jest zweryfikowany właśnie m.in. za pomocą dowodu osobistego, który przedstawiałem w urzędzie podczas weryfikacji profilu.

Nie wiem czy dalej czekają na nas jeszcze jakieś niespodzianki, bo postanowiłem dalej nie brnąć (skończyłem na drugim kroku/ekranie), a koleżanka jeszcze nie zgłaszała nic nietypowego. Choć jeśli dobrze kojarzę, to kolega kiedyś (inne wybory) mi wspominał, że po rejestracji musiał wysłać (złożyć) dodatkowy dokument, potwierdzający fakt zamieszkania na wskazanym obszarze (skan umowy najmu).

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk