Główną wtyczką, z której korzystam, do tworzenia platform kursowych na WordPressie od dawna jest Tutor LMS. Nie jest to wtyczka idealna, a wręcz często doprowadza mnie do… Ale też nie jest zła. Do tego mam nielimitowaną wersję „pro”, zarówno dla siebie, jak i swoich klientów, więc… Korzystam. Jedną z bolączek tek wtyczki jest była sprzedaż kursów w pakietach. Właściwie bez dodatkowych rozwiązań (pakiety produktów w WooCommerce) było to niemożliwe. Tak, nieprzypadkowo posługuję się tutaj czasem przeszłym, bo od wersji 2.2.0, która ukazała się dziś, jest to już możliwe.
Paczki kursów (produkt grupowy) w Tutor LMS 2.2.0
Problem wynikał z tego, że to nie w produkcie WooCommerce wybieramy, jakie kursy mają być do niego przypisane, ale w kursie przypisujemy produkt. A to oznacza, że jeden produktu w WooCommerce może być przypisany tylko do jednego kursu, a jeden kurs, tylko do jednego produktu.
I wraz z aktualizacją wtyczki Tutor LMS do wersji 2.2.0 to się nie zmieniło, więc nadal nie ma np. pełnej obsługi wariantów w produktach WooCommerce, ale przynajmniej pojawiła się opcja, pozwalająca tworzyć pakiety kursów. W tym celu należy aktywować dodatek „Course Bundle” (w podmenu „dodatki”):
Od tego momentu, w (pod)menu Tutor LMS będzie dostępna nowa opcja, czyli właśnie „Course Bundle”, za pomocą której możemy przygotować paczki kursów.
Obecnie nie ma tu za wiele opcji – mamy tytuł, opis, dodatkowe informacje (lista), opcje związane z ceną i pokazywaniem ewentualnej obniżki (procent, kwota, brak, i ze względu na „Omnibusa” sugeruję brak, przynajmniej dopóki „wtyczki od Omnibusa” nie ogarną tego tematu), oraz oczywiście wybieramy kursy, które mają wejść w skład paczki:
I tu od razu 2 małe uwagi – opcja dostępna jest tylko przy aktywnej opcji sprzedaży kursów za pomocą WooCommerce, a po pierwszej sprzedaży, gdy do paczki zostanie przypisany student, nie będzie opcji zmiany zawartości paczki (przynajmniej za pomocą standardowej edycji paczki):
Po zapisaniu paczki, będzie ona widoczna na liście paczek kursów:
Skąd można taką paczką zarządzać, oczywiście z zastrzeżeniem, o którym pisałem przed chwilą, czyli możliwością zmiany kursów wchodzących w skład paczki, po tym, gdy zostanie do niej przypisany pierwszy „student”.
A sama strona paczki kursów „od frontu”, czyli dla zainteresowanego użytkownika wygląda mniej więcej tak:
I jak też już wspominałem, opcja ta (paczki kursów) wymaga wtyczki WooCommerce, oraz aktywnej opcji sprzedaży kursów właśnie za pomocą tej wtyczki. Dlatego, że sprzedaż działa na bazie produktu WooCommerce, który jest automatycznie tworzony, zaraz po zapisaniu paczki kursów:
Jest to o tyle istotne, że taki produkt od razu jest widoczny w katalogu produktów (nie ma domyślnie aktywnej opcji, ukrywającej go w katalogu), a oprócz tytułu i ceny, nie ma żadnych innych ustawień. Nie tylko takich jak zaznaczona opcja „wirtualny” (by nie naliczały się koszty dostawy), czy „dla Tutor”, ale też nie ma opisów, kategorii, tagów, zdjęcia produktu, dosłownie niczego.
Dlatego zaraz po dodaniu paczki kursów w Tutor LMS warto przejść do produktów WooCommerce, by odpowiednio przygotować również wygląd powiązanego z daną paczką produktu.
Z „ciekawostek” dodam, że obecnie nie ma żadnej opcji zarządzania powiązaniem produktu WooCommerce z paczką kursów w Tutor LMS. Dzieje się to automatycznie i nie mamy na to żadnego wpływu (poza ew. ingerencją w bazę danych).
Najważniejsze jednak, że całość działa, i po zakupie powiązanego z paczką kursów produktu WooCommerce, wchodzące w skład paczki kursy pojawiają się na koncie kursanta (studenta ;-)):
Pewnie dla każdego, kto poważniej pracuje z wtyczką Tutor LMS nie będzie zaskoczeniem, że nie jest to od razu rozwiązaniem kompletne, widać pewne braki, które mam nadzieję, że zostaną niebawem dopracowane (i nie mam na myśli braku tłumaczeń, bo do tego to się chyba każdy przyzwyczaił). Że pojawią się opcje, które pozwolą trochę lepiej zarządzać paczkami, oraz tym, co i jak jest prezentowane.
Jednak mimo wszystko, ważne, że całość działa i od wersji 2.2.0 wtyczka Tutor LMS umożliwia (relatywnie) bezproblemową sprzedaż paczek kursów, bez potrzeby sięgania po dodatkowe rozwiązania…
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
- Przykładowy kalkulator wyceny usługi druku 3D, czyli nie tylko materiał się liczy - 1970-01-01
- Home Assistant 2024.10, czyli nowa karta „nagłówek” i niedziałający TTS w ramach usługi Google Cloud - 1970-01-01