Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (bezpłatna lekcja)

Już miałem zamykać, wszystkich w redakcji puścić do domu, by mogli ten wieczór spędzić z rodzinami, a tu niespodzianka – na liście ostrzeżeń pojawiła się informacja o nowej podatności na WordPressa. Na szczęście relatywnie niegroźnej, bo nie ma tu raczej mowy o jakimś włamaniu, czy wykradaniu danych. Po prostu, gdy komuś podpadliście, to może on spróbować troszkę poddusić Wasz serwer, aż jedyne co będzie można wyświetlić w przeglądarce, to błędy dostępności serwera/strony (5xx, np. 502, 503, 504 czy 522 od Cloudflare).

Atak DoS na WordPressa (CVE-2018-6389)

Kilka dni temu gdzieś w moich RSSech śmignął artykuł o tym, że aktualizacja WordPressa do wersji 4.9.3 będzie jednak dopiero za kilka dni, bo pojawiły się problemy z licencją jednej z bibliotek odpowiedzialnych za nowy edytor kodu wbudowany w WordPressa. Może to i dobrze, bo dzięki temu od razu załatają podatność, o której informuje m.in. na swojej stronie Barak Tawily. Tam też odsyłam po bardziej szczegółowe informacje…

Tak jak napisałem w pierwszym akapicie – szczęście w nieszczęściu nie mamy tu do czynienia z jakimś przełamaniem zabezpieczeń, a pewnym błędem, który może zostać wykorzystany do przeprowadzenia ataku DoS (Denial-of-Service, czyli odmowa dostępu) na naszą stronę, przez co ta może przestać być dostępna. Oczywiście taki atak można przeprowadzić prawie zawsze, i prawie na każdej stronie, i czasem jest łatwiej, a czasem trudniej.

Barak tym razem wziął „na warsztat” plik „script-loader.php”, który odpowiada za wczytywanie wykorzystywanych przez WordPressa skryptów w taki sposób, by były przesyłane do przeglądarki w ramach jednego żądania, co odbywa się poprzez wczytanie wszystkich wymaganych skryptów (JavaScript) i przesłanie ich w formie jednego „pliku”. Ma to oczywiście jak najbardziej sens, tyle tylko, że taka operacja – generowanie jednego pliku – może pochłonąć trochę zasobów, zwłaszcza, gdy czyjaś „przeglądarka” zażąda wszystkie możliwe pliki, a do tego wielokrotnie w krótkim czasie. Zwłaszcza, że można to zrobić bez uwierzytelnienia, a więc właściwie dowolna osoba na dowolnej stronie. Wtedy mogą się zacząć problemy – dla serwera z wydajnością, i ewentualnie dla „dowcipnisia” z prawem… ;-)

Jakby ktoś z Was obawiał się, że jakiś dowcipniś może „zapolować” na jego WordPressa, to jest przygotowana już poprawka, choć na razie jest to poprawka nieoficjalna.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (na dobry początek)
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (bezpłatna lekcja)