eBook "Uspokój swoje finanse"

Rano opublikowałem wpis o kolejnym „serwisie o charakterze rozrywkowym z SMSami o podwyższonej opłacie (Premium SMS)”, by po kilku godzinach na stronie policji przeczytać o tym, że w końcu mamy jakiś sukces w tym kontekście – zatrzymano grupę przestępczą, która tego typu działalnością zajmowała się co najmniej od… 2014.

Oszuści powiązani z usługami SMS Premium zatrzymani

Gdy przygotowywałem wspomniany wpis (kilka dni temu, przed weekendem) jeszcze informacji na temat tej „realizacji” nie miałem i przyznam, że podczas pisania kolejny to już raz na ten temat (bo zmieniają się drobiazgi, zasady zostają te same) miałem – znowu – chwilę zastanowienia, kiedy w końcu odpowiednie instytucje Państwa wezmą się za tego typu „Januszy Biznesu”.

No i w końcu coś mamy – może nie znikną wszystkie strony tego typu, ale na pewno sporo właśnie przestaje działać, bo analizując choćby materiały na tego typu stronach widać było, że zmienia się „oferta”, ale reszta jest identyczna:

Policjanci Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie przy współpracy z Prokuraturą Rejonową w Zakopanem, rozpracowali grupę przestępczą, która od 2014 roku do chwili obecnej odpowiedzialna była za rejestrację setek stron internetowych z konkursami/loteriami oferującymi wygranie określonego towaru, np. bonów pieniężnych o wartości od 50 zł do 1500 zł na wszelkiego rodzaju towary (bony odzieżowe, bony paliwowe, bony wycieczkowe, bony na doładowanie telefonu, bony na sprzęt RTV). Wygranie towaru możliwe było po wysłaniu tzw. wiadomości sms typu premium o podwyższonej płatności, której koszt to 25 zł netto (30,75 zł brutto). Przestępcy doprowadzili co najmniej 160 tys. osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wysyłanie masowych wiadomości sms o oszukańczej treści.

(…)

Jak ustalono, oszuści zanim uruchomili dany serwis internetowy z bonami przygotowywali się do tego przez wiele miesięcy, czekając na odpowiedni okres uruchomienia danej loterii, np. przed i w trakcie trwania sezonu wakacyjnego oferowali możliwość wygrania wakacji, zaś na początku roku szkolnego oferowali możliwość wygrania plecaków.

(…)

Jak ustalono, sprawcy z tytułu rozliczenia środków za usługi premium sms, tylko od jednego podmiotu świadczącego dostęp do tego rodzaju usług, otrzymali kwotę ponad 1.300.000 zł prowizji. Przestępcy powiązani są ze znanym serwisem internetowym – forum o zarabianiu, na którym prowadzili promocję swoich usług i namawiali inne osoby do reklamy ich usług.

(…)

We wtorek 7 marca br. z uwagi na zabezpieczony materiał dowodowy, Prokurator prowadzący śledztwo, czterem osobom zatrzymanym w sprawie, przedstawił łącznie 35 zarzutów o popełnienie przestępstwa z art. 286 §1 kk (oszustwo), art. 294 §1 kk (mienie znacznej wartości), art. 53-54 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (uprawa, wytwarzanie, wprowadzanie środków odurzających do obrotu) oraz art. 115 prawa autorskiego (przywłaszczenie cudzego utworu).

Jakby ślepi i głusi, ale z prowizją

Nie da się chyba ukryć, że taka skala działania musiała na pewno (a przynajmniej powinna) zwrócić uwagę operatorów, zarówno komórkowych, jak i systemów płatności Premium SMS, którzy w stosownych sytuacjach – np. po pierwszych reklamacjach klientów – mogliby zawczasu podejmować odpowiednie kroki, nawet jeśli oznaczałoby to utratę swojej części prowizji (a nie jest to mała prowizja).

Oczywiście nie uważam, by operatorzy mieli zastępować policję, prokuraturę czy sądy, ale o ile instytucje te mogą działać właściwie dopiero po fakcie, to firmy/podmioty biorące udział w łańcuszku pod tytułem „usługi Premium SMS dla przedsiębiorczych Januszy Biznesu” chyba mogą podejmować pewne działania „jakby prewencyjne”, choćby obserwując pewnego rodzaju anomalie w swojej infrastrukturze, choćby tylko w celu złożenia dodatkowych wyjaśnień czy dokumentów przez podejrzany i zazwyczaj nad-aktywny podmiot.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
eBook "Uspokój swoje finanse"
eBook "Uspokój swoje finanse"